Technika Kombajny, prasy i sieczkarnie

Poznaj historię kombajnów Claasa

Data publikacji:

Claas od dekad jest jednym z kluczowych innowatorów w dziedzinie rozwoju kombajnów. Wprowadzając w 1936 roku Mäh-Dresch-Binder (M.D.B.) o zasadzie przepływu poprzecznego, Claas zrewolucjonizował zbiór zboża w Europie. Ogromny sukces przyszedł w 1946 roku wraz z serią Super, która od 1953 roku była dostępna także z silnikami nadbudowanymi, a od 1958 roku jako Super Automatic z hydraulicznym napędem zespołu żniwnego. Ponad 60 tys. egzemplarzy Super zostało sprzedanych na całym świecie, znajdując nabywców nawet w Kanadzie i Urugwaju.

    Poznaj historię kombajnów Claasa

W 1953 roku firma rodzinna wprowadziła na rynek Herculesa, który później został przemianowany na SF, wchodząc tym samym w segment kombajnów samobieżnych. W 1961 roku model Matador Gigant z szerokością zespołu żniwnego do 6 m wyznaczył nowe standardy. W latach 60. kluczowymi modelami były Senator, Comet, Cosmos, Corsar, Mercator, Protector i Compact.

 

Przełomowe Innowacje Technologiczne

Seria Dominator, wprowadzona w 1972 roku, rozpoczęła nową epokę, trwającą już ponad 50 lat. Modele Dominator 6 i Dominator 8 umocniły pozycję Claas jako lidera europejskiego rynku, wprowadzając innowacje takie jak system czyszczenia 3D, automatyczne prowadzenie zespołu żniwnego Auto Contour oraz MEGA Dreschwerk. Dominator CS z 1981 roku, z technologią separacji cylindrów (od 1986 roku Commandor CS), był jednym z najbardziej wydajnych kombajnów na świecie, wyposażonym po raz pierwszy w gumowe gąsienice.

 

Gamechanger Lexion

Na targach Agritechnica w 1995 roku model Lexion 480, z przełomową technologią APS Hybrid, był nie tylko gwiazdą targów, ale także przełomem pod względem wydajności, komfortu i nowoczesnych aplikacji elektronicznych dla nadchodzącej ery Precision Farming. Od 1997 roku technologia Terra Trac jest coraz częściej stosowana w modelach Lexion na całym świecie, a od 2021 roku również w modelach Trion.

W 2013 roku Claas wprowadził system Cemos, który stał się standardem w automatyzacji kombajnów, zdobywając liczne międzynarodowe nagrody. System ten jest ciągle rozwijany i rozszerzany o nowe procesy i komponenty w kombajnach i zespołach żniwnych.

Najbardziej nowoczesne modele kombajnów to serie Trion i Evion, wprowadzone w 2021 i 2023 roku. Razem z modelem Lexion oferują one szeroką gamę produktów i wyposażenia, od modelu o mocy 205 KM do flagowego modelu Lexion 8900 Terra Trac z APS Synflow Hybrid o mocy 790 KM. Dzięki dynamicznemu zarządzaniu mocą Dynamic Power oraz zaawansowanym funkcjom systemu Cemos, te trzy serie kombajnów zwiększają wydajność młócenia.

 

Dominator i Lexion z rekordowymi wynikami

Modele Dominator i Lexion mają największy udział w 500 tys. wyprodukowanych dotąd kombajnów, z liczbą odpowiednio około 100 tys/ i ponad 75 tys. jednostek. Znaczące liczby osiągnęły również modele Super i Super Automatic (około 65 tys. egzemplarzy), Europa i Columbus (łącznie około 60 tys. kombajnów) oraz Tucano (około 35 tys. jednostek). Nawet mniej licznie produkowane serie, takie jak Commandor Terra Trac, były motorem postępu i miały wpływ na dzisiejsze geny kombajnów Claas. Cechy takie jak wielozadaniowość, niezrównana wydajność czy bardzo wysoka efektywność były przez dekady rozwijane i głęboko zakorzenione w DNA każdego nowego kombajnu Claas.

 

Międzynarodowa sieć kompetencji i produkcji

Od 1992 roku kombajny Claas nie są produkowane wyłącznie w głównej siedzibie w Harsewinkel. W tym roku w Indiach z taśmy produkcyjnej zszedł pierwszy model Crop Tiger, którego wyprodukowano ponad 10 tys. egzemplarzy. Od 2001 roku firma posiada również fabrykę w Omaha w USA, gdzie produkowane są hybrydowe kombajny Lexion dla rynku północnoamerykańskiego.

W 2013 roku Claas przejął chińską firmę Jinyee, co umożliwiło produkcję kombajnów i ich komponentów w Chinach. W 2019 roku wprowadzono tam nowy model Dominator 370 Hybrid, a trzy lata później model Dominator 260 z sześcioma wytrząsaczami. W 2023 roku w Gaomi rozpoczęto produkcję nowego modelu Evion, który podobnie jak Dominator 370 i 260, został zaprojektowany w Harsewinkel.

Zakład w Törökszentmiklós na Węgrzech od 1997 roku produkuje zespoły żniwne i przystawki do kukurydzy. W październiku 2021 roku fabryka świętowała wyprodukowanie 100 tys. zespołu żniwnego.

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.