Aktualności

Powszechny Spis Rolny 2020. Konsolidacja na południowym zachodzie 

Data publikacji:

Przedostatnia już część analizy wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2020 - w rozbiciu na poszczególne województwa - poświęcona jest zlokalizowanym w południowo-zachodniej części kraju, z jednej strony istotnym z punktu widzenia produkcji rolnej w Polsce województwom - dolnośląskiemu i opolskiemu, z drugiej zaś - pozostającemu w tle przemysłu Górnego Śląska - województwu śląskiemu. Poniżej przyjrzymy się z bliska potencjałowi, jakim te województwa dysponują i w jakim zakresie wpłynęły na niego zmiany zachodzące na wsi w poprzedniej dekadzie. 

    Powszechny Spis Rolny 2020

Żadna to nowina, że z danych tych jak na dłoni widać regionalne różnice wielkości gospodarstw rolnych. Co z tego konkretnego wynika w analizowanych przez nas województwach? Zdecydowanie średnią krajową przewyższa struktura gospodarstw w województwach dolnośląskim i opolskim, gdzie według danych PSR 2020 średnia powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwach rolnych wyniosła odpowiednio 17,1 i 20,3 ha (dla porównania w 2010 r. - 14,9 i 18 ha), podczas gdy województwo śląskie pozostanie poniżej średniej krajowej z wynikiem na poziomie 7,8 ha (2010 - 6 ha). W powyżej przywoływanych województwach szczególnie zauważalny jest wzrost ilości gospodarstw w przedziale 30-50, 50-100 i powyżej 100 ha. W woj. dolnośląskim odsetek takich gospodarstw wzrósł z 7,9 do 11%, w woj. opolskim - z 10,2 do 13,8%, a w woj. wielkopolskim - z 2,1 do 4,2%.

Zasiewy zamiast ugorów

Z jednej strony średnia powierzchnia gospodarstw rośnie, z drugiej zaś wyraźnie spada ilość gospodarstw rolnych. Doskonałym tego przykładem są województwa: dolnośląskie, w którym między 2010 a 2020 r. ilość gospodarstw spadła z 62 tys. do 53 tys., a także śląskie - spadek z 65 tys. do 50 tys...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.