Wywiady Aktualności

Potencjał rynku rośnie

Data publikacji:

Niemiecka, rodzinna firma Köckerling od kilkudziesięciu lat koncentruje się na rolnictwie bezorkowym. Od tamtej pory wciąż rozwija asortyment maszyn opartych zarówno na zębach, jak i talerzach uprawowych, który dużą popularnością cieszy się również w naszym kraju, o czym m.in. z Marcinem Piechą, przedstawicielem firmy Köckerling na rynku polskim rozmawia Grzegorz Antosik.

Jak firma Köckerling zamknęła rok 2019 na rynku polskim?

Generalnie dla firmy Köckerling rok ubiegły był dobry, skoro udało nam się poprawić o 3-4% wynik z 2018 r. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wyłącznie rynek polski, to trzeba zauważyć, że rok 2019 pod względem obrotów był nieco słabszy, na co w dużej mierze wpłynął ubiegłoroczny brak nietypowych, większych zleceń, który spowodował ponadprzeciętną zwyżkę w 2018 r.

W jaki sposób wpłynęły na to czynniki zewnętrzne, takie jak np. pogoda?

Oczywiście kwestie pogodowe mają wpływ na inwestycje w gospodarstwach rolnych. I to one w pewnym stopniu ograniczają sprzedaż maszyn. Kolejnymi elementami składowymi wpływającymi na popyt na sprzęt rolniczy są ceny płodów rolnych oraz tempo rozpatrywania wniosków unijnych. A pod tym względem jest bardzo daleko do ideału, skoro czasem procedury ciągną się nawet przez 2-3 lata.

Jest rzeczą oczywistą, iż susza zawsze negatywnie przekłada się na portfel rolnika. Ale w jaki sposób wpływa to na zainteresowanie konkretnymi rodzajami maszyn?

Z tego tytułu że jesteśmy typowym producentem maszyn do uprawy bezorkowej, widzimy, że większym zainteresowaniem cieszą się mniejsze agregaty uprawowe, takie jak Trio o szerokości roboczej 3 lub 4m czy Allrounder o szerokości 4-5 m. Pokazuje to tendencję, iż ponieważ mniejsi rolnicy idą coraz częściej w kierunku oszczędzania wody i próbują system bezorkowy.

Czy to pokazuje, że odchodzenie od pługa staje się coraz bardziej „trendy”?

Trudno jest generalizować. Z jednej strony mamy bowiem uprawę bezorkową i konserwującą, a także idące w ślad za nimi bodźce w kierunku szukania oszczędności i poprawy wydajności w gospodarstwie rolnym. Z drugiej zaś mamy szereg wątpliwości ze strony rolników, którzy wskazują, że tego typu sprzęt jest drogi, co ma też znaczenie w sytuacji, gdy gospodarstwa dysponują ograniczonymi budżetami na inwestycje. Trend jest jednak widoczny, potencjał tego segmentu rynku zauważalny, a potwierdza go coraz większe zainteresowanie technologią bezorkową ze strony chociażby producentów krajowych. Przez to konkurencja stale rośnie, a coraz większym problemem staje się...

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 04/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.