Jak firma Köckerling zamknęła rok 2019 na rynku polskim?
Generalnie dla firmy Köckerling rok ubiegły był dobry, skoro udało nam się poprawić o 3-4% wynik z 2018 r. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wyłącznie rynek polski, to trzeba zauważyć, że rok 2019 pod względem obrotów był nieco słabszy, na co w dużej mierze wpłynął ubiegłoroczny brak nietypowych, większych zleceń, który spowodował ponadprzeciętną zwyżkę w 2018 r.
W jaki sposób wpłynęły na to czynniki zewnętrzne, takie jak np. pogoda?
Oczywiście kwestie pogodowe mają wpływ na inwestycje w gospodarstwach rolnych. I to one w pewnym stopniu ograniczają sprzedaż maszyn. Kolejnymi elementami składowymi wpływającymi na popyt na sprzęt rolniczy są ceny płodów rolnych oraz tempo rozpatrywania wniosków unijnych. A pod tym względem jest bardzo daleko do ideału, skoro czasem procedury ciągną się nawet przez 2-3 lata.
Jest rzeczą oczywistą, iż susza zawsze negatywnie przekłada się na portfel rolnika. Ale w jaki sposób wpływa to na zainteresowanie konkretnymi rodzajami maszyn?
Z tego tytułu że jesteśmy typowym producentem maszyn do uprawy bezorkowej, widzimy, że większym zainteresowaniem cieszą się mniejsze agregaty uprawowe, takie jak Trio o szerokości roboczej 3 lub 4m czy Allrounder o szerokości 4-5 m. Pokazuje to tendencję, iż ponieważ mniejsi rolnicy idą coraz częściej w kierunku oszczędzania wody i próbują system bezorkowy.
Czy to pokazuje, że odchodzenie od pługa staje się coraz bardziej „trendy”?
Trudno jest generalizować. Z jednej strony mamy bowiem uprawę bezorkową i konserwującą, a także idące w ślad za nimi bodźce w kierunku szukania oszczędności i poprawy wydajności w gospodarstwie rolnym. Z drugiej zaś mamy szereg wątpliwości ze strony rolników, którzy wskazują, że tego typu sprzęt jest drogi, co ma też znaczenie w sytuacji, gdy gospodarstwa dysponują ograniczonymi budżetami na inwestycje. Trend jest jednak widoczny, potencjał tego segmentu rynku zauważalny, a potwierdza go coraz większe zainteresowanie technologią bezorkową ze strony chociażby producentów krajowych. Przez to konkurencja stale rośnie, a coraz większym problemem staje się...
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 04/2020 - zamów:
bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę