Aktualności

PotatoEurope 2018 - Technika dla profesjonalnych plantatorów

Data publikacji:

Tradycyjna, coroczna wystawa PotatoEurope prezentująca „wszystko dla ziemniaka” w tym roku odbyła się w dniach 12-13 września w Niemczech, w Bockerode koło Hannoweru. W wydarzeniu uczestniczyło prawie 240 wystawców z 14 krajów, a wystawę zwiedziło ok. 10 tys. plantatorów z 60 krajów.

Tradycją PotatoEurope są pokazy maszyn stosowanych w procesie produkcji ziemniaków. W tym roku pokazy obejmowały pokaz sadzarek, technikę mechanicznego zwalczania chwastów, zbiór ziemniaków, transport oraz pozbiorową obróbkę zebranego plonu. Ogólny wniosek z pokazów jest następujący: oferowana obecnie technika do produkcji ziemniaków jest adresowana głównie do plantatorów uprawiających ziemniaki na dużą skalę. Poniżej w formie fotorelacji przedstawiono informacje dotyczące pokazu techniki zbioru, transportu i techniki pozbiorowej.

W pokazie maszyn do zbioru ziemniaków uczestniczyło pięć firm: AVR, Dewulf, Grimme, Ploeger i Ropa, które zaprezentowały 14 maszyn, w tym 2 kombajny przyczepiane 1-rzędowe, 6 przyczepianych maszyn 2-rzędowych oraz 6 kombajnów samojezdnych: jeden 2-rzędowy i 5 kombajnów czterorzędowych. Wysokie wymagania w zakresie jakości ziemniaków, a szczególnie zminimalizowania uszkodzeń bulw, a także wydajności i sprawności trakcyjnej z ochroną podłoża stawiają coraz wyższe wymagania technice transportu ziemniaków.

Powoduje to wprowadzanie na rynek nowych przyczep o rozbudowanych funkcjach, czego przykładem są przyczepy firm Brettmeister, Horsch & Fliegl Fahrzeugbau, Hawe czy Fliegl Agartechnik. Niektóre z tych przyczep są wyposażone w przenośniki umożliwiające załadunek bulw na samochody ciężarowe. Są to więc jednocześnie polowe stacje przeładunkowe. Takie stacje, o kompaktowej budowie, ale o większej przepustowości prezentowały także firmy Grimme i Dewulf. Dwie firmy AVR i Bijlsma Hercules przedstawiły w tym zakresie rozwiązania standardowe oparte na koszu przyjęciowym z funkcją separacji zanieczyszczeń i długich przenośnikach.

Wystawa PotatoEurope jest „wędrująca” i oprócz tegorocznego gospodarza odbywa się we Francji, Holandii i Belgii. Następna wystawa PotatoEurope odbędzie się w dniach 4-5 września 2019 r. w Kain/Tournai w Belgii.

Prof. dr hab. Jacek Przybył
Uniwersytet Przyrodniczy
w Poznaniu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.