Technika

Postęp w technice zbioru buraków cukrowych

Data publikacji:

Kierunki rozwoju ciągników i maszyn rolniczych mają zarówno bieżący, jak i długookresowy charakter. Technika rolnicza jest ukierunkowana na wprowadzanie automatyzacji, zaawansowanych aplikacji informatycznych i inteligentnych systemów zarządzania danymi, czego wynikiem jest optymalizacja procesów roboczych w zakresie wydajności, jakości i kosztów. Te rozwiązania dotyczą również techniki dla uprawy buraka cukrowego, a w szczególności maszyn do ich zbioru. Niektóre nowe rozwiązania stosowane w kombajnach do zbioru buraków cukrowych wpisują się w czwartą rewolucję przemysłową, czyli należą do Rolnictwa 4.0.

Poniżej schematyzowano rozwiązania w maszynach do zbioru buraków cukrowych i do ich podzbiorowej obróbki, zaprezentowane przez producentów w ostatnich miesiącach, w tym także w części prezentowane podczas ubiegłorocznej wystawy Agritechnica w Hanowerze.  

Grimme

Kombajny Grimme Rexor, oferowane ze zbiornikiem o ładowności 22 i 30 ton, z 6, 8 lub 9-rzędowymi agregatami ogławiająco-wyorującymi, od kampanii 2017 są wyposażone w kilka nowych rozwiązań. Najważniejszą innowacją jest ich seryjne wyposażenie w system Speedtronic, czyli automatyczną regulację prędkości obrotowej prętowych kół czyszczących i przenośnika obiegowego w zależności od ich obciążenia. To rozwiązanie ma na celu ograniczenie uszkodzeń korzeni poprzez możliwie minimalne prędkości obrotowe kół czyszczących, a także zmniejszenie ryzyka tworzenia się zatorów. W przypadku zwiększenia obciążenia pierwszego koła czyszczącego system na tej podstawie zwiększa prędkość obrotową kół i wydajność przenośnika obiegowego, a następnie zmniejsza przepływ masy korzeni przez elementy układu czyszczącego kombajnu. Zapobiega to tworzeniu się zatorów, chroni korzenie, zwiększa wydajność kombajnu i jednocześnie zwalnia operatora od ręcznej regulacji nastaw zespołów roboczych.
Zastosowanie systemu Speed-
tronic połączono z wyposażeniem kół czyszczących w nowy układ i kształt prętów, sprzyjający sprawniejszemu przepływowi masy korzeni, a więc większej przepustowości i ochronie korzeni przed uszkodzeniem.
Wyposażenie kombajnu Rexor w przenośnik wyładowczy typu „łabędzia szyja” także ma znaczenie dla pozbiorowej jakości korzeni. Zastosowanie dodatkowego przegubu zmniejsza swobodny spadek korzeni, a więc i ich uszkodzenia podczas wyładunku na środek transportowy lub na pryzmę. Ponadto przy takiej budowie przenośnika punkt ciężkości jest przesunięty bliżej środka maszyny, a jej mniejsza wysokość ułatwia przejazdy pod różnego rodzaju przeszkodami terenowymi. Przegubowy przenośnik wyładowczy jest wyposażeniem opcjonalnym.
Bezkolizyjna eksploatacja wielkogabarytowych kombajnów wymaga obserwacji przestrzeni wokół maszyny. Dlatego kombajny Grimme serii Rexor, a także. . .

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 15/2018
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.