Gospodarka i rolnictwo

Posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi dot. programów zwalczania salmonelli

Data publikacji:

W dniu 25.10.2017r odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat krajowych programów zwalczania salmonelli w stadach drobiu. Obecny na niej wiceminister rolnictwa Rafał Romaszewski przypomniał, że Polska ma cztery programy mające na celu zwalczanie salmonelli , a pierwszy z nich funkcjonuje już od 2008 roku.

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że od  1 stycznia 2018 roku polscy producenci jaj konsumpcyjnych nie będą mogli uzyskać odszkodowania z tytułu likwidacji zakażonych salmonellą stad towarowych kur niosek. Hodowcy będą mogli zlikwidować zakażone stado jedynie na własny koszt.  Jednocześnie resort rolnictwa wyjaśnił, że w przypadku stwierdzenia salmonelli w stadzie , powiatowi lekarze weterynarii nie muszą wydawać decyzji nakazujących ubój ptaków , a  decyzje nakazujące przemieszczanie jaj ze stad zakażonych do zakładów przetwórczych w celu dokonania obróbki cieplnej. Zdaniem przedstawicieli hodowców – producentów jaj spożywczych , takie postawienie sprawy oznacza zmniejszenie przychodów na fermach dotkniętych salmonellą o kilkadziesiąt procent i skazuje je na bankructwo.    Z danych RASFF wynika, że sytuacja w Polsce pogarsza się od dwóch lat. W całym 2016 roku zarejestrowano 51 przypadków salmonelli znalezionych na polskich produktach , co stanowiło  45% wszystkich zgłoszeń dotyczących skażenia mięsa drobiowego i jaj w UE. W tym roku umieszczono w nim już 45 ostrzeżeń o salmonelli  wykrytej na mięsie drobiowym i jajach konsumpcyjnych z Polski , co stanowi 47% tegorocznych alertów RASFF , dotyczących tej kategorii produktów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.