[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Pora na odtwarzanie zasobów przyrodniczych

Data publikacji:
Pora na odtwarzanie zasobów przyrodniczych

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i hiszpańskiej prezydencji w Radzie UE osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie rozporządzenia o odtworzeniu zasobów przyrodniczych (NRL). Rozwiązanie jest krytykowane m.in. przez eurodeputowanych PiS, zarzucających stwarzanie zagrożenia dla polskiego i europejskiego rolnictwa, leśnictwa i bezpieczeństwa żywności.

Zaproponowane przez Komisję Europejską rozporządzenie na temat odtworzenia zasobów przyrodniczych określane jest przez KE jako „pierwsze kompleksowe prawo tego rodzaju obejmujące cały kontynent”. W swoich założeniach ma na celu rekultywację siedlisk i gatunków, które zostały zdegradowane w wyniku ingerencji człowieka i zmian klimatu.
Rozporządzenie, jeśli zostanie zaakceptowane na sesji plenarnej PE i przez państwa członkowskie w Radzie UE, wprowadzi obowiązek „ustanowienia i wdrożenia środków mających na celu przywrócenie do 2030 r. co najmniej 20% obszarów lądowych i morskich UE”.

„Rozporządzenie obejmuje szereg ekosystemów lądowych, przybrzeżnych i słodkowodnych, w tym tereny podmokłe, łąki, lasy, rzeki i jeziora, a także ekosystemy morskie, w tym trawę morską oraz skupiska gąbek i koralowców. (...) Państwa członkowskie muszą także ustanowić środki mające na celu przywrócenie co najmniej 60% siedlisk w złym stanie do 2040 r. i co najmniej 90% do 2050 r.” - czytamy w komunikacie Rady UE.

– Stoimy w obliczu coraz bardziej dramatycznej rzeczywistości: przyroda i różnorodność biologiczna UE są zagrożone i należy je chronić. Jestem dumna z osiągnięcia niezbędnego porozumienia. Pomoże nam to odbudować zdrowy poziom różnorodności biologicznej we wszystkich państwach członkowskich i chronić przyrodę dla przyszłych pokoleń, a jednocześnie walczyć ze zmianami klimatycznymi i pozostać zaangażowanym w realizację naszych celów klimatycznych – oświadczyła Teresa Ribera Rodriguez, p.o. minister ds. transformacji ekologicznej Hiszpanii, która sprawuje obecnie prezydencję w Radzie UE.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.