Gospodarka i rolnictwo

Pora na fotowoltaikę

Data publikacji:

Od lat głównym kryterium decydującym o znacznym przyroście inwestycji w fotowoltaikę w Polsce jest możliwość wsparcia finansowego oraz ich rentowność. Inwestycje w energetykę odnawialną przyciągają już dziś największych prywatnych inwestorów branżowych z całej Europy, jak również fundusze private equity, private debt oraz infrastrukturalne. 

    Pora na fotowoltaikę

Warto również nadmienić, że dyrektywa o odnawialnych źródłach energii wyznacza nowy cel dla OZE na 2030 r. Miałaby ona wynieść 32% udziału w zużyciu energii finalnej w całej UE. Zdaniem Komisji Europejskiej, powinno się to przełożyć na ponad 50% udział OZE w zużyciu energii elektrycznej, gdzie dominującą rolę będzie pełniła fotowoltaika razem z energetyką wiatrową. Dane to potwierdzają - według Agencji Rynku Energii - do października 2022 r. OZE w Polsce wytworzyły 31 320 GWh, co oznacza wzrost o 25% w porównaniu do ubiegłego roku (24 928 GWh).

– Obecnie, poza wspomnianymi czynnikami determinującymi wzrost inwestycji w OZE stają się stawki VAT, które z 5% wzrosły do poziomu aż 23%, co w przypadku przedsiębiorców staje się już znacznie większym ciężarem

– wskazuje Daniel Mrozek, dyrektor partnerstwa strategiczne i produkty komplementarne w Santander Leasing.

– Z drugiej strony należy podkreślić, że zgodnie ze wskazaniami analityków rynku rozwój energetyki w Polsce, w tym rozwój fotowoltaiki jest silnie zależny od polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej oraz zawirowań w polityce energetycznej, szczególnie związanych z wojną w Ukrainie. Jesteśmy przekonani, że rynek fotowoltaiczny będzie nadal istotnym obszarem inwestycji w energetyce odnawialnej, stąd decyzja o istotnym uproszczeniu zasad finansowania inwestycji – dodaje.

Na zwiększenie liczby inwestycji w segmencie instalacji prosumenckich może dodatkowo wpłynąć podwyższenie poziomu dofinansowania w programie Mój Prąd 4.0., z którego można dostać dofinansowanie do 50% kosztów przedsięwzięcia. W grudniu podniesiono maksymalne progi dotacji i obecnie dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej wynosi do 7 tys. zł, a magazynu energii elektrycznej - do 16 tys. zł. Bez zmian zostawiono poziom dofinansowani magazynu ciepła - 5 tys. zł i systemu zarządzania energią - 3 tys. zł. Dotacje nie mogą przekroczyć 50% inwestycji.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.