Technika Ciągniki rolnicze

Pomiary mocy i spalania ciągników. Jakie informacje przekazują krzywe charakterystyczne silnika

Data publikacji:

Jak najlepiej porównać dwa ciągniki? Te lub podobne pytania są stale kierowane do importerów czy dilerów tych maszyn. Jedną z możliwości jest analiza krzywych w diagramie wydajności wału odbioru mocy. Przedstawiamy najważniejsze aspekty, uwzględniane podczas porównania. 

    Pomiary mocy i spalania ciągników. Jakie informacje przekazują krzywe charakterystyczne silnika

    Ciągnik na stanowisku testowania mocy w centrum testowym DLG w Grossumstadt.

Jeśli przeanalizujemy dane dotyczące mocy, zawarte w folderach różnych ciągników, szybko dojdziemy do jednego wniosku. Często brak jest bezpośredniego porównania, nawet pomiędzy maszynami, wyprodukowanymi przez ten sam koncern. Począwszy od oznaczeń typów, dla których w pewnych okolicznościach stosowane są bardzo różne specyfikacje wydajności, a na kwiecistych, a czasem tajemniczo brzmiących określeniach marketingowych dla specjalistycznych technologii silnika lub skrzyni biegów kończąc. Decyzja o zakupie jest podejmowana po uwzględnieniu różnych kryteriów.

Można je podzielić na trzy kategorie. Ciągnik powinien w pierwszej kolejności dysponować pożądaną mocą pracy, tzn. niezbędne są dane na temat momentu obrotowego czy mocy. Kolejną kwestią są koszty. Ile wynosi cena zakupu netto, pomniejszona ewentualnie o cenę odbioru starego ciągnika i szacunkową wartość rezydualną po upływie pewnego okresu? Ile wynoszą koszty zmienne paliwa, napraw, konserwacji, ponieważ to głównie one składają się na ogół kosztów podczas całego okresu użytkowania ciągnika?

Ostatnim czynnikiem są takie cechy, jak lojalność wobec marki, koncepcje obsługi, ergonomia i „czynnik dobrego samopoczucia”, które również odgrywają niemałą rolę. Tym razem zmierzmy się z dwoma kryteriami: „moc” i „zmienne koszty” na przykładzie jednego z diagramów wydajności wału odbioru mocy, który można znaleźć np. w każdym folderze DLG - Power Mix czy w raportach kontroli OECD.

Odczyt diagramu

Ostatecznie zawsze chodzi o kwestie związane z liczbą obrotów, momentem obrotowym, mocą, a także wartością zużycia paliwa przez ciągnik. Zacznijmy od mocy silnika, która zmienia się w zależności od liczby obrotów...

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.