Aktualności

Polski przemysł techniki rolniczej. Sprzedaż rośnie

Data publikacji:

Spoglądając na rynek maszyn rolniczych w Polsce, można by dojść do bardzo prostego, acz najwyżej w części prawdziwego stwierdzenia - wysoka inflacja i rosnące ceny techniki rolniczej wpływają na rosnące przychody polskich producentów. Analiza sytuacji krajowych i zachodnich potentatów posiadających u nas zakłady produkcyjne wskazuje jednak, iż część z nich rośnie ponadwymiarowo, a zatem nie zasypia gruszek w popiele. Przyjrzyjmy się zatem wynikom finansowym producentów, prezentowanym w poniższej analizie, obejmującej krótko- i średnioterminowe dynamiki obrotów.

    Polski przemysł techniki rolniczej. Sprzedaż rośnie

Już nawet pobieżny rzut oka na czołowych krajowych producentów techniki rolniczej pokazuje, iż część z nich z powodzeniem ściga zachodnioeuropejskie przedsiębiorstwa - pokazuje to ponadprzeciętna dynamika przychodów firm takich jak Pronar czy SaMASZ. Z drugiej strony widać jednak zauważalny zastój wśród części markowych krajowych producentów, którzy ewidentnie mają problem z wykorzystaniem rosnącej wartości rynku maszyn rolniczych w Polsce - np. Sipma. 

Aby ułatwić analizę, przedstawiliśmy tylko te firmy, których obroty w 2021 r. wyniosły ponad 50 mln zł (w kilku przypadkach, z braku dokładnych danych, przedstawiliśmy skonsolidowane obroty spółek, działających w różnych branżach). Prezentujemy krótko- i średnioterminowe dynamiki obrotów w roku obrotowym 2021, w porównaniu z odpowiednio - 2020 i 2018 r. Dla lepszej orientacji przedsiębiorstwa zostały umownie podzielone na następujące grupy: technika żniwna, uprawa roli, użytki zielone, technika ochrony roślin, mleko, rośliny okopowe, przechowalnictwo, pozbiorowa obróbka ziarna, technika transportowa i asenizacja.

TECHNIKA ŻNIWNA: 

Fabryka CNH Industrial Polska w Płocku (największy zakład techniki rolniczej w Polsce) jest jednym z ważniejszych ogniw sieci zakładów produkcyjnych światowego koncernu. Obroty firmy w 2021 r. sięgnęły kwoty 3655,9 mln zł, co oznacza blisko 60-proc. wzrost w stosunku do roku 2020. Jest to m.in. zasługa rosnącej sprzedaży kombajnów produkowanych w fabryce - z 1151 szt. w 2018 r. do 2515 szt. w 2021 r.....

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.