[ATR] Aktualności

Polski przemysł techniki rolniczej - Branża w natarciu

Data publikacji:

Po pewnej zadyszce związanej z „przejściem” pomiędzy dwoma perspektywami finansowania ze środków PROW, rynek maszyn rolniczych w Polsce znów zaczął wspinaczkę do góry. W porównaniu chociażby do poprzedniego szczytu sprzedaży, który miał miejsce w 2012 r., konkurencja wydaje się jeszcze bardziej zacięta - ilość graczy walczących o swój kawałek tortu jest w przypadku pewnych grup maszyn jeszcze większa.

Pobierz tabelkę z wynikami finansowymi wszystkich analizowanych spółek: kliknij tutaj

Jak w tej walce rynkowej radzą sobie producenci ulokowani w Polsce - zarówno producenci krajowi, jak i zachodni potentaci posiadający u nas zakłady produkcyjne, którzy publikują swoje wyniki finansowe, prezentujemy w poniższej analizie, obejmującej krótko- i średnioterminowe dynamiki obrotów.Już nawet pobieżny rzut oka na czołowych krajowych producentów techniki rolniczej pokazuje, iż część z nich, patrząc w perspektywie średniookresowej, ściga renomowane i mające o wiele dłuższą historię, zachodnioeuropejskie przedsiębiorstwa - pokazuje to ponadprzeciętna dynamika przychodów tych firm. Droga ta stoi pod znakiem rozwijania potencjału produkcyjnego, dopasowywania asortymentu do zmieniających się potrzeb rynku, a także szybkiego reagowania na wahania rynkowe. I choć przedsiębiorstwa te nadal ustępują wysokością przychodów prowadzonym nieraz od kilku pokoleń producentom z Zachodu, zdobywają jednak z powodzeniem swoje miejsce na wielu rynkach zbytu - nie tylko w Europie.
 

Aby ułatwić analizę, przedstawiliśmy tylko te firmy, których obroty w 2018 r. wyniosły ponad 20 mln zł (w kilku przypadkach, z braku dokładnych danych, przedstawiliśmy skonsolidowane obroty spółek, działających w różnych branżach). Prezentujemy krótko- i średnioterminowe dynamiki obrotów w roku obrotowym 2018, w porównaniu z odpowiednio – 2017 i 2012 r. Rok obrotowy 2012 jest przy tym bardzo dobrym punktem odniesienia, ze względu na to, iż był to - z kilku względów - rekordowy rok w zakresie sprzedaży techniki rolniczej na rynku polskim. Dla lepszej orientacji przedsiębiorstwa zostały umownie podzielone na następujące grupy – ciągniki, technika żniwna, uprawa roli, użytki zielone, technika ochrony roślin, mleko, rośliny okopowe, przechowalnictwo, pozbiorowa obróbka ziarna, technika transportowa i asenizacja.


CIĄGNIKI I OSPRZĘT ROBOCZY

Coraz trudniejsza jest sytuacja firmy Ursus postawienie na kontrakty realizowane w Afryce przez kilka lat wydawało się dobrym pomysłem biznesowym, stwarzającym nadzieję, na przetrwanie tego legendarnego brandu. Pierwsze problemy z płatnościami od kontrahentów afrykańskich sprawiły jednak, że maszynowa działalność tej giełdowej spółki runęła niczym domek z kart. Spadają przychody ze sprzedaży, rosną długi - strata w 2018 r. wyniosła aż 144,9 mln zł. W efekcie producent wyprzedaje swój majątek - sprzedał już zakład w Opalenicy firmie Trioliet.

Firma Sonarol to przede wszystkim producent okien i drzwi oraz styropianu, który jednak swoje moce produkcyjne wykorzystuje także do produkcji ładowaczy czołowych wraz z osprzętem. Producent nie podaje, jaki odsetek przychodów generuje sprzedaż dla rolnictwa - w 2018 r. cała spółka zanotowała 230,1 mln zł ze sprzedaży.

W sektorze rolniczym znana przede wszystkim z produkcji ładowaczy czołowych wraz z osprzętem firma Hydramet w 2018 r. osiągnęła przychody w wysokości 28,3 mln zł. W przypadku tej firmy zwraca uwagę bardzo niska rentowność prowadzonej działalności - w 2017 r. strata, a rok później niewielki zysk, nie przekraczający 0,2 mln zł.

TECHNIKA ŻNIWNA

Fabryka CNH Industrial w Płockunnajwiększy zakład techniki rolniczej w Polsce jest jednym z ważniejszych ogniw sieci zakładów produkcyjnych światowego koncernu. W 2019 r. wprowadzono tam nowoczesną linię produkcyjną kombajnów CX, pras rolujących oraz hederów. Na rok 2020 zaplanowana została modernizacja i rozbudowa malarni proszkowej. Obroty firmy w 2019 r. wyniosły 1935,8 mln zł (96% to obroty w zakresie techniki rolniczej.Firma Emmarol, producent hederów do zbioru kukurydzy na ziarno, w 2019 r. przeniósł cała działalność do nowo wybudowanych obiektów w Głobinie k. Słupska. Producent jest dostawcą szeregu podzespołów dla renomowanych producentów zachodnioeuropejskich. W 2018 r. obroty firmy wyniosły 36,4 mln zł.

UPRAWA ROLI

Na dużym plusietak krótko można scharakteryzować wyniki osiągane przez firmy należące do Unia Group. Wśród niej coraz mniejszą rolę odgrywa specjalizująca się w produkcji maszyn uprawowych spółka Unia z Grudziądza, której obroty w 2018 r. (w zakresie produkcji maszyn rolniczych) osiągnęły poziom 90,3 mln zł, co oznacza 5-proc. spadek w porównaniu z 2017 r. i ponad 40-proc. obniżkę, w odniesieniu do roku 2012. W 2019 r. w ramach spółki Unia doszło do scalenia pozostałych firm należących do Unia Group, czyli Unia-Famarol, Agromet Pilmet oraz Unia Araj Realizacje.
Zakończone w 2017 r. przejęcie przez koncern CNH firmy Kongskilde nie pozostało bez wpływu na najnowocześniejszy zakład w tej grupie zlokalizowany w Kutnie. Spółka CNH Industrial Kutno (dawniej Kongskilde Polska) zdecydowanie skorzystała na możliwości dotarcia do klientów za pośrednictwem sieci sprzedaży marki New Holland. Przy tej okazji wprowadziła m.in. nowy system centralnego planowania i wypoziomowania produkcji. Efekt? Wzrost przychodów w 2019 r. (w zakresie techniki rolniczej) do 246,4 mln zł.W ostatnich latach stabilnie rozwija się firma Mandam, a jej portfolio coraz większą rolę odgrywają sukcesywnie rozwijane maszyny uprawowe. Producent z Gliwic skutecznie „rozpycha się” również na rynkach eksportowych, a przychody stale rosną - do 54,8 mln zł w 2018 r. W ubiegłym roku producent postawił na rebranding marki.

Powody do zadowolenia mogą mieć również w firmie Expom, cenionym producentem m.in. wałów uprawowych, której obroty wzrosły o blisko połowę w porównaniu z 2012 r. - z 37,5 mln do 55,1 mln zł. Wpłynęło na to m.in. sfinalizowane w 2017 r. przejęcie firmy Metalinvest z Wałcza. Przedsiębiorstwo z Krośniewic rozwija przy tym asortyment maszyn, kładąc m.in. coraz większy nacisk także na alternatywne metody uprawy.

Największy producent maszyn rolniczych na Podkarpaciu, czyli firma Akpil, utrzymuje stabilne przychody w wysokości ok. 40 mln zł. W jej asortymencie największym wzięciem cieszą się: pługi, siewniki i agregaty. W 2019 r. obroty firmy urosły do 41,5 mln zł, z czego prawie połowa to eksport.Specjalizująca się w produkcji maszyn uprawowych firma Bomet z Węgrowa na Mazowszu w ciągu ćwierćwiecza z niewielkiego kooperanta przeistoczyła się w nowoczesny zakład znany na wielu rynkach zbytu. Przychody firmy w 2018 r. sięgnęły poziomu 33 mln zł i były nieco niższe niż w 2017 r. (35,6 mln zł).

UŻYTKI ZIELONE

Obchodzący w ub. roku 30-lecie działalności podlaski producent - Metal-Fach z Sokółki, ustabilizował swoje przychody na poziomie ponad 200 mln zł. Marka znana głównie z popularnych pras zwijających, ale także z cenionych na rynku przyczep, rozrzutników obornika czy wozów paszowych, zbliża się do rekordowych - w skali firmy - przychodów zanotowanych w 2012 r. W 2018 r. przychody Metal-Fach-u wyniosły 227,5 mln zł (w 2012 r. było to aż 232 mln zł), a prognozy na rok bieżący wynoszą 230 mln zł.
O tym, że zmienia się geografia czołowych krajowych producentów maszyn rolniczych, doskonale pokazuje przykład firmy Sipma. Lubelski producent - którego znakiem rozpoznawczym są w dużej mierze nadal prasy i owijarki - w 2018 r. odnotował w 2018 r. przychody w wysokości 116,2 mln zł, podczas gdy w 2012 r. były one na poziomie 138,8 mln zł, a w 2008 r. - kiedy miał miejsce wcześniejszy „pik” na rynku techniki rolniczej - nawet 151 mln zł.

Coraz mocniej rozpychająca się na rynkach eksportowych, również dość egzotycznych, firma SaMASZ ma również coraz lepsze wyniki finansowe. W 2017 r. przychody firmy osiągnęły poziom 146,6 mln zł, a w 2019 r. - nawet 186,4 mln zł. Ciągły wzrost nie został zakłócony przez „przeprowadzkę” całej firmy do Zabłudowa - SaMASZ ciągle inwestuje w zwiększanie potencjału produkcyjnego (wdrożenie systemu automatyzującego procesy zarządzania magazynami czy uruchomienie śrutownicy przelotowej). Plan na 2020 r. zakłada przychody na poziomie 187-190 mln zł.
Jednym z czterech produkcyjnych filarów Unii Group jest spółka Unia-Famarol ze Słupska. Znana głównie z produkcji pras zwijających czy maszyn zielonkowych firma ma stabilne przychody - w 2018 r wyniosły 87,3 mln zł.

W sektorze maszyn zielonkowych działa również znana przede wszystkim z produkcji części zamiennych firma z Wrześni – spółka Produkcja Maszyn Rolniczych i Części Zamiennych Kowalscy, której obroty w 2018 r. wyniosły 28,2 mln zł. Największym powodzeniem cieszą się kosiarki rotacyjne, choć z linii produkcyjnej zjeżdżają również m.in. kosiarki dyskowe i bijakowe czy przetrząsacze karuzelowe, również pod innymi znakami.

TECHNIKA OCHRONY ROŚLIN

Należąca do Grupy Unia spółka Agromet Pilmet z siedzibą z Brzegu, ma w swoim programie nie tylko opryskiwacze, ale także m.in. rozsiewacze nawozów czy rozrzutniki obornika. Firma ta w 2018 r. osiągnęła obroty 88,2 mln zł, co oznacza w perspektywie średnioterminowej spadek aż o 42% - w 2013 r. 152,1 mln zł. Oznacza to, że obroty spółki spadły do poziomu z roku 2008.
Ostatnie lata KFMR Krukowiak wykorzystała na realizację szeroko zakrojonego frontu inwestycyjnego - budowy nowych hal produkcyjnych czy magazynu, a także zakupu spółki POM Ltd., produkującej maszyny uprawowe. Filarem oferty pozostają opryskiwacze polowe i sadownicze, choć z logiem Krukowiaka dostępne są też maszyny do ziemniaków i warzyw. Przychody spółki w 2018 r. to 51,9 mln zł.Na ścieżce wzrostu pozostaje również specjalizująca się m.in. w produkcji opryskiwaczy firma Jar-Met. Producent z Węgrowa w latach 2012-2018 zwiększył przychody z 31 mln do 40,7 mln zł.

MLEKO I WYPOSAŻENIE OBÓR

Producent z Wysokiego Mazowieckiego, czyli Gama Group Szepietowscy, dystrybuuje na rynku urządzenia udojowe, technologię żywienia czy rozrzutniki obornika pod własną marką Euromilk. W 2018 r. obroty firmy wyniosły 33,5 mln zł, a zwraca uwagę wysoki wygenerowany zysk - blisko 6,4 mln zł.
W asortymencie oferowanym przez wielkopolską firmę Ando Tech, produkującą maszyny ze znakiem DAF Agro, kluczową rolę odgrywają produkowane paszowozy, rozrzutniki obornika i wozy asenizacyjne. W 2018 r. przychody firmy osiągnęły poziom 27,6 mln zł.

ROŚLINY OKOPOWE

Firma Remprodex z Człuchowa na Pomorzu (również producent konstrukcji stalowych czy kontenerów) dostarcza profesjonalnym plantatorom nowoczesny sprzęt do uprawy, pielęgnowania i konfekcjonowania ziemniaków. Przychody producenta są stabilne, zarówno w perspektywie krótko-, jak i średnioterminowej. W 2012 r. wyniosły 50,,3 mln zł, a w 2018 r. 56,6 mln zł. Znacznie gorzej wygląda rentowność firmy, która w 2018 r. przyniosła prawie 1,2 mln zł straty.

Maszyny do warzyw, maszyny do pakowania oraz do materiałów sypkich - to podstawowe linie produktowe firmy KMK Agro z Brodowa w Wielkopolsce. W 2018 r. obroty firmy osiągnęły poziom 40,2 mln zł - warto zwrócić uwagę, iż KMK Agro postawiło na intensyfikację działalności eksportowej.Holenderska firma Omnivent, posiadająca swój oddział również w Polsce, to znany specjalista w zakresie produkcji wysokiej jakości technologii przechowywania ziemniaków, cebuli czy marchwi. W 2012 r. osiągnęła jednorazowy „skok” do 34,7 mln zł, gdyż w kolejnych latach obroty były na znacznie niższym poziomie - w 2018 r. było to 24 mln zł.


POZBIOROWA OBRÓBKA ZIARNA

Na wydawałoby się ustabilizowanym rynku urządzeń do pozbiorowej obróbki ziarna, w ostatnich latach prawdziwą furorę robi giełdowa spółka Feerum. Producent z Chojnowa korzysta z bardzo intratnych kontraktów zagranicznych - na kontynencie afrykańskim czy Ukrainie, dzięki czemu, gdy jeszcze w 2012 r. zanotował przychody na poziomie 55,6 mln zł, tak w 2018 r. osiągnęły one wartość 116,9 mln zł, aby w 2019 r. poszybować do… 239 mln zł!W 2014 r. należąca do Unii Group spółka Agromet Pilmet zakupiła udziały w powołanej 2013 r. spółce Araj Realizacje, po czym zmieniła jej nazwę na Unia Araj Realizacje. W zestawieniu tabelarycznym, w kolumnie przedstawiającej obroty z roku 2012, opublikowano przychody spółki Araj (obecnie w upadłości likwidacyjnej) produkującej silosy i suszarnie w zakładzie produkcyjnym w Kątach Wrocławskich. Zakład ten obecnie należy do spółki Unia, która w 2019 r. przejęła spółki Agromet Pilmet, Unia-Famarol i Unia Araj Realizacje (w 2018 r. obroty spółki osiągnęły poziom 94,2 mln zł).

Koncentrująca swoją uwagę na rozbudowie możliwości produkcyjnych (nowy zakład w Czymanowie na Pomorzu uroczyście uruchomiony na początku 2019 r.) spółka Riela Polska zanotowała w 2018 r. zdecydowany spadek obrotów, do 52,9 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 102,4 mln zł.
Pojedynczo i w większych zestawach, małe i duże silosy produkowane w firmie BIN z Aleksandrowa Kujawskiego, spotkać można niemal w każdej polskiej wsi. Ich sprzedaż jest od wielu lat stabilna. Przychody firmy w 2018 r. to 48,2 mln zł.
Od wielu lat swoje miejsce wśród uznanych dostawców rozwiązań w zakresie magazynowania zbóż i innych materiałów sypkich ma firma Agremo. Doświadczony producent silosów czy suszarni w 2018 r. osiągnął 20,4 mln zł przychodów.

TECHNIKA TRANSPORTOWA

Firma Pronar to największy krajowy producent przyczep rolniczych i jeden z czołowych światowych producentów felg, który dyskontuje szereg inwestycji w rozwój swojego potencjału produkcyjnego. Obroty w zakresie techniki rolniczej generują ponad 40% obrotów (40,4% czyli 203 mln zł w 2019 r.), jednak sukcesywnie rosną - plan na rok 2020 zakłada, że dział Agro przyniesie 345,5 mln zł.  Pronar intensywnie rozwija swoją ofertę produktową i dalej inwestuje - w ub. roku uruchomił biuro konstrukcyjne w Wągrowcu.
Fabryka Joskin Polska w Trzciance produkuje takie maszyny jak wozy asenizacyjne, rozrzutniki obornika, przyczepy burtowe, przyczepy objętościowe i do transportu zwierząt. Generalnie większość produkcji zakładu w Trzciance trafia na eksport (w tym podzespoły na dalszy montaż w pozostałych zakładach Joskina). Około 92-93% całej produkcji generuje technika rolnicza, która w ostatnich latach przynosi coraz większe przychody - w 2017 r. było to 117 mln zł, a w ub. roku już 152 mln zł.

Wieluńska spółka Wielton, jeden z czołowych europejskich dostawców techniki transportowej, oferuje również środki transportu dla rolnictwa generujące ok. 5% obrotów całej Grupy. Przychody ze sprzedaży produktów Wielton Agro w 2018 r. wyniosły zatem ok. 103 mln zł (Grupa Wielton - 2068,3 mln zł).Działający w naszym kraju oddział niemieckiej firmy Strautmann, czyli spółka Pol-Strautmann z wielkopolskiego Lwówka, intensywnie rozwija skalę produkcji. Wystarczy rzut oka na wyniki finansowe spółki, aby stwierdzić, że 2013 r. spółka zanotowała 74,3 mln zł przychodów, aby w 2018 r. po raz pierwszy przekroczyć granicę 100 mln zł (102,4 mln zł).

Sporym wzięciem na rynku cieszą się również rozrzutniki obornika oraz przyczepy produkowane przez spółkę CynkoMet z Czarnej Białostockiej, choć jej podstawowym przedmiotem działalności stanowią usługi cynkowania. Obroty firmy, które w 2012 r. sięgnęły poziomu 44,7 mln zł, w 2018 r. wzrosły aż do 86,4 mln zł.NT Industry jest spółką należącą do duńskiej grupy Novatech, działającej głównie w branży konstrukcji stalowych od 1996 roku. Pod marką NT Agro firma oferuje rodzinę przyczep rolniczych w różnych specyfikacjach. Firma w 2018 r. osiągnęła przychody na poziomie 72,8 mln zł.

Jednym z czołowych graczy na rynku przyczep rolniczych czy rozrzutników obornika w Polsce jest firma Metaltech. Producent z Mirosławca z dekoniunkturą poradził sobie pozyskiwaniem zleceń z innych branż, np. kolejnictwa, a kolejne ożywienie na rynku sprawiło, iż powoli zaczął zbliżać się do przychodów z 2012 r. (75,3 mln zł; 2018 - 64,7 mln zł).

Podstawowym przedmiotem działalności firmy Zasław z Andrychowa jest produkcja różnego rodzaju naczep. Marka ta plasuje się również w połowie pierwszej dziesiątki czołowych marek przyczep rolniczych. Brak jest danych odnośnie przychodów generowanych przez działalności w zakresie techniki rolniczej - przychody całej spółki w 2018 r. wyniosły 131,8 mln zł.
Spółka POM-EKO ze Szczecinka to kolejny producent mogący poszczycić się wieloletnim doświadczeniem w branży metalowej, która determinuje przedmiot prowadzonej działalności. Obok bardzo solidnych przyczep rolniczych są to m.in. kontenery i pojemniki metalowe czy zabudowy samochodów. Przychody całej spółki w 2018 r. to 44,9 mln zł.
ASENIZACJA: - Jednym z czołowych krajowych producentów wozów asenizacyjnych jest bez wątpienia firma Meprozet Kościan. Działające od ponad 60 lat przedsiębiorstwo stale rozszerza gamę maszyn do wywożenia nawozów płynnych, wprowadzając m.in. produkty klasy premium. W 2018 r. obroty firmy sięgnęły 44,6 mln zł (w 2011 r. - 32,7 mln zł).
W bardzo podobnym tempie rozwija się firma Pomot. Producent z Chojny w 2018 r. uzyskał przychody w wysokości 33,5 mln zł (dla porównania w 2011 r. - 24,3 mln zł).

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyników finansowych firm z branży techniki rolniczej? Czytaj atr express  - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.