[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Polska - Ukraina. Czy konflikt o zboże wygaśnie?

Data publikacji:
Polska - Ukraina. Czy konflikt o zboże wygaśnie?

– Historia, teraźniejszość i aktualna sytuacja bezpieczeństwa nie pozostawiają nam innego wyboru, jak tylko przezwyciężyć kryzys w relacjach z Polską; wojna o zboże nie jest potrzebna ani nam, ani Polsce – powiedział Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

– Nie my doprowadziliśmy do tego kryzysu, ale jesteśmy całkowicie nastawieni na zakończenie. Emocje szaleją. Do 15 października, do dnia wyborów w Polsce, temperatura może jeszcze wzrosnąć. Zamierzamy jednak działać konstruktywnie. Współpracujemy z Komisją Europejską. Wysłaliśmy jasne sygnały do Polski, że chcemy znaleźć konstruktywne rozwiązanie tej sytuacji – dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

Chodzi tutaj o niedawne porozumienie wypracowane przez ukraińskie władze w relacjach z Rumunią i Bułgarią. Według Ukrainy, polubowne rozstrzygnięcie sporów z Bukaresztem i Sofią, dotyczących importu zboża, może służyć jako modelowe rozwiązanie również w stosunkach z Polską, Słowacją i Węgrami.

– Te kraje nie znalazły rozstrzygnięcia nie dlatego, że tego rozstrzygnięcia nie ma. Są jakieś inne przyczyny. Na przykładzie relacji z Rumunią i Bułgarią pokazaliśmy, że nie ma spraw nie do rozwiązania – zwrócił uwagę minister Kuleba.

Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został zniesiony 15 września na podstawie postanowienia KE. Dzień później w życie weszło rozporządzenie w sprawie bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych. Decyzje o jednostronnym przedłużeniu ograniczeń importowych podjęły również rządy Węgier i Słowacji. 18 września Kijów złożył skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z decyzją władz w Warszawie, Bratysławie i Budapeszcie. Polska uważa, że Ukraina nie spełniła deklaracji złożonych KE w sprawie eksportu zboża. Ukraina zobowiązała się 15 września do wprowadzenia efektywnych mechanizmów ograniczających napływ zboża i do przedstawienia regulacji prawnej rozwiązującej problem, ale w ocenie Polski nie zrobiła ani jednego, ani drugiego.

Rozmowę telefoniczną na ten temat przeprowadzili szefowie resortów rolnictwa Polski i Ukrainy. Po jej zakończeniu Robert Telus, minister rolnictwa stwierdził, iż sposobem na rozwiązanie sporu z Kijowem powinno być stworzenie korytarza solidarnościowego - tak, by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski. Telus zaapelował do strony ukraińskiej o wycofanie skargi do WTO przeciwko Polsce.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.