Technika

Polscy producenci na zlecenie potentatów

Data publikacji:

Rynek techniki rolniczej w Polsce, mierzony wynikami osiąganymi przez krajowych producentów, ma się coraz lepiej. Oczywiście nadal trudno doszukiwać się przedsiębiorstw znad Wisły w gronie czołowych europejskich i światowych graczy w tym segmencie rynku, co nie oznacza, że nasze firmy odgrywają drugo- i trzeciorzędne role.

Coraz częściej wypełniają bowiem funkcję cenionych poddostawców - tak całych maszyn, jak i elementów roboczych i części zamiennych, co doskonale dowodzą przykłady kilku firm, które w związku z tym aspektem działalności odwiedziła redakcja atr express.

Popularne listwy

Podczas ubiegłorocznej edycji targów Agritechnica w Hanowerze jedno z dwóch stoisk firmy SaMASZ zostało zdominowane przez listwę tnącą do kosiarek SwiftCut. – Jest to realizacja naszych planów dostarczania na rynek komponentów do montażu kosiarek. Propozycja skierowana jest głównie do kooperantów zagranicznych. Inną naszą listwę, czyli PerfectCut, wykorzystuje znana irlandzka firma w swoich kosiarkach. Jesteśmy otwarci na współpracę, również w temacie dostarczania innych podzespołów – tłumaczy Norbert Pawluczuk z firmy SaMASZ.
Skoro już mowa o popularnych listwach produkowanych w Zabłudowie na Podlasiu, to SwiftCut stanowi odpowiednik listwy LiteCut, cechującej się bardzo dobrymi właściwościami tnącymi i sprawnym podbijaniem masy zielonej, a także wysoką ogólną wytrzymałością i żywotnością dysków. W przypadku tej listwy użytkownicy cenią sobie specjalnie ukształtowane nowoczesne belki tnące, wytłoczone są z jednego elementu, dzięki czemu cała konstrukcja jest bardzo solidna. W dyskach tnących firmy SaMASZ zwraca uwagę też szeroki tunel pomiędzy specjalnie wyprofilowanymi płozami, co znacząco zwiększa samoczyszczenie się i w efekcie pozwala na otrzymanie paszy o bardzo wysokiej jakości i czystości.

SaMASZ nie ogranicza się jednak wyłącznie do produkcji elementów roboczych do maszyn innych marek. Przez wiele lat bowiem produkty z Podlasia sprzedawane były na rynku niemieckim wyłącznie pod marką Saphir. Obecnie jednak SaMASZ i u naszych zachodnich sąsiadów występuje z otwartą przyłbicą, co nie znaczy jednak, iż zaprzestał intratnej współpracy z niemiecką marką należącą do firmy Fricke. Natomiast jeśli chodzi o inne tak istotne kooperacje, to zarówno kosiarki, jak i przetrząsacze i zgrabiarki produkuje dla firmy Maschio Gaspardo. Dowodzi to tylko, że ta polska marka produkuje w atrakcyjnej cenie maszyny światowej jakości.

Mocnym argumentem w tych działaniach jest niewątpliwie spełniający najwyższe wymagania jakościowe, uruchomiony w 2018 r. zakład produkcyjny w Zabłudowie, połączony z nowoczesnym Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym. Fabryka SaMASZ-u może poszczycić się w pełni zautomatyzowaną linią malarską z chemicznym przygotowaniem powierzchni (fosforanowanie cynkowe), malowaniem kataforetycznym - KTL oraz automatyczną proszkową kabiną malarską. Poza tym wprowadzone zostały tam nowoczesne linie montażowe wykorzystujące najlepsze wzorce i narzędzia z Lean Manufacturing, jak np. Kaizen czy Poka-yoke (SaMASZ wykorzystuje system zarządzania produkcją oparty na tej filozofii) jednocześnie rozwijając własny projekt SPS (SaMASZ Production System).

W standardzie ISO

Rodzinna firma Emmarol rozpoczęła swoją działalność w 2004 r. w budynkach wynajętych od Fabryki Maszyn Rolniczych w Słupsku. Milowym krokiem w historii firmy był rok 2019, ponieważ po 15 latach od utworzenia możliwe było przeniesienie całości działalności do nowo wybudowanych obiektów w położonej nieopodal Słupska, miejscowości Głobino. Obecnie Emmarol prowadzi działalność na terenie 17 tys. m², z czego obiekty produkcyjne stanowią 6 tys. m², zatrudniając ok. 150 pracowników i osiągając przychody ze sprzedaży na poziomie ok. 9 mln EUR rocznie. Od początku działalności...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 04/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.