Do budowy mieszalni można oczywiście wykorzystać różne urządzenia dostępne na rynku, ale można też oprzeć się na kompleksowych rozwiązaniach oferowanych przez jednego dostawcę, co gwarantuje dobrą współpracę poszczególnych elementów instalacji. Wśród firm zapewniających kompleksowe wyposażenie paszarni jest m.in. poznańskie przedsiębiorstwo Polnet, doświadczony dostawca urządzeń do produkcji zwierzęcej, oferujący sprawdzone rozwiązania renomowanej firmy Skiold. Oprócz samych mieszalników asortyment obejmuje szereg urządzeń towarzyszących, w tym silosy na ziarno i paszę, różnego rodzaju przenośniki i rozdrabniacze, a także systemy sterowania, również w pełni automatyczne.
Ślimakowe ukośne
Jeśli chodzi o mieszalniki, Polnet oferuje zarówno urządzenia ukośne, jak i poziome. Mieszalniki ukośne to 3 modele Skiold Uni-Mix, o pojemności od 1,5; 3 i 4,5 m³ oraz ładowności 0,5; 1 i 1,5 t (suche składniki) pracujące pod zalecanym kątem 27 lub 30° (najmniejszy), mieszające z dokładnością 1:10 000 i 1:100 000 (dwa większe), w czasie 10-15 min (suche składniki), również małe ilości paszy.
Mieszalniki radzą sobie z praktycznie wszystkimi rodzajami zmielonego ziarna, umożliwiają także efektywne mieszanie surowców płynnych (maks. do 4 lub 6%). Są wyposażone w wolnoobrotowy ślimak o średnicy 150 lub 250 mm (większe modele) chroniący ziarno (można przyrządzać pasze również dla bydła), napędzany przekładnią lub motoreduktorem, i zapewniają jednorodną paszę bez sedymentacji składników nawet w wypadku ich znacznego rozdrobnionia. W standardzie mają m.in. ręcznie obsługiwaną zasuwę wylotu, a w opcji sterowaną elektrycznie lub ślimak spustowy. Dołączona dmuchawa chłodząca pozwala uniknąć efektu kondensacji podczas mieszania ciepłych i wilgotnych składników. W pokrywie mieszalnika może być też zainstalowany rozdrabniacz bijakowy. Nadają się do montażu na czujnikach wagowych.
Szybkie poziome
Alternatywą dla ukośnych jest mieszalnik poziomy H-1000 (model podstawowy 2,3 m³, wsad 1000 kg), wytwarzający w ciągu zaledwie 8-12 min wysoce homogeniczną paszę z bardzo dużą dokładnością (1:100 000), z prawie wszystkich komponentów sypkich i granulowanych, a także z CCM (do 50% w składzie) oraz z dodatków płynnych (olej, melasa itp.).
W urządzeniu zastosowano podwójną spiralną wstęgę mieszającą, na łożyskach nastawnych, łatwo dostępną przez odkręcaną pokrywę, oraz cylindryczne dno ułatwiające opróżnienie zbiornika. Podczas mieszania obie wstęgi przepychają w przeciwnych kierunkach materiał znajdujący się bliżej i dalej środka komory, co zapewnia wyjątkowo jednorodną mieszankę. Określony dla H-1000 w badaniach współczynnik zmienności paszy po 12 minutach mieszania wyniósł zaledwie 2,6% i był znacznie niższy od akceptowalnego progu zmienności (5%).
Mieszalnik ma budowę ułatwiającą jego instalację w modułowych liniach Skiold, gdzie osiąga wydajność 1-7 t/h. Jest m.in. wyposażony w punkty mocowania osprzętu, dzięki czemu bezpośrednio na nim można zamontować śrutowniki czy gniotowniki. Urządzenie można także doposażyć w zbiornik wstępny z pneumatycznie otwieranym dnem i zbiornik wyładowczy z przenośnikiem ślimakowym. Jest również przygotowane do montażu czujników wagowych,niezbędnych w mieszalniach sterowanych komputerowo.