Aktualności

Polnet - Nowa era rolnictwa na Białorusi

Data publikacji:

Działająca od ponad 30 lat firma Polnet specjalizuje się w kompleksowym wyposażaniu budynków inwentarskich, budowie obiektów suszarniczo-magazynowych oraz dostarczaniu szerokiego asortymentu weterynaryjnego. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Tarnowie Podgórnym bierze także czynny udział w realizacji wielkiej inwestycji na Białorusi. Już w pierwszym etapie inwestycji jest wykonawcą bazy magazynowo - suszarniczej w m. Zhabinka koło Brześcia o ładowności nieco ponad 12 tys. t z węzłem przyjęcia 60 t/h i suszarnią ziarna 15 ton/h.

Rząd Białorusi oficjalnie rozpoczął budowę olbrzymiego, nowoczesnego kompleksu do przetwórstwa zboża w obwodzie mińskim. Kompleks ten przeznaczony jest do produkcji szerokiej gamy aminokwasów i do 1 mln ton pasz dla zwierząt rocznie. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem rządu białoruskiego i chińskiej spółki CITIC Group, a jego operatorem będzie specjalnie utworzona państwowa białoruska spółka National Biotechnology Corporation (BNBC). Całkowity koszt inwestycji ma się zamknąć w kwocie 733 mln USD, a przewidywany przychód  ma wynieść 7 mld USD rocznie. Osiągając w pełni zaprojektowane parametry produkcyjne, nowy kompleks wygeneruje 100 mln USD zysku netto rocznie, co sprawia, że okres zwrotu z całego projektu szacowany jest na 8 lat. Planowana inwestycja ma wynieść cały białoruski przemysł zbożowy na wyższy poziom technologiczny. Białoruś już teraz eksportuje produkty rolne o wartości 5 mld USD rocznie, jednocześnie importuje aminokwasy na potrzeby krajowego przemysłu paszowego za 200 mln USD rocznie. Nowy projekt pozwoli niemal zupełnie zrezygnować z dostaw importowych na potrzeby krajowego przemysłu paszowego, a jednocześnie podwoi ogólny eksport produktów rolnych. Będzie przetwarzał 250 tys. t ziarna, głównie pszenicy i pszenżyta rocznie, w celu wyprodukowania 64,7 tys. t lizyny, 5900 t L-treoniny, 1300 t L-tryptofanu, 23 tys. t glutenu, 99 tys. t paszy zawierającej lizynę oraz 15 tys. t kryształów siarczanu amonu i 10 tys. t ciekłego siarczanu amonu.
Budowany kompleks wstępnie będzie składał się z 14 zakładów i zostanie zbudowany w 3 etapach. Rok 2019 to uruchomienie silosu i budowa 3 młynów paszowych o dużej pojemności. W I kwartale 2020 r. młyny te mają wytwarzać pierwsze produkty. W tym samym czasie tworzone będą instalacje do kruszenia ziarna i produkcji niezbędnych aminokwasów. Całość ma zostać oddana do użytku w 2021 r. Docelowo kompleks zajmie  powierzchnię 160 ha, a dodatkowe 300 tys. ha zostanie wykorzystanych do uprawy pszenicy, pszenżyta i niektórych innych surowców. Dla uzyskania niezależności energetycznej inwestycji, planowana jest również budowa elektrowni cieplnej o mocy 25 MW. Ogrom inwestycji i jej nakłady sprawiają, że projekt jest nieformalnie nazywany „budową stulecia”, której ostatecznym celem jest stworzenie produkcji o wysokiej wartości dodanej, konkurencyjnej cenowo, nie tylko na Białorusi, ale także na rynku globalnym. Kompleks produkcyjny BNBC będzie eksportował 80% swoich produktów na rynki UE, Chin, Rosji i Ukrainy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.