Condor Vanguard - gotowy na przyszłość zrównoważonego rolnictwa
Opryskiwacze samojezdne firmy Agrifac oparte są na zasadzie 4E dla rolników, tzn. mają być wydajne, ekonomiczne, ergonomiczne i ekologiczne od projektu aż do ich użytkowania. Nowy model Condor Vanguard doskonale wpisuje się w te założenia zapewniając wsparcie dla rozwiązań rolnictwa precyzyjnego oraz redukcję znoszenia do 97,5%. Dwie najważniejsze koncepcje dla ekonomicznego i ekologicznego, zrównoważonego rolnictwa zostają spełnione.
Condor Vanguard jest maszyną węższą od swoich poprzedników, przy szerokości 2,55 m łatwiej się jest nią poruszać po wąskich drogach, przy dojeździe na pole. Opryskiwacz wykorzystuje znany już, opatentowany, tandemowy system podwozia Stabilo Plus. Zapewnia on płynną jazdę z prędkością do 50 km/h, zapobiega kołysaniu się belki polowej i tym samym równomierny oprysk. Równomierne rozłożenie ciężaru na wszystkie cztery koła to z kolei zminimalizowanie nacisku na podłoże i ochrona wrażliwej struktury glebowej. Obniżony środek ciężkości powoduje natomiast, że maszyna jest bardziej stabilna i bezpieczna. Rozkład ciężaru wynosi 50 do 50 czyli z tyłu mamy ciężką stalową belkę z przodu kabinę oraz silnik. Jednostką napędową opryskiwacza jest silnik o pojemności 6,7 litra i mocy 288 KM, bezpośrednio sprzęgnięty z hydromotorem firmy Linde.
Belka J-boom firmy Agrifac zachowuje naturalną równowagę, ponieważ toczy się po zawieszeniu w kształcie księżyca. Charakteryzuje ją kompaktowa i modularna budowa, co zapewnia użytkownikom wiele korzyści, w tym zmienną geometrię, sterowane przez sprężynę gazową zabezpieczenia przed rozłączeniem się oraz pełną ochronę dysz. Belkę polową można też w łatwy sposób modyfikować lub rozbudowywać za pomocą rozwiązań takich jak HighTechAirPlus.
– Belka jest ciężka, wykonana ze stali, jest przygotowana już pod tak zwane rolnictwo precyzyjne pod Zielony ład. W tym układzie przy 36 m szerokości są umieszczone 144 dysze, które tak naprawdę mogą pracować każda jako niezależna sekcja. Wyposażona jest w 4 czujniki po dwa na każdą stronę systemu wprowadzenia belki. Są to systemy o działaniu radiowym, szerokokątne, działają natychmiastowo – Przemysław Przybylak.
Opryskiwacz Condor Vanguard wykorzystuje układ pomp GreenFlowPlus, który zapewnia optymalne wykorzystanie wody i substancji chemicznych. Układ cieczowy jest oparty o jedną pompę zasysającą wirową o wydatku 1500 l oraz pompę, która obsługuje chemię o wydatku 750 l/min. Pełna cyrkulacja wysięgnika oznacza, że nie tworzą się tutaj żadne osady, nie występuje również efekt trójkąta opryskowego. Przyjęta dawka na hektar jest stała, nawet przy szybkich zmianach szerokości roboczej lub prędkości jazdy.
Co również ważne, po zakończeniu opryskiwania nie marnuje się ciecz robocza. Zestaw pomp, krótkie rury i elektronicznie sterowane zawory sprawiają, że w zbiorniku pozostaje niewiele płynu. Ponadto system opryskiwania można niezwykle łatwo i szybko wyczyścić. Jeśli chodzi o samą obsługę układu cieczowego, są dwa filtry: wstępny samoczyszczący oraz filtr główny. Ciekawym rozwiązaniem jest dodatkowy zawór, który umożliwia opróżnienie pod ciśnieniem resztki cieczy roboczej. Na całej belce nie ma żadnych dodatkowych filtrów, elementów, które wymagałyby uwagi. Zawór pneumatyczny, odcinający poszczególne sekcje działa natychmiastowo.
– Przewody nie są zginane i nie są narażone na uszkodzenia. Tzw. zawias ze stali nierdzewnej to rozwiązanie długowieczne, wystarczy co jakiś czas powiedzmy oring wymienić i to wszystko. W standardzie jest centralne smarowanie w dwóch konfiguracjach. Mamy smarowanie osi plus centralną część belki. Dodatkowo możemy wyposażyć maszynę w smarowanie całej belki, także wszystkie elementy, które powinny być nasmarowane i zakonserwowane są robione przez maszynę, ale wszystko z tego jednego punktu – wyjaśnia Przemysław Przybylak, Agrifac
Precyzyjne działanie
Dzięki wykorzystaniu pneumatycznego sterowania regulatorem ciśnienia opryskiwacz Agrifac osiąga doskonałe wyniki podczas aplikacji środków ochrony roślin. Sterownik ciśnienia działa zawsze precyzyjnie, nawet w przypadku zmiennej szerokości obszaru aplikacji, podobnie jak automatyczny system obsługi sekcji. Tak uzyskuje się bardzo dokładne dawkowanie cieczy roboczej na hektarze. Wysoko wydajny filtr ciśnieniowy, który samoczynnie oczyszcza się, zapobiega spadkom ciśnienia. W połączeniu ze standardowymi rurkami opryskiwacza Condor o średnicy 25 mm oraz regulatorem ciśnienia, gwarantuje to optymalną dystrybucję cieczy roboczej, nawet przy dużych ilościach aplikowanych substancji.
Za sterowanie pracą opryskiwacza odpowiada system EcoTronicPlus z czytelnym i intuicyjnym w obsłudze ekranem dotykowym, na którym prezentowane są główne procesy maszyny i parametry, a bieżące przepływy cieczy są wyświetlane w postaci graficznej. Wszystkie funkcje można obsługiwać na pulpicie nawigacyjnym. W trybie drogowym wyświetlane są parametry takie jak prędkość jazdy, prędkość obrotowa silnika, temperatura oleju i silnika, poziom paliwa i rzeczywista data oraz godzina.
– Jesteśmy w trakcie Demo Tour od północy przez pomorskie, kujawsko-pomorskie, na dzień dzisiejszy jesteśmy w Wielkopolsce. Następnie kolejne tygodnie spędzimy na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, potem będziemy się kierować na Świętokrzyskie, a w połowie listopada będziemy kończyć na Lubelszczyźnie, więc zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych na naszą stronę facebookową, gdzie można zapisać się na tego typu pokazy – podsumowuje Krzysztof Sadowski.