[ATR] Aktualności

Pöttinger - Rok na plusie

Data publikacji:

W roku obrotowym 2016/2017 rodzinna firma Pöttinger uzyskała w porównaniu z poprzednim rokiem wzrost obrotów o 2%, do poziomu 308 mln euro, mimo początkowo trudnych warunków na rynku techniki rolniczej. Zatrudniający około 1700 pracowników austriacki producent zawdzięcza to w głównej mierze palecie innowacyjnych produktów oraz konsekwentnej ekspansji na rynkach zagranicznych.

Tradycyjnie największy udział w sprzedaży sprzętu Pöttingera miały maszyny zielonkowe, które wygenerowały 58% całego obrotu, podczas gdy maszyny do uprawy i siewu 27%. W porównaniu z rokiem ubiegłym obrót maszynami zielonkowymi wzrósł o 5%, podobnie jak sprzedaż oryginalnych części zamiennych, do czego przyczyniło się w pewnym stopniu nowe centrum logistyczne.
Mocni w eksporcie

Podstawą sukcesu Pöttingera są nadal rynki zagraniczne, na co wskazuje bardzo wysoki eksport, który osiągnął wartość 270 mln euro i stanowił aż 88% sprzedaży. Około 60% całego obrotu firmy zapewniły rynki zaledwie 6 krajów. Oprócz Austrii (13% obrotu) były to przede wszystkim Niemcy (18%) oraz Francja (13%), a także Czechy, Szwajcaria i Ukraina. Na tym ostatnim rynku Pöttinger zanotował imponujący wzrost sprzedaży aż o 41%. Poza Ukrainą na liście 5 krajów o największym procentowym wzroście obrotów w roku 2016/2017 znalazły się także Szwecja, Białoruś, Dania i Australia, natomiast największy wzrost wartości eksportu zanotowano na Ukrainę, do Wielkiej Brytanii, Szwecji, Australii i Czech.

Inwestycje dla przyszłości

Aby sprostać rosnącym wymaganiom rynków eksportowych oraz w odniesieniu do techniki rolniczej, Pöttinger w ostatnich latach mocno inwestuje w swoje fabryki, m.in. w zakład techniki siewu w Bernburgu (Niemcy) czy fabrykę w Vodnanach (Czechy), które za 25 mln euro rozbudowano i dostosowano do najnowocześniejszych standardów. W miejscowości St. Georgen nieopodal siedziby w Grieskirchen firma wybuduje też nową fabrykę. W pierwszym etapie, do roku 2021, zostaną uruchomione linie produkcyjne pras rolujących i przyczep zbierających. Oczywiście Pöttinger jest zorientowany na przyszłość również w zakresie produktów i na bieżąco rozszerza oraz różnicuje ofertę, czego wyrazem jest m.in. niedawno wprowadzona nowa prasa rolująca Impress.
Dla Pöttingera podstawą optymalnego serwisu jest sprawne zaopatrzenie w części zamienne. Dlatego w ubiegłym roku przedsiębiorstwo zainwestowało 14 mln euro w nowe, na wskroś nowoczesne centrum logistyczne w Taufkirchen w Austrii, zapewniające szybką dostępność około 50 tys. pozycji w zakresie części. Każdego dnia realizowanych jest tu do 800 zleceń, a rocznie centrum opuszcza 3,5 mln różnego rodzaju artykułów wysyłanych na cały świat.

Stefan Szolc

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.