[ATR] Aktualności

Pöttinger - Coraz wyższe obroty

Data publikacji:

Zakończony rok obrotowy 2017/2018 Pöttinger może zaliczyć do niezwykle udanych, także na polskim rynku. W porównaniu do poprzedniego sezonu obroty przedsiębiorstwa wzrosły o 15%, do rekordowego poziomu 354 mln euro. Według firmy na tak dobry wynik złożyło się kilka czynników, w tym m.in. optymalne dopasowanie oferty do potrzeb rolników, rosnący eksport, a także pełne zaangażowanie 1775 pracowników.

Podsumowanie wyników było jednym z tematów konferencji Pöttingera podczas wystawy Agro Show. Firma wykorzystała spotkanie, by zaprezentować również nowe maszyny i rozwiązania, w tym kosiarki czołowe i kombinacje koszące, prasoowijarki, pługi, agregaty uprawowe i brony talerzowe, a także innowacyjną technologię Terrasem Wave Disc dedykowaną na trudne warunki, która okazuje się być korzystniejszą alternatywą dla siewu pasowego (więcej o nowościach produktowych Pöttingera w kolejnych numerach).

Wzrosty na rynkach

Programy maszyn do zbioru zielonek oraz do uprawy i siewu przyniosły taki sam wzrost obrotów, na poziomie 16%, i miały podobne jak w ub. roku udziały w obrotach firmy - odpowiednio ok. 59% (zielonki) i 27%. W tej drugiej grupie produktów odnotowano przede wszystkim większą sprzedaż pługów i siewników.
O sukcesie Pöttingera od lat decyduje eksport, który w tym roku wygenerował aż 90% obrotów (rok temu 88%). Za 60% obrotu firmy odpowiadają rynki zaledwie 6 krajów, wśród których jest również Polska. Najważniejsze rynki to Niemcy (20% obrotu), Francja (14%) oraz Austria (10%), a strategiczną listę oprócz Polski uzupełniają Czechy i Szwajcaria. Zwraca uwagę wzrost sprzedaży na większości rynków, który zwłaszcza w Polsce i Krajach Bałtyckich przeszedł wszelkie oczekiwania. Na polskim rynku firma zanotowała najwyższe jak dotąd obroty w wysokości 21,5 mln euro, niemal dwukrotnie większe niż w znacznie słabszym roku 2016/2017, gdy sprzedaż osiągnęła wartość tylko 12,6 mln euro, znacznie odbiegając od sprzedaży również z lat poprzednich, kiedy to Pöttinger uzyskiwał wyniki na poziomie 17,3 i 17,4 mln euro (2013 i 2015), a nawet 19,4 mln euro (2014).

Skupieni na rozwoju

Do roku 2021/2022 Pöttinger zamierza osiągnąć obrót na poziomie 450 mln euro, dlatego inwestuje w swoje zakłady produkcyjne, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na sprzęt i wymaganiom klientów. Fabryki siewników w Bernburgu (Niemcy) oraz maszyn do uprawy w Vodnanach (Czechy) rozbudowano i dostosowano do najnowocześniejszych standardów technicznych, a w głównej fabryce w Grieskirchen kosztem 25 mln euro rozbudowano o 12 tys. m² hale i zreorganizowano proces produkcji. W St. Georgen koło Grieskirchen firma wybuduje też nową fabrykę, w której będą produkowane prasy rolujące i przyczepy.
Z perspektywy rolników nie mniej ważna od maszyn jest dostępność części zamiennych. W tym roku po raz pierwszy pełną parą pracowało nowe centrum logistyczne części, zrealizowane w poprzednich latach kosztem 14 mln euro, co zapewniło wzrost dostarczonych pozycji magazynowych o ok. 13% oraz wielkości sprzedaży części o blisko 3%. Na wskroś nowoczesne centrum w Taufkirchen w Austrii zapewnia szybką dostępność około 50 tys. pozycji części zamiennych i roboczych oraz pozwala realizować do 800 zamówień dziennie i wysyłać na cały świat 3,5 mln różnych artykułów rocznie.

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.