[ATR] Nowości

Pöttinger Aerosem z systemem PCS - zamiast punktowego

Data publikacji:

Interesującą alternatywę dla siewnika punktowego oferuje firma Pöttinger. W swoim uniwersalnym pneumatycznym siewniku Aerosem z systemem PCS (Precision Combi Seeding) zintegrowała technikę siewu precyzyjnego Duplex Seed, dzięki czemu maszyna umożliwia siew zarówno zbóż, jak i kukurydzy czy słonecznika. W tym systemie kukurydza wysiewana jest w rozstawie 75 cm w podwójnym rzędzie z odstępem 12,5 cm, co korzystnie wpływa na wzrost roślin i plony.

Podstawowe zalety siewnika Pöttinger Aerosem PCS Duplex Seed to duża wydajność, elastyczność zastosowania i komfort. Maszyna nadaje się do wysiewu kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, także z jednoczesnym podsiewem traw czy aplikacją nawozu. Zmiana z siewu zbóż na siew kukurydzy jest łatwa i szybka. Wystarczy przestawić przegrody w zbiorniku oraz zdemontować rolkę dociskową i formierz rowka wysiewu. Zmiana liczby wysiewanych nasion (na m² lub hektar) odbywa się bezpośrednio przez sterownik siewnika. Wysiew kontrolowany jest w każdym rzędzie na redlicach (fotokomórka) i centralnie przez czujniki stanu wypełnienia w zbiorniku. Nasiona wysiewane są podwójnym rzędzie w odstępie 12,5 cm, ale z podwójnym odstępem nasion w każdym rzędzie - w porównaniu do rzędu pojedynczego, co zapewnia roślinom lepsze warunki wzrostu: do 70% więcej przestrzeni, a zatem lepszy dostęp do światła, wody i substancji odżywczych, także wprowadzanych z nawozem po bokach podwójnych rzędów. Zmniejsza się konkurencyjność między roślinami i wzajemne zacienienie. Jednocześnie szybko dochodzi do zamykania rzędów i lepsze jest zacienienie gleby w międzyrzędziach (o 10% do końca fazy młodocianej EC 19), co ogranicza straty wody i tłumi wzrost chwastów. Dzięki szerszej obsadzie również faza dojrzewania przebiega lepiej, a nasiona wykazują tendencję do mniejszej wilgotności, co ma znaczenie w uprawie na ziarno. W porównaniu z rzędem pojedynczym występuje też mniejsze ryzyko erozji, dzięki lepszemu rozkładowi roślin na powierzchni. Poza tym kukurydzę sianą w podwójnych rzędach można zbierać tradycyjnymi kombajnami i sieczkarniami.

Potwierdzony wzrost plonu

Co najważniejsze, system Duplex Seed zapewnia o nawet 10% większe plony, co wykazały doświadczenia przeprowadzone w roku 2015 przez Uniwersytet w Wiedniu (plon +5,5%), a zwłaszcza wielkoobszarowe testy polowe na Węgrzech, w Austrii, Niemczech i Francji w roku 2016, gdzie niezależnie od lokalizacji rośliny plonowały wyraźnie lepiej niż po siewie w pojedynczych rzędach. Istotny jest również wzrost wydajności o około 25%, dzięki wyższej prędkości roboczej (do 10 km/h), przy jednocześnie najwyższej precyzji siewu, dzięki agregatom wysiewającym pracującym z obrotami zmniejszonymi o połowę.
Siewniki Aerosem PCS dostępne są o szerokości 3; 3,5 i 4 m, co umożliwia wysiew 4 lub 5 podwójnych rzędów (3,5 i 4 m) w rozstawie 75 cm. Maszyny mają m.in. zbiorniki o pojemności 1250 l, z opcją powiększenia o 600 l, redlice stopkowe (nacisk do 25 kg) albo jedno- lub dwutarczowe (25 lub 50 kg) oraz mechaniczny lub w wersji IDS (Intelligent Distribution System) elektryczny napęd zespołów wysiewających.

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.