Technika

Płytki węglika wolframu czy powłoka topiona – porównanie rozwiązań dla lemieszy od Industriehof

Data publikacji:

Lemiesz z przylutowanymi płytkami z węglika wolframu czy z naniesioną powłoką topioną? Przeczytaj, które rozwiązanie jest odpowiednie do jakiego zastosowania – na to pytanie odpowiada Jan Hinrich Löken reprezentujący firmę Industriehof Scherenbostel.

 

    Płytki węglika wolframu czy powłoka topiona

Krótkie wyjaśnienie pojęć

Kiedy w technice rolniczej mówimy o twardym metalu, prawie zawsze mamy na myśli węglik wolframu. Istnieją co prawda inne związki chemiczne, jednak są one mniej popularne. Każdy producent ma swoje specjalne stopy z jednym lub innym dodatkiem, ale główne składniki powłoki, niezależnie od sposobu jej nałożenia, to wolfram i węgiel.

Rozwój w ostatnich latach

W ciągu ostatnich 10 lat udział narzędzi do uprawy gleby z powłoką z twardego metalu systematycznie wzrastał, a końca tego trendu nie widać. Na rynku coraz częściej pojawiają się dwie różne formy powłoki. Z jednej strony mamy masywne, częściowo mocno profilowane lemiesze z przylutowanymi płytkami z twardego metalu, a z drugiej – znane standardowe lemiesze ze stali, z naniesioną powłoką topioną. Te ostatnie są dostępne np. pod nazwami handlowymi Duraface, Busadur czy MaxiLife. Nadal dostępne są również standardowe elementy robocze, lemiesze i redlice skrzydełkowe wzmacniane dodatkowym spawaniem. Jednak w obliczu nowych wyzwań i podejść w rolnictwie tracą one na znaczeniu. Nie będziemy zagłębiać się w szczegóły produkcji, ponieważ wymagałoby to osobnego artykułu. Skupiamy się tutaj na różnych możliwościach zastosowania.

Lemiesze z płytkami z twardego metalu

Lemiesze z płytkami, które stały się już standardem, są zaprojektowane z myślą o długiej żywotności i stałej głębokości roboczej. Mają one przedłużać okresy między wymianami i w przypadku tego rodzaju redlice oraz gęsiostópek, również jak najdłużej utrzymywać szerokość cięcia, a tym samym zachować nakładanie się śladów. Są drogie, ale zazwyczaj oferują dobry stosunek ceny do wydajności, pod warunkiem że zostaną zużyte do końca. Duże kamienie w glebie i nieostrożne opuszczanie na twardą nawierzchnię mogą czasem uszkodzić kruche płytki z twardego metalu, zwłaszcza na wystających końcach. Jeśli płytka zostanie całkowicie zniszczona, zużycie wzrasta, choć funkcjonalność wciąż jest zapewniona.

Lemiesze z powłoką topioną

W tym przypadku na standardowy lemiesz wykonany ze stali nanosi się powłokę, która łączy się z materiałem bazowym na całej powierzchni. Dzięki temu powłoka nie odpryskuje przy uderzeniu w kamień. Jednak powłoka nie jest tak gruba jak płytka z twardego metalu, a sam lemiesz bazowy zwykle nie ma grubości większej niż 6-8 mm.

Mimo to, także w tym przypadku można osiągnąć trwałość wynoszącą ponad dwukrotność przeciętnej trwałości standardowego lemiesza. Dodatkowo, koszty zakupu są znacznie niższe, co czyni inwestycję opłacalną również dla mniejszych gospodarstw.

Możliwości zastosowania obu systemów

Lemiesze z twardego metalu są idealne do pracy na dużych powierzchniach i w ścierających glebach piaskowych, z możliwie jak najmniejszą ilością kamieni. Ważne, aby pamiętać, że lemiesze są zaprojektowane z myślą o długiej żywotności, ale osiągną ją tylko wtedy, gdy będą używane w takich samych warunkach, jak wcześniejsze standardowe lemiesze. Niektórzy rolnicy uważają, że przy użyciu lemieszy z twardym metalem mogą pracować znacznie szybciej lub głębiej. Są rozczarowani, gdy te oczekiwania nie zostają spełnione, lub tylko w ograniczonym zakresie. Zużycie wzrasta bowiem wykładniczo wraz z większą prędkością i głębszą pracą. Mimo to, przy użyciu tych lemieszy można osiągnąć 7-10-krotnie dłuższy czas pracy w porównaniu do standardowego lemiesza.

Gospodarstwo rolne o mniejszej powierzchni może nie być w stanie wydać 5-krotnej ceny na nowy zestaw części eksploatacyjnych za jednym razem. W takim przypadku warto rozważyć temat powłoki topionej jako alternatywy dla standardowego lemiesza. Kosztują one zazwyczaj około dwukrotności standardowego lemiesza, ale oferują również od 2 do 3 razy dłuższą trwałość. Lemiesze z powłoką topioną, przy odpowiednim ustawieniu, są bardzo dobrze dostosowane do przejazdów roboczych, nawet w przypadku luźnej, piaszczystej gleby.

Efekt szybszego samoostrzenia w krótkim czasie wpływa na oszczędności paliwa. Również w przypadku tych produktów szerokość robocza lemiesza pozostaje stała znacznie dłużej, co sprawia, że lemiesz nie musi być wymieniany przed końcem swojej faktycznej żywotności tylko dlatego, że nakładanie się śladów nie jest już wystarczające, aby zachować odpowiednią jakość przejazdu roboczego.

Pomysł dla początkujących użytkowników

Jeśli ktoś nie jest pewien, warto najpierw kupić tylko jeden lemiesz i zamontować go razem z nowym standardowym lemieszem, każdy w pierwszym rzędzie roboczym. I w trakcie sezonu można liczyć standardowe lemiesze, które wymieniane są do momentu, aż droższy lemiesz zostanie zużyty. W ten sposób uzyskuje się jasny obraz wydajności, dostosowany do własnych warunków gospodarstwa. Inną opcją jest wyposażenie tylko pierwszego rzędu kultywatora w wysokiej jakości lemiesze. W tym rzędzie zwykle działa największe obciążenie na lemiesze, co powoduje ich największe zużycie. Dzięki temu zabiegowi zużycie w maszynie może być nieco bardziej jednolite. W najlepszym przypadku wszystkie lemiesze kultywatora można wymienić jednocześnie.

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.