[ATR] Aktualności PIGMiUR

PIGMiUR - zakaz handlu w niedzielę

Data publikacji:

W dniach 11-12 października w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Rynku Pracy, która pracuje nad projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę. W posiedzeniu uczestniczył wiceprezes i dyrektor zarządzający Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych – Michał Spaczyński.

W imieniu firm zrzeszonych z naszej Izbie podczas posiedzenia zaproponowaliśmy wprowadzenie do obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę dodatkowych odstępstw poprzez dodanie dwóch nowych punktów, które uwzględniać będą z jednej strony potrzeby rolników, a z drugiej nie będą komplikowały prac zakładów serwisowych w okresach wzmożonych prac polowych. Dodatkowo z racji tego, iż Izba jest organizatorem wystaw AGRO SHOW, zależało nam na jasnej sytuacji związanej z organizowaniem i przeprowadzaniem handlu na imprezach targowych. Efektem naszych propozycji są zapisy w projekcie ustawy, które zezwalać będą na handel w niedzielę: w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego – w  placówkach  handlowych  prowadzących  sprzedaż  części  zamiennych  i  maszyn rolniczych oraz w placówkach handlowych organizowanych wyłącznie na potrzeby  festynów,  jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych, także gdy są one zlokalizowane w halach targowych - podkreśla Michał Spaczyński.


Wejście w życie zapisów w tej formule pozwoli na bezproblemowy zakup części zamiennych i naprawy maszyn w  okresie nasilonych prac polowych. Jak wiemy w sezonie, szczególnie gdy warunki pogodowe nie są sprzyjające, rolnicy pracują każdego dnia od rana, nawet do późna w nocy. W tym czasie muszą mieć dostęp do maszyn oraz części do nich każdego dnia tygodnia, również w niedzielę i święta. Nie ma możliwości zakupu części „na zapas”. Nie ma możliwości czekania do poniedziałku, w przypadku gdy maszyna lub urządzenie zepsuje się w weekend.

Cieszy nas, że  nasze uwagi zostały uwzględnione. Oczekujemy na rezultaty dalszych prac legislacyjnych nad ustawą licząc, że zaproponowane przez Izbę zmiany staną się jej częścią - kończy wiceprezes i dyrektor zarządzający Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.