Nowości Wozy paszowe

Pierwszy polski samojezdny wóz paszowy od Alima-Bis

Data publikacji:

Obchodząca w tym roku 35-lecie swojej działalności firma Alima-Bis w dniu dzisiejszym zaprezentowała swój najnowszy produkt. W położonej w miejscowości Jarosławiec koło Środy Wielkopolskiej fermie należącej do firmy Paul Polska pokazała w pracy pierwszy polski samozaładowczy wóz paszowy Alimamix Motion.

    Pierwszy polski samojezdny wóz paszowy od Alima-Bis

Jest to efekt pracy w ramach projektu badawczo-rozwojowego (wsparcie ze środków NCBiR), w którym udział wziął zespół doradczo-badawczy z Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prezentowana wersja paszowozu samojezdnego była testowana w 3100-hektarowym gospodarstwie należącym do Paul Polska (współpracuje z firmą Alima-Bis od 2006 r.), w którym przepracowała prawie 350 h w różnych warunkach. Maszyna służyła w codziennej pracy przy skarmianiu wysokowydajnych grup krów mlecznych (stado krów w doju – 1200 sztuk, wydajność produkcji – 42-43 l/dobę) – była rzecz jasna na bieżąco monitorowana pod kątem parametrów pracy paszowozu i jego podzespołów, co pozwoliło na bieżąco wprowadzać niezbędne modyfikacja oraz udoskonalenia.

Firma Alima-Bis, produkująca m.in. wozy paszowe Alimamix Evolution o pojemności od 4 do 50 m³ wprowadza do oferty jednoślimakowy wóz paszowy Alimamix Motion napędzany przez silnik Volvo o mocy 129 kW, wyposażony w układ DPF i system AdBlue (Stage V). Układ jezdny przenosi napęd na dwie osie, dodatkowo skrętne – średnica zawracania to jedynie 12,5 m – pozwalający poruszać się z prędkością do 40 km/h. Tryb pracy „psi chód” znacznie usprawnia manewrowość, a z kolei tryb „krab” jest przydatny podczas pracy przy silosach. Frez o szerokości 2,1 m pobiera paszę z silosów o wysokości do 6 m, a do sporządzania dawki TMR maszyna wykorzystuje zbiornik o pojemności 16 m³. 

Za mieszanie i rozdrabnianie paszy odpowiada pojedynczy pionowy ślimak, który posiada czternaście noży o regulowanym kącie wychylenia. Prędkość obrotowa ślimaka jest sterowana w pełni automatycznie w zakresie 0 – 40 obr./min. Proces sporządzania TMR-u wspomagają dwa kontranoże sterowane hydraulicznie. W górnej części zbiornika znajduje się rura przeciwwysypowa, która zapobiega wyrzucaniu paszy na zewnątrz. Dzięki transporterowi poprzecznemu ze zmiennym kierunkiem obrotów i 35-centymetrowym zakresem wysunięcia w obie strony, pasza zadawana jest na jedną, bądź na dwie strony. Maszyna wyposażona jest w system kamer monitorujących, pozwalający obserwować strukturę paszy i jej zadawanie.

Co godne podkreślenia, Alimamix Motion wyposażony jest też w autorski, innowacyjny i bardzo intuicyjny system zarządzania wozem paszowym, który oparty jest o interfejs do komunikacji z operatorem, mającym do dyspozycji wygodną, przestronną i komfortowo wyposażoną kabinę. Dotykowy panel sterowania wraz z dżojstikiem, zintegrowany z podłokietnikiem, służy do sterowania wszystkimi funkcjami maszyny. Dostępne są różne tryby pracy maszyny, przyporządkowane konkretnej funkcjonalności, w tym tryb serwisowy oraz tryb do pełnego monitorowania parametrów pracy samojezdnego wozu paszowego. 

Producent ze Środy Wielkopolskiej zapowiada kolejny krok na drodze do wprowadzenia samojezdnych wozów paszowych – realizuje obecnie produkcję paszowozu dwuślimakowego. Maszyna będzie dostępna na rynku jesienią 2024 r. i pojawi się w ofercie handlowej średzkiego producenta maszyn rolniczych. Promocja i gotowość na dostawę kolejnych sztuk przewidziane są na rok 2025 – na razie wyłącznie na terenie Polski.

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.