Aktualności

Pichon. Precyzja oznacza oszczędności

Data publikacji:

Dostarczenie składników odżywczych dla roślin w miejscu, gdzie są najbardziej potrzebne, ogranicza przede wszystkim straty azotu, zmniejsza emisje szkodliwych substancji do atmosfery, w tym związków odorotwórczych, co powoduje redukcję nieprzyjemnych zapachów, a także zapewnia dostarczanie gnojowicy bez zanieczyszczania roślin. A mając na uwadze również bardzo wysokie ceny nawozów mineralnych, nie dziwi olbrzymia popularność, jaką cieszą się różnego rodzaju aplikatory.

    Precyzja oznacza oszczędności z Pichon

Mając powyższe na uwadze, firma Pichon przywiązuje dużą uwagę do precyzyjnego, bezpiecznego dla środowiska i ekonomicznego stosowania nawozów naturalnych. W ofercie producenta znajduje się szereg interesujących rozwiązań, które wykorzystywane są do powierzchniowej lub doglebowej aplikacji gnojowicy. W zależności od rodzaju gruntów i upraw do dyspozycji rolników znajdują się kolejne produkty z palety Pichona, czyli: węże wleczone, aplikatory łyżwowe, aplikatory talerzowe do użytków zielonych oraz aplikatory zębowe i talerzowe do gruntów ornych.

Przegląd rozwiązań

Przyjrzyjmy im się bliżej. Węże wleczone to nic innego niż aplikatory naglebowe - w przypadku marki Pichon dostępne są o szerokościach roboczych od 9 do 30 m, co pozwala na szybkie i precyzyjne rozprowadzanie dużych ilości gnojowicy. Oczywiście znajdują szerokie zastosowanie - mogą być używane na ściernisku, gruntach ornych, trwałych użytkach zielonych oraz w rosnących roślinach.

Kolejnym dostępnym rozwiązaniem są aplikatory łyżwowe, stanowiące kompromis pomiędzy zastosowaniem na- i doglebowym. Jakie korzyści niesie ich stosowanie? Aplikatory łyżwowe to połączenie zalet węży wleczonych i aplikatorów doglebowych. Gnojowica poprzez system węży jest dostarczana do rowków wykonanych przez łyżwę. W przypadku rosnących już roślin trafia ona wprost do systemu korzeniowego. Z kolei przy zastosowaniu na użytkach zielonych gwarantuje szybki powrót zwierząt na pastwiska.

A skoro już mowa o użytkach zielonych, to kolejną opcją jest wybór aplikatorów talerzowych do użytków zielonych - w ofercie firmy Pichon są urządzenia o szerokości roboczej 3; 4 i 5,7 m. Aplikatory talerzowe wprowadzają gnojowicę bezpośrednio do gleby poprzez wykonane przez płaskie talerze rowki. Darń jest nacinana na głębokość 5-10 cm i po aplikacji powraca na swoje miejsce bez uszkadzania roślin.

Na koniec tego przeglądu „last but not least” są aplikatory zębowe i talerzowe do gruntów ornych. Zapewniają one precyzyjną aplikację gnojowicy za pomocą zębów lub talerzy bezpośrednio do gleby. Są typowymi aplikatorami przedsiewnymi i oprócz wprowadzania gnojowicy przygotowują glebę poprzez jej uprawę do przyjęcia nasion, wyrównują powierzchnię i przykrywają resztki pożniwne oraz poplony. Aplikatory zębowe ze znakiem Pichon dostępne są w szerokościach roboczych 3; 4; 5 i 6 m, zaś aplikatory talerzowe - 4; 5 i 6 m.

Mniejsze straty, korzyść w portfelu

Reasumując, należy pamiętać, iż zastąpienie dysz rozlewających aplikatorami gwarantuje znaczne zmniejszenie strat składników pokarmowych, głównie azotu amonowego. Przyjmuje się, że w przypadku dysz straty mogą sięgać ponad 40% - w zależności od dawki, temperatury, rodzaju upraw i gleby itp. A tymczasem zdecydowanie najmniejsze straty, nieprzekraczające 2-3%, można uzyskać dostarczając gnojowicę bezpośrednio do gleby (aplikatorem zębowym lub talerzowym). Ponadto należy pamiętać o dodatkowych dopłatach do pól, na których wykorzystuje się precyzyjną aplikację gnojowicy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.