[ATR] Aktualności Pichon

Pichon. Precyzja oznacza oszczędności

Data publikacji:
Precyzja oznacza oszczędności z Pichon

Dostarczenie składników odżywczych dla roślin w miejscu, gdzie są najbardziej potrzebne, ogranicza przede wszystkim straty azotu, zmniejsza emisje szkodliwych substancji do atmosfery, w tym związków odorotwórczych, co powoduje redukcję nieprzyjemnych zapachów, a także zapewnia dostarczanie gnojowicy bez zanieczyszczania roślin. A mając na uwadze również bardzo wysokie ceny nawozów mineralnych, nie dziwi olbrzymia popularność, jaką cieszą się różnego rodzaju aplikatory.

Mając powyższe na uwadze, firma Pichon przywiązuje dużą uwagę do precyzyjnego, bezpiecznego dla środowiska i ekonomicznego stosowania nawozów naturalnych. W ofercie producenta znajduje się szereg interesujących rozwiązań, które wykorzystywane są do powierzchniowej lub doglebowej aplikacji gnojowicy. W zależności od rodzaju gruntów i upraw do dyspozycji rolników znajdują się kolejne produkty z palety Pichona, czyli: węże wleczone, aplikatory łyżwowe, aplikatory talerzowe do użytków zielonych oraz aplikatory zębowe i talerzowe do gruntów ornych.

Przegląd rozwiązań

Przyjrzyjmy im się bliżej. Węże wleczone to nic innego niż aplikatory naglebowe - w przypadku marki Pichon dostępne są o szerokościach roboczych od 9 do 30 m, co pozwala na szybkie i precyzyjne rozprowadzanie dużych ilości gnojowicy. Oczywiście znajdują szerokie zastosowanie - mogą być używane na ściernisku, gruntach ornych, trwałych użytkach zielonych oraz w rosnących roślinach.

Kolejnym dostępnym rozwiązaniem są aplikatory łyżwowe, stanowiące kompromis pomiędzy zastosowaniem na- i doglebowym. Jakie korzyści niesie ich stosowanie? Aplikatory łyżwowe to połączenie zalet węży wleczonych i aplikatorów doglebowych. Gnojowica poprzez system węży jest dostarczana do rowków wykonanych przez łyżwę. W przypadku rosnących już roślin trafia ona wprost do systemu korzeniowego. Z kolei przy zastosowaniu na użytkach zielonych gwarantuje szybki powrót zwierząt na pastwiska.

A skoro już mowa o użytkach zielonych, to kolejną opcją jest wybór aplikatorów talerzowych do użytków zielonych - w ofercie firmy Pichon są urządzenia o szerokości roboczej 3; 4 i 5,7 m. Aplikatory talerzowe wprowadzają gnojowicę bezpośrednio do gleby poprzez wykonane przez płaskie talerze rowki. Darń jest nacinana na głębokość 5-10 cm i po aplikacji powraca na swoje miejsce bez uszkadzania roślin.

Na koniec tego przeglądu „last but not least” są aplikatory zębowe i talerzowe do gruntów ornych. Zapewniają one precyzyjną aplikację gnojowicy za pomocą zębów lub talerzy bezpośrednio do gleby. Są typowymi aplikatorami przedsiewnymi i oprócz wprowadzania gnojowicy przygotowują glebę poprzez jej uprawę do przyjęcia nasion, wyrównują powierzchnię i przykrywają resztki pożniwne oraz poplony. Aplikatory zębowe ze znakiem Pichon dostępne są w szerokościach roboczych 3; 4; 5 i 6 m, zaś aplikatory talerzowe - 4; 5 i 6 m.

Mniejsze straty, korzyść w portfelu

Reasumując, należy pamiętać, iż zastąpienie dysz rozlewających aplikatorami gwarantuje znaczne zmniejszenie strat składników pokarmowych, głównie azotu amonowego. Przyjmuje się, że w przypadku dysz straty mogą sięgać ponad 40% - w zależności od dawki, temperatury, rodzaju upraw i gleby itp. A tymczasem zdecydowanie najmniejsze straty, nieprzekraczające 2-3%, można uzyskać dostarczając gnojowicę bezpośrednio do gleby (aplikatorem zębowym lub talerzowym). Ponadto należy pamiętać o dodatkowych dopłatach do pól, na których wykorzystuje się precyzyjną aplikację gnojowicy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.