Nowości

Parada nowości na Agro Show

Data publikacji:

Nie sposób w ramach krótkiego opracowania przedstawić wszystkie nowości, jakie wystawcy w pocie czoła przygotowują na tegoroczną edycję targów Agro Show. Aby się z nimi zapoznać, najlepiej osobiście pojawić się w dniach 23-25 września w Bednarach. A poniżej kilka wybranych nowinek technicznych, na które - naszym zdaniem - warto zwrócić uwagę. Kolejne nowości w następnych wydaniach atr express.

    Parada nowości na Agro Show

Mandam

W tym roku podczas targów Agro Show firma Mandam zaprezentuje wyłącznie nowości i maszyny po znaczących zmianach konstrukcyjnych. Wśród nich znajdują się nowe propozycje w zakresie bron talerzowych. GAL-K 10,0 H to brona talerzowa o szerokości roboczej 10 m, zbudowana na uniwersalnym podwoziu transportowym, na którym zaczepione są dwie brony talerzowe GAL-C 5,0. Po odczepieniu podwozia użytkownik ma do dyspozycji dwie maszyny o szerokości roboczej 5 m, które mogą indywidualnie pracować na mniejszych polach. W przyszłości Mandam planuje wykorzystać to podwozie do doczepiania kultywatorów dłutowych typu TOP/Spec HD lub kultywatorów lekkich jak Super. W produkcie GAL-K 10,0 H zachowano solidną konstrukcję oraz 5-letni okres gwarancji na zastosowane łożyska. Brona jest wyposażona w talerze o średnicy 560 mm przy rozstawie osi talerzy 900 mm. W opcji producent oferuje 12 różnych wałów doprawiających, by optymalnie dopasować maszynę do warunków polowych. Z kolei GAL-K 4,0 HD to brona talerzowa, przeznaczona do pracy w specyficznych, trudnych warunkach. Do jej produkcji wykorzystywano stal drobnoziarnistą, a do składania ramy na czas transportu zastosowano 4 siłowniki hydrauliczne. Dodatkowo maszynę wyposażono w amortyzację osi jezdnej, co polepszyło komfort jazdy. W Bednarach brona będzie prezentowana z włóką Skan, która odpowiada za wyrównanie pola i kruszenie brył pod ewentualny siew. Mandam pokaże także bronę talerzową GAL-S, która ma szerokość roboczą 3 m. Dzięki kompaktowej budowie i hydraulicznemu sprzęgowi może być połączona z siewnikiem zbożowym, tworząc agregat siewny. Osie specjalne „wypłyconych” talerzy o średnicy 560 mm są ustawione co 750 mm, co gwarantuje dobre podcięcie gleby pod siew.

Kverneland

Firma Kverneland zwiększyła ofertę 3-belkowych kultywatorów ciąganych Enduro/Enduro Pro o modele, których szerokość robocza wynosi 4; 4,5 oraz 5 m. Są to maszyny uniwersalne, umożliwiające płytką i głęboką uprawę gleby. Rozstaw ich zębów wynosi od 270 do 275 mm, a duży prześwit pod ramą - 870 mm - zapewnia doskonałe mieszanie resztek pożniwnych z glebą bez tendencji do zapychania się tych narzędzi.

Te kultywatory mają wąskie zęby Triflex o specjalnym kształcie, co zmniejsza siłę uciągu przy zachowaniu perfekcyjnej penetracji nawet zwięzłych gleb. Ich dopuszczalna siła nacisku wynosi 700 kG. Pusty w środku trzon zębów pozwala na ich boczne odchylanie do 7 cm, co ma kapitalne znaczenie podczas pracy na ciężkich glebach, z dużą ilością kamieni. Bogaty wybór elementów roboczych, montowanych za pomocą śrub lub dłut, umożliwia szybkie dostosowanie zębów kultywatora do pracy na różnych głębokościach.

Model Enduro / Enduro Pro może być wyposażony w listwy równające lub talerze, zabezpieczone przez sprężyny lub gumowe amortyzatory, co pozwala na regulację ich głębokości pracy oraz kąta natarcia. W kultywatorze Enduro Pro - dzięki użyciu podwójnego równoległoboku - elementy sekcji równającej utrzymują stały kąt pracy podczas zmiany głębokości roboczej, którą operator może wykonać podczas zabiegu z kabiny ciągnika.

 Producent oferuje szeroki wybór wałów dla różnych warunków glebowych i wymagań co do doprawiania gleby. Właściwie dobrany wał przyspiesza rozkład słomy i resztek pożniwnych, wyrównuje i zagęszcza powierzchnię pola, ogranicza żerowanie ślimaków i zachowuje wilgoć. Dostępne są wały: rurowy - pojedynczy i podwójny, Actipack, Actiflex, wał Actipress - pojedynczy oraz podwójny.

Agrotechnology

Wśród nowości, którą pokaże firma Agrotechnology, znajdzie się m.in. pasywny sensor Augmenta, który wykorzystuje współdziałanie układu pięciopasmowych kamer o rozdzielczości 4K, czujników otoczenia oraz zaawansowanego procesora sztucznej inteligencji. System nie wymaga żadnej kalibracji.

W sposób automatyczny analizuje 100% uprawy, rozpoznaje jej zmienność i dopasowuje optymalne dawki nawozów lub środków ochrony roślin, przy czym wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym. Prosty montaż ma miejsce poprzez złącza typu Plug & Play, całkowita masa urządzenia to zaledwie 2 kg. Sterowanie maszyną realizowane jest przez Isobus, złącze szeregowe RS232 lub magistralę CAN.

Podczas pracy sensor aktywnie współpracuje z ciągnikiem z rozsiewaczem lub samojezdnym opryskiwaczem, jego algorytm oblicza lokalne zapotrzebowanie roślin dotyczące nawożenia azotowego, stosowania regulatorów wzrostu, fungicydów i desykacji. Kolejnymi ważnymi funkcjami sensora są: automatyczne wysyłanie map zabiegów agrotechnicznych do portalu Augmenta dla ich rejestracji i dalszych, dodatkowych analiz, oraz stały monitoring pracy urządzeń przez centrum Augmenta. Aktualizowanie oprogramowania urządzenia jest automatyczne, a interfejs użytkownika jest dostępny także w języku polskim.

Bondioli Pavesi

Firma Bondioli Pavesi wprowadza do oferty nową generację wałów przegubowych. Wały z serii SFT PRO zaprojektowano do pracy z maszynami o mocy do 350 KM i przy 1000 obr./min. Są niezwykle wytrzymałe, a jednocześnie kompaktowe dzięki nowej geometrii widełek, łożysk i krzyżaków. Doskonale redukują także drgania, mają przy tym osiągi znacznie lepsze niż inne wały w tym samym rozmiarze, pracujące w analogicznych warunkach.

Włoski producent określił okres żywotności wału w profesjonalnych maszynach rolniczych na ponad 2000 h. Dzięki zastosowaniu nowego systemu smarowania Greasing System PRO wystarczy pojedyncza smarowniczka do nasmarowania wszystkich powierzchni kontaktu elementów teleskopowych przy dowolnej długości pracy.

Krzyżaki PRO są nasmarowane dożywotnio, a nowe łożyska igiełkowe są całkowicie bezobsługowe. Większa wydajność, dłuższa żywotność, a także mniejsze zużycie smaru pomagają chronić środowisko. Wały SFT PRO posiadają także innowacyjne zabezpieczenie Single Chain Pro, które gwarantuje znacznie większą ochronę niż jest wymagana przez aktualnie obowiązujące normy. Osłony zabezpieczające zostały zaprojektowane tak, aby skutecznie działały nawet w agresywnym środowisku. Wytrzymały system podtrzymywania osłony umożliwia użycie jednego łańcucha zabezpieczającego.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.