Technika

Optymalny zbiór warzyw

Data publikacji:

Warzywa liściaste różnią się morfologicznie, czyli kształt i wytrzymałość liści różnych gatunków są zupełnie odmienne. To sprawia, że każda uprawa wymaga indywidualnego podejścia i dobrania metody zbioru mechanicznego. Włoska firma Ortomec jest specjalistą w tej dziedzinie i opracowała szeroką gamę maszyn, która pozwala na optymalizację czasu zbioru przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji.

    Ortomec oferuje swoim klientom gamę kombajnów zdolnych sprostać wymaganiom każdej uprawy specjalistycznej.

    Ortomec oferuje swoim klientom gamę kombajnów zdolnych sprostać wymaganiom każdej uprawy specjalistycznej.

Ortomec oferuje swoim klientom gamę kombajnów zdolnych sprostać wymaganiom każdej uprawy specjalistycznej, spełniając jednocześnie potrzeby produkcyjne. Rozwiązania te można z powodzeniem wykorzystać do zbioru rukoli, szpinaku, sałat, boćwiny, ziół, kopru, a nawet odmian orientalnych, takich jak mizuna i tatsoi. Kombajny firmy Ortomec sprawiają, że delikatne warzywa liściaste nie zostają uszkodzone na  etapie zbioru, ponadto dłużej zachowują swoją jakość.

Foglia 7200 - samojezdny kombajn gąsienicowy w wersji kompaktowej

Model 7200 z serii Foglia przeznaczony jest do zbioru warzyw liściastych takich jak rukola, szpinak, małe sałaty itp. Napędzany jest silnikiem wysokoprężnym o mocy 25 KM i zapewnia prędkość do 5 km/h z regulacją stopniową. Kierowanie i ruch  maszyną możliwe są  za pomocą dżojstika, a za sprawą napędu gąsienicowego możliwy jest też obrót w miejscu. Gąsienice gumowe są o regulowanym rozstawie od 115 do 195 cm, prześwit wynosi tutaj 25 cm, a szerokość zbioru od 130 do 180 cm. Dla kombajnu przewidziano trzy wersje systemów tnących. Typ A o wysokości użytkowej 21 cm z dwoma krążkami, typ B o wysokości użytkowej 31 cm z dwoma krążkami oraz typ F o wysokości użytkowej 45 cm z czterema krążkami. Wszystko wykonane jest ze stali nierdzewnej, podobnie jak rama przenośnika taśmowego.

Regulacja wysokości ostrza tnącego odbywa się z poziomu stanowiska operatorskiego za pomocą elektrycznych czujników proporcjonalnych lub rolki hydraulicznej zgodnie z zamówieniem. Prędkość ostrza tnącego dobierana jest za pomocą zaworu hydraulicznego, natomiast prędkość taśmy przenośnika za pomocą ręcznego zaworu sterującego. Sztywna szpachelka pozwala na czyszczenie taśmy przenośnika w fazie powrotu. Przenośnik taśmowy certyfikowany jest oczywiście do kontaktu z żywnością. Kombajn wyposażony jest ponadto w system tymczasowego zatrzymania pracy z ponownym uruchomieniem z tą samą prędkością oraz oświetlenie w technologii LED.

Lattuga 8000 do sałat głowiastych

Model Lattuga 8000 napędza 4-cylindrowy silnik wysokoprężny Kubota o mocy 25 KM. Kombajn oferuje zmienny rozstaw od 145 do 210 cm oraz szerokość zbioru od 120 do 180 cm przy prędkości roboczej od 0,2 do 6 km/h regulowanej z poziomu kolumny kierowniczej. Sałaty głowiaste np. sałata lodowa, charakteryzują się obszerną, ciężką i okrągłą główką. W fazie zbioru zawsze istnieje jednak ryzyko zniszczenia liści, a tym samym niemożności zaoferowania na rynku produktu wysokiej jakości.

Lattuga 8000 posiada więc optymalnie dobrany układ roboczy, w skład którego wchodzą specjalne oscylujące ostrze i poliuretanowa taśma zbierająca z gumowymi palcami, certyfikowana do kontaktu z żywnością, która delikatnie przenosi produkt. System Balance umożliwia zmienną wysokość cięcia w czasie pracy, kontrola wysokości odbywa się za pomocą systemu czujników elektronicznych. Stanowisko operatora zawiera wielofunkcyjny dżojstik oraz wyświetlacz z ekranem dotykowym.

Zbiór ziół i nie tylko

Firma Ortomec ma również ofertę maszyn do zbioru najbardziej delikatnych roślin ziołowych, jak koperek, bazylia, szałwia czy tymianek. Możliwe jest także wydajne zbieranie roślin naciowych, jak np. pietruszka i kolendra, z linią kombajnów Green Line. Kombajn stworzony specjalnie do zbioru pietruszki, zapewnia czysty i precyzyjny system cięcia, gdzie wysokość roboczą można regulować za pomocą ręcznych stabilizatorów. Specjalny zestaw przednich końcówek do wywrotu zapewnia maksymalną ochronę sadzonki podczas transportu. Wersja do kolendry wyróżnia się natomiast przednimi końcówkami, które przechylają produkt na centralną taśmę zbierającą. Zadaniem kombajnu do kolendry jest także ułatwienie operacji wiązania i pakowania. 

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.