SingularSystem firmy Horsch
Testowany siewnik Horsch Express 3KR został nabudowany na bronę wirnikową Kredo 3. Maszyna o szerokości roboczej 3 m wyposażona jest w 20 redlic talerzowych (fot. 1) umieszczonych w dwóch rzędach. Po umieszczeniu nasion rolki dociskowe i zagarniacz ponownie zamykają bruzdkę redliczną. Sterowanie odbywa się poprzez terminal Isobus.
Podczas wysiewu każde ziarno zostaje przemieszczone ze zbiornika za pomocą wałka obrotowego. W zależności od ilości wysiewu należy dobrać i zamontować odpowiednie urządzenie tego typu - jego prędkość obrotowa sterowana jest elektrycznie w zależności od prędkości roboczej i dawki.
Siewnik sam mierzy prędkość roboczą przy pomocy czujnika radarowego znajdującego się na wysokości szyny wysiewającej. Następnie materiał siewny jest rozprowadzany przez centralny zespół dozujący, a przed każdą redlicą przechodzi przez tzw. dozownik Funck.
W dozowniku tym pracuje elektrycznie napędzana tarcza dozująca, która siłą odśrodkową wypycha napływające ziarna na zewnątrz i oddziela je (pojedynkuje). Pojedyncze nasiona są następnie zbierane przez kieszenie na krawędziach tarcz dozujących (fot. 2, patrz strzałka) i przy pomocy strumienia powietrza przepływającego przez wylot dozownika trafiają do redlicy wysiewającej, po czym są układane w glebie.
Podwójne testowanie
Jak zwykle w przypadku sprawdzenia „w boju” przedstawiciela tej grupy maszyn, przeprowadzony przez DLG test siewnika Horsch Express 3KR obejmował test laboratoryjny ze statycznie ustawioną maszyną w celu określania dokładności dozowania i poprzecznego rozdziału nasion, jak również test praktyczny z oceną polowej zdolności wschodów, co najmniej w odniesieniu do pszenicy i rzepaku, także z określeniem wzdłużnego rozkładu roślin.
Jeśli chodzi o badanie laboratoryjne (fot. 4) Horsch Express 3KR osiągnął wymarzony wręcz rezultat - w przypadku pszenicy na terenie płaskich i przy nachyleniu we wszystkich kierunkach, a także w przypadku jęczmienia na terenie płaskim oceniony został jako „bardzo dobry”. Wynik „dobry” i „bardzo dobry” osiągnięto przy siewie rzepaku wykonanym z prędkością 8 i 12 km/h. W wypadku rozkładu poprzecznego zakres wahań wyników w poszczególnych przypadkach był wyższy.
W teście polowym z rzepakiem ozimym (fot. 3) dobrano ilość wysiewu na poziomie 20, 30 i 40 nasion/m². Po upływie trzech tygodni od siewu inżynierowie testujący stwierdzili polową zdolność wschodów na poziomie odpowiednio: 93,3; 83,1 i 85,1%. Wyniki te są oceniane jako „bardzo dobre” i „dobre” zgodnie z obowiązującymi normami testowymi DLG.
Aby przeprowadzić siew pszenicy - w połowie września 2017 r. - utworzone zostały poletka doświadczalne, w których zastosowano ilość wysiewu 200 i 100 ziaren/m². Podczas oceny w połowie października ub. roku stwierdzono polową zdolność wschodów w wysokości 93,8 i 83,7%. Również te wyniki są oceniane jako „bardzo dobre” i „dobre”.
Aby móc precyzyjnie ocenić dokładność rozkładu wzdłużnego po pojedynkowaniu, dla Horsch Express 3KR został określony współczynnik zmienności na podstawie normy testowej DLG dla technologii siewu rzędowego i punktowego. W tym celu po zakończeniu wschodów zarejestrowano odległości dla 1000 roślin. Współczynnik zmienności w kierunku wzdłużnym dla pszenicy wyniósł odpowiednio 25 i 28%, podczas gdy dla rzepaku było to - 23 i 29%. Zgodnie z normą testową DLG dla siewników punktowych wyniki te są oceniane jako „dobre”.
Podsumowanie
W teście DLG siewnik pneumatyczny Horsch Express 3KR wykazał, że przy wykorzystaniu opcji SingularSystem osiąga pojedynkowanie nasion pszenicy i rzepaku w jakości odpowiadającej jakości siewnika punktowego.