Raporty Aktualności

Opryskiwacze polowe w Polsce. Sprawdź ile pracuje ich w gospodarstwach

Data publikacji:

Według danych PSR w 2020 na wyposażeniu polskiego rolnictwa znajdowało się 462,4 tys. opryskiwaczy polowych oraz 51,8 tys. opryskiwaczy sadowniczych. W przeliczeniu na 100 gospodarstw rolnych średnia obsada tych maszyn wyniosła 35,1 szt., a w odniesieniu do 100 ha użytków rolnych (UR) 3,09 szt., w tym 4,22 szt. na 100 ha zasiewów.

    Opryskiwacze polowe w Polsce. Sprawdź ile pracuje ich w gospodarstwach

Opryskiwacze polowe użytkowała ponad jedna trzecia (34,2%) gospodarstw rolnych w Polsce. Odsetek gospodarstw wyposażonych w ten rodzaj sprzętu zwiększa się od 9,7% w grupie obszarowej do 3 ha UR, do przeciętnie 71,3% w gospodarstwach o areale powyżej 20 ha UR. Najwyższy odsetek wystąpił w grupie o powierzchni 30–50 ha UR (74,2%). 

Natomiast największą liczbę opryskiwaczy polowych (262,6 tys., tj. 56,8% ogółu) odnotowano w gospodarstwach z grupy obszarowej 3-15 ha UR, co nie powinno aż tak bardzo dziwić jeżeli weźmiemy pod uwagę, że jest to najliczniejsza grupa gospodarstw (289 tys.) stanowiąca 50,1% gospodarstw ogółem. Najmniej omawianych maszyn (11,8 tys., tj. 2,6% ogółu) występuje w gospodarstwach powyżej 100 ha UR, ale też jest to najmniej liczna grupa spośród gospodarstw rolnych – zaledwie 1,07% ogółu. 

Warto w tym miejscu zauważyć, że o potencjale eksploatacyjnym, wydajności zabiegów ŚOR i możliwościach gospodarstw do wykonywania terminowych oprysków, decyduje nie tylko ich liczba, ale także pojemność omawianych maszyn.

(…)

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.