Aktualności

Opryskiwacz Kuhn Artec F40 Evo z belką z przodu

Data publikacji:

Po przejęciu przez Grupę Kuhn w 2018 r. stuprocentowych udziałów w firmie Artec, znanym francuskim producencie opryskiwaczy samojezdnych, producent z siedzibą w Saverne wprowadza do oferty nowego przedstawiciela tej grupy maszyn - model Kuhn Artec F40 Evo. Opryskiwacz wyróżniający się belką roboczą zamontowaną z przodu zaprezentowany został podczas specjalnego pokazu, który odbył się 15 lipca na terenie PHR Tulce w podpoznańskich Nagradowicach.

    Opryskiwacz Kuhn Artec F40 Evo z belką z przodu

Co ciekawe, rynek polski jest pionierem, jeśli chodzi o wprowadzenie tych opryskiwaczy do stałej oferty. – Jest to bardzo ważny moment w historii naszego funkcjonowania na rynku polskim. Dwie maszyny Kuhn Artec F40 Evo są już w naszym kraju – podkreśla Artur Szymczak, dyrektor zarządzający Kuhn Maszyny Rolnicze.

– Na tle maszyn konkurencji nasz opryskiwacz wyróżnia się belką opryskową zamontowaną z przodu (co zresztą prawie natychmiast przynosi skojarzenia z popularnymi również w Polsce opryskiwaczami samojezdnymi Matrot - przyp. red.). Komfort pracy takim opryskiwaczem jest olbrzymi - z opryskiem nie ma problemu nawet przy prędkościach roboczych powyżej 20 km/h. Nie trzeba dodawać, że ma to też duży wpływ na wydajność oprysku, co jest szczególnie ważne w obliczu zmian klimatycznych i krótkich „okienek” na przeprowadzenie zabiegów. Projektowaliśmy ten opryskiwacz nie tylko pod kątem precyzji, ale przede wszystkim skuteczności działania

– dodaje.

Przemyślany w każdym detalu

Mocy tej interesującej maszynie dostarcza 7,8-litrowy, 6-cylindrowy silnik Volvo D8 o mocy 218, 252 lub 280 KM (Stage V) zapewniający maksymalny moment obrotowy 1159 Nm (przy 1400 obr./min). A co istotne, osprzęt jednostki napędowej zamontowany został w taki sposób, że dostęp do niej nie nastręcza żadnych problemów. Opryskiwacz z przekładnią mechaniczną lub hydrostatyczną (w wariancie ze zmiennym rozstawem kół) umożliwia precyzyjne prowadzenie w ścieżkach technologicznych - dostępne jest kierowanie przednimi i tylnymi kołami - osobno lub jednocześnie (przy prędkości do 10 km/h).

Mierzący nieco ponad 10 m długości Kuhn Artec F40 Evo wyposażony jest w zbiornik ze stali nierdzewnej o pojemności 5 tys. (pojemność rzeczywista - 5260 l) lub 6 tys. l (zbiornik na czystą wodę - 660 l), mający ściany o grubości 3 mm i 4-milimetrowe dno, wyróżniający się specyficznym lejem, pozwalającym zużyć do końca przygotowaną ciecz roboczą. W wyposażeniu opryskiwacza są też: cechująca się wytrzymałą i lekką konstrukcją aluminiowa belka o szerokości roboczej od 28 do 50 m (podczas pokazu w Nagradowicach - 36 m, w wyposażeniu amortyzacja na zawieszeniu centralnym i amortyzacja wahań belki - przód/tył), wysokiej klasy rozwadniacz i do wyboru trzy rodzaje systemów oprysku.

Dostępne jest pneumatyczne zamykanie rozpylaczy - od 7 do 15 sekcji, system Dynapulse (oprysk pulsacyjny podobnie jak AutoSpray) - od 7 do 30 sekcji lun Dynapulse Evo (z dodatkową kompensacją dawki na łukach). Precyzyjne prowadzenie belki nad roślinami zapewnia automatyczna kontrola wysokości (3 lub 5 czujników), sprawdzająca się w przedziale od 50 do 210 cm od poziomu gruntu. Maszyna przygotowana jest też do zastosowania systemu Kuhn I-Spray, zapewniającego inteligentne zwalczanie chwastów.

Niewątpliwym atutem opryskiwacza jest też bez wątpienia rama z mocnym szkieletem zapewniającym sztywność konstrukcji, a także możliwością łatwego demontażu (od góry) poszczególnych modułów, takich jak kabina, zbiornik czy silnik. – Miejsce pracy operatora to kabina ciśnieniowa klasy IV z aktywnym filtrem węglowym, która została zaprojektowana również pod kątem ergonomii, przestrzeni i komfortu pracy. Sprawne zarządzanie i obsługę zapewnia monitor główny, który jest przygotowany do tego, aby obsługiwać całą maszynę dotykowo lub z podświetlonego dżojstika sterującego, który bardzo dobrze sprawdza się podczas pracy po zmierzchu.

Wszystkie funkcje GPS, Section Control czy automatyczne prowadzenie z wykorzystaniem sygnału RTK są realizowane przez monitor Trimble GFX 750 lub TMX 2050. Generalnie to co potrzeba znajduje się w zasięgu ręki operatora – podkreśla Artur Szymczak. Miarą komfortu jest także zastosowanie wygodnego i ergonomicznego amortyzowanego fotela, regulowanej kolumny kierownicy, radia Bluetooth, klimatyzacji oraz ogrzewania.

Wynajem i maszyna zastępcza

Warto podkreślić, iż Kuhn zamierza promować nie tylko sprzedaż, ale i wynajem swojego nowego opryskiwacza. – Mamy opcję zakupu lub dzierżawy opryskiwacza na okres 3 lat. W tym czasie zaś klient praktycznie o nic nie musi się martwić, nie interesują go np. interwały serwisowe. A w razie potrzeby służymy także maszyną zastępczą. Po okresie wynajmu odbieramy maszynę z powrotem, wykonujemy totalny przegląd i przygotowujemy dla kolejnego klienta – przekonuje dyrektor Kuhn Maszyny Rolnicze.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.