Nowości

Opony w wersji 5.0

Data publikacji:

Producenci uzbrajają swoje uniwersalne opony w czujniki i systemy regulacji sprężonego powietrza. Wiele z tych rozwiązań zostało zaprezentowanych podczas ostatniej edycji targów Agritechnica w Hanowerze.

    opony

Ubiegłoroczne targi Agritechnica pokazały, że w intensywnej, silnie rozwiniętej branży rolniczej wprowadzenie rozwiązań zapewniających trwałą ochronę środowiska jest możliwe - oczywiście za sprawą inteligentnego połączenia szeregu elementów. Przyczynia się do tego również stosowanie maszyn i urządzeń o większej mocy, optymalnie dostosowanych do warunków użytkowania.
Kierunki rozwoju technologii przyszłości ułatwiają badania nad ciągnikami. Firma Massey Ferguson przedstawiła projekt „MF Next Concept“, biały ciągnik o futurystycznej stylistyce, który zewnętrznym wyglądem przypomina pojazd kosmiczny. MF Next jako inteligentny, połączony z siecią ciągnik wykorzystujący nowoczesne materiały powinien wnieść wkład do trwałej poprawy stanu środowiska i zapewnić lepszy bilans CO2. Przyczyniają się do tego również śnieżnobiałe opony firmy Trelleborg. W przypadku ogumienia o wymiarach VF 710/70 R 42 (tył) i VF 600/70 R 30 (przód), stosowany jest biały, niezawierający sadzy materiał o niskim oporze toczenia, zapewniający mniejsze zużycie paliwa. Ciągnik jest ponadto wyposażony w specjalne, lekkie felgi i system regulacji ciśnienia CTIS+ firmy Trelleborg, połączony z systemem inteligentnego rolnictwa.

Z kolei studium ciągnika Steyr zaprezentowało koncepcję napędu hybrydowego. Akumulator można ładować na dwa sposoby: z użyciem zewnętrznego źródła zasilania lub wewnętrznego silnika spalinowego pojazdu z generatorem. Napęd zapewniają 4 silniki elektryczne piast kół. Studium obejmuje połączenie z systemem inteligentnego rolnictwa. Ciągnik osadzony jest na oponach Michelin Evobib w rozmiarze VF 710/70 R 42 na osi tylnej i VF 600/70 R 30 na osi przedniej. Ten wariant ogumienia jest przystosowany do regulacji ciśnienia, co zapewnia optymalne dostosowanie do warunków użytkowania na polu lub na drodze. System regulacji ciśnienia Zen@Terra firmy Michelin jest przystosowany specjalnie do tej serii opon.

Inteligentne opony

Istotnym elementem wzrostu wydajności maszyn są opony. Dzięki znacznym możliwościom adaptacji do warunków roboczych zapewniają one duży potencjał optymalizacyjny, a tym samym wpływają na trwałość i ekonomię użytkowania. W minionych latach systemy na bazie opon były traktowane jako niewystarczające z punktu widzenia rozwiązań związanych z inteligentnym rolnictwem. Sytuacja ta zmieniła się również dzięki rozwojowi integrowanych rozwiązań w zakresie regulacji ciśnienia w oponach.

Nowe systemy regulacji ciśnienia

Systemy regulacji ciśnienia w oponach rejestrują i zapisują dane użytkowania, a na ich podstawie obliczają wymagane ciśnienie w oponach i odpowiednio je regulują. Oprócz układu regulacji ciśnienia, system ten dysponuje w tym celu modułem do obliczeń zależnego od warunków, chroniącego podłoże i zwiększającego wydajność „idealnego” ciśnienia w oponach. Zapisywanie i prosty odczyt takich danych w przypadku wielokrotnego użytkowania powodują, że rozwiązanie to jest przyjazne w obsłudze. W przypadku systemów inteligentnego rolnictwa można zatem w pełni wykorzystać potencjał opon w dowolnych warunkach użytkowania na polu i na drodze. W tego typu rozwiązaniach środek ciężkości położony jest na oszczędzanie stanu gleby, ekonomiczne zarządzanie maszynami lub flotą, jak również zmniejszenie kosztów dzięki celowej obróbce gruntów. Takie systemy zostały przedstawione przez Michelin i Trelleborg. Na dobrej drodze do tego statusu znajdują się również systemy Continental lub Nokian i TerraCare (opracowane wspólnie przez instytut Thünen-Institut, Grasdorf i Steyr), wymagają one jednak rozbudowy...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 07/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.