Opinie użytkowników

Opinia użytkownika JCB - Duet z teleskopem

Data publikacji:

Ładowarki teleskopowe wśród rolników cieszą się od lat rosnącym zainteresowaniem, są nieocenione zwłaszcza dla hodowców zwierząt gospodarskich. Jednym z czołowych producentów maszyn dedykowanych dla rolnictwa jest brytyjska firma JCB - na maszyny tej firmy postawił Grzegorz Konieczny z wielkopolskiej miejscowości Zalesie Wielkie, który zakupił sprzęt w firmie Gałkowski.

    Opinia użytkownika JCB - Duet z teleskopem

    Grzegorz Konieczny z miejscowości Zalesie Wielkie.

Gospodarstwo Grzegorza Koniecznego liczy 100 ha. Uprawiane jest 20 ha pszenicy, 20 ha buraków, a resztę stanowi kukurydza. Drugą gałęzią działalności jest hodowla bydła mięsnego, a utrzymywane stado liczy łącznie ok. 1300 sztuk byków. – Hodowla przynosi zyski, ale wymaga włożenia sporego kapitału, trzeba także poczekać dwa lata, jak zwierzęta urosną. Dużym wyzwaniem dla gospodarstwa są obecna inflacja i szybki wzrost cen - dwa lata temu saletra rolna kosztowała 800 zł, a teraz 4630 zł/t, a mocznik nawet 6 tys. zł/t. Jeżeli chodzi o produkcję roślinną, to zebrane buraki cukrowe idą na sprzedaż, a reszta zbiorów wykorzystywana jest na własne potrzeby gospodarstwa. Ponadto trzeba dokupić kukurydzy około 40%, słomy około 80% oraz wysłodków 90% – mówi rolnik.

Dostępny park maszynowy

Do obsługi gospodarstwa dostępne są 2 ciągniki: mający ledwie 3 miesiące John Deere 6175M z ładowaczem czołowym, 6170M oraz 6620, który pracuje z paszowozem dwuślimakowym Strautmanna o pojemności 24 m³. – Zakresy oferowanych mocy 175, 170, 120 i 100 KM na potrzeby prowadzonej działalności są wystarczające. Większe ciągniki pracują nawet po 1000 mth rocznie, ciągnik z paszowozem używany jest codziennie, ponieważ produkcja zwierzęca prowadzona jest na dużą skalę. Potrzeba dużej ilości słomy, do tego dochodzi transport obornika i gnojowicy. Obornika jest około 3 tys. ton, a gnojowicy 2,5 mln litrów rocznie. Stado bydła jest duże, więc bez ładowarki trudno byłoby funkcjonować – przekonuje Grzegorz Konieczny.

Wytrzymałe ładowarki

W gospodarstwie są obecnie użytkowane dwie ładowarki teleskopowe JCB kupione od autoryzowanego dilera JCB firmy Gałkowski. Nowy model to 542-70 AgriSuper, starszy - 531-70. – Korzystam też ze starego Atlasa i dwóch ładowaczy czołowych do ciągników. Ładowacze są stosowane do wożenia słomy, siana, do rozgarniania kukurydzy, a ładowarki do typowej obsługi w gospodarstwie. Samego TMR-u wytwarzane jest ok. 30 ton dziennie. Wóz paszowy ładowany jest łyżką ładowarki, ciągnik nie dawałby rady przy takiej skali produkcji. Zajęłoby mu to cały dzień, a ładowarka wykona taką pracę w 3 h. Starsza ładowarka JCB pracuje około 5 h dziennie, a 542-70 - 2 h, zależy to od wykonywanych zadań – wyjaśnia użytkownik.

Ładowarka JCB 531-70 posiada silnik o mocy 82,5 KM. Oferuje udźwig 3,1 t i wysokość podnoszenia 7 m. W gospodarstwie jest używana od 10 lat i ma przebieg prawie 11 tys. mth. – Po takiej eksploatacji i po tylu latach można uznać, że spisuje się doskonale. Zdarzały się co prawda drobne awarie, ale zużyte elementy zawsze zastępowano nowymi i oryginalnymi o wysokiej jakości. Autoryzowany diler JCB - Gałkowski, sprawdził się tutaj również niejeden raz, zawsze służy pomocą, chętnie wszystko wytłumaczy. W produkcji zwierzęcej maszyny muszą być sprawne cały czas, bydło trzeba obsługiwać przecież codziennie – twierdzi Grzegorz Konieczny.

Nowa ładowarka to model JCB 542-70 AgriSuper z silnikiem 145 KM, udźwigiem 4200 kg i wysokością podnoszenia do 7 m. Taka ładowarka to bardzo dobry wybór dla gospodarstwa, używana jest również do obsługi paszowozu, ustawiania stogów słomy - wtedy duży wysuw bardzo się przydaje.

Walory użytkowe

Użytkownicy ładowarek JCB wysoko je oceniają w kwestii wydajności, komfortu i bezpieczeństwa pracy. Tak jest i w tym przypadku. Grzegorz Konieczny chwali wygodny fotel z amortyzacją pneumatyczną, amortyzowany dyszel, i chociaż pokonywane w gospodarstwie odległości nie są duże, to zarówno jazda po asfalcie, betonie czy nawet w polu nie stwarza problemów. Widoczność na obszar roboczy jest optymalna, a miejsca w ergonomicznie ukształtowanej kabinie pod dostatkiem. W kwestii sterowania rolnik preferuje starszy model, z którym się już dobrze zapoznał, lecz z czasem docenia również coraz więcej zalet nowej ładowarki. Dysponując mocnymi ciągnikami, nie wykorzystuje ładowarek do ciągnięcia przyczep, zwłaszcza w trudnym, grząskim niekiedy terenie.

Nowy czy stary?

JCB 542-70 AgriSuper to zdecydowanie nowocześniejsza maszyna. Wyposażona jest w mocniejszy silnik, wydajniejszy układ hydrauliczny, sprawniejsze hamulce. Widoczność także jest lepsza ze względu na zastosowanie giętego przeszklenia kabiny operatora, fotel zintegrowany jest z panelem sterującym, nowy system oświetlenia idealnie sprawdza się w nocy. Ogólnie da się odczuć większy komfort. W kwestii konserwacji nowy model również wygrywa. Lepszy jest dostęp do silnika i chłodnicy, działania serwisowe są na pewno ułatwione, przy czym w nowym modelu póki co nic się nie psuje, a i starszy okazuje się bardzo wytrzymały.

Mówiąc o dodatkowym osprzęcie, należy wspomnieć, że gospodarstwo posiada 2- i 3-metrowe łyżki, chwytak do balotów, widły wykorzystywane do składania słomy. – Swego czasu rozważałem system ważenia dla ładowarki, który jest przydatny przy produkcji paszy, ale okazał się zbyt kosztowną inwestycją. Wieloletnia praca z TMR-em dla bydła mięsnego sprawiła, że działa się już niejako na pamięć. Wóz zasypywany jest w ilości 11 ton w czasie około 40 minut. Później jest pół godziny mieszania i podawania paszy na stoły paszowe. Gdy wóz wysypie paszę, ładowarka dodatkowo ją podgarnia i w ten sposób jeszcze dalej miesza, zapewniając najlepszą jednorodność – podkreśla użytkownik.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.