[ATR] Technika

Od pola do fabryki chipsów

Data publikacji:

Zbiory ziemniaków w Ameryce Północnej są realizowane dwiema metodami - redakcja niemieckiego magazynu „eilbote” odwiedziła rolników w amerykańskim stanie Waszyngton, którzy zajmują się ich uprawą. Tam ziemniaki są wykopywane i bezpośrednio załadowywane na samochody ciężarowe.

Joe Davis przemierza dziennie często ponad 500 km, a w ciągu roku jest to w sumie ponad 80 tys. km. Davis pełni funkcję regionalnego przedstawiciela firmy Spudnik - producenta maszyn do uprawy i zbioru ziemniaków. W 2003 r. firma została przejęta przez grupę Grimme i jest obecnie głównym dostawcą bardzo wydajnych maszyn do sadzenia, pielęgnacji, zbioru, przechowywania i transportu ziemniaków. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia około 300 pracowników, a jego główną siedzibą jest miejscowość Blackfoot w stanie Idaho położonym na północnym zachodzie USA. Idaho jest stanem z największą  powierzchnią uprawy ziemniaków w USA wynoszącą 140 tys. ha. Dla porównania, w stanie Waszyngton ziemniaki uprawiane są na powierzchni 68 tys. ha, a w stanie Oregon na 16 tys. ha.
Wspólnie z Brock’iem Gibbons’em zwiedzamy farmę
Schneider, która znajduje się na południu stanu Waszyngton. Pan Gibbons jest dyrektorem filii RDO w Pasco. Firma RDO posiada 75 oddziałów rozproszonych na terenie Stanów Zjednoczonych i jest jednym z ważniejszych dystrybutorów maszyn rolniczych i budowlanych koncernu John Deere. W Pasco RDO otworzyła oddział z magazynem części zamiennych, który zajmuje się sprzedażą, wypożyczaniem i serwisem maszyn firmy Spudnik. W centrali pracuje 4 sprzedawców i 8 serwisantów obsługujących klientów dla RDO. Joe Davis i jego współpracownik Phil Cardon z firmy Spudnik nadzorują i wspierają zespół w RDO w sprawach dotyczących obsługi technicznej i sprzedaży.

Amerykańskie realia

Na farmie firmy Schneider spotykamy najnowszy prototyp firmy Spudnik - sześciorzędową kopaczkę ładującą. Wykopane przez maszynę ziemniaki są podawane na prętowy przenośnik odsiewający o szerokości około 6 m i długości 3 m. Bardzo duży wentylator, którego zapotrzebowanie na moc wynosi około 110 KM, wydmuchuje zanieczyszczenia w postaci łęcin i resztek roślinnych. Kamieni jest tu niewiele, ale są grudy ziemi, które w większości są oddzielane. Kopaczka jest ciągnięta przez ciągnik John Deere 8000 ER i sterowana systemem Isobus. Wykopane ziemniaki są bezpośrednio ładowane na jadące obok samochody ciężarowe wyposażone. . .

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 07/2019
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.