Aktualności

Od największych do najmniejszych

Data publikacji:

Kontynuując cykl prezentacji finansowych osiągnięć firm działających na rynku maszyn rolniczych, przechodzimy do, równie interesującego jak poprzednie, segmentu części zamiennych i komponentów. Trudno w tym przypadku jest sztywno skategoryzować firmy z tego sektora rynku, dlatego prezentowane są one w jednym zestawieniu tabelarycznym. Dane dotyczące kilku istotnych dla rynku firm nie zostały opublikowane ze względu na brak sprawozdań finansowych.

Rozwijająca swoją działalność na wielu rynkach firma Schaeffler (znana głównie z sektora automotive) intensywnie umacnia swoją pozycję również w Polsce. Wystarczy rzut oka na wyniki finansowe spółki Schaeffler Polska, aby zobaczyć, iż ostatnie lata nie zostały w żaden sposób zmarnowane. O ile w 2013 r. spółka uzyskała przychody na poziomie 392,5 mln zł, tak w 2018 r. było to już 938,5 mln zł (wzrost o blisko 140%). Oczywiście część z tych przychodów wygenerowała sprzedaż dla rolnictwa.

Podobnie jest w przypadku spółki Gates Polska. Wiodący producent pasów napędowych i przewodów giętkich, które znajdują zastosowanie w przemyśle, hydraulice, agrotechnice i motoryzacji rozwija swój zakład produkcyjny w Legnicy. W 2012 r. wartość sprzedaży tej fabryki sięgnęła kwoty 615,5 mln zł, która w 2018 r. wzrosła do 795,8 mln zł.
Kolejne miejsce w tym zestawieniu zajmuje największy i najstarszy producent łożysk tocznych w Polsce - Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik, która w ostatnich latach znacząco rozwinęła swoje moce przerobowe wykorzystywane również do produkcji dedykowanej dla rolnictwa. W ślad za tym sukcesywnie rosną obroty firmy - tylko w latach 2017-2018 wzrosły o 13,4%, z 270,5 mln do 306,8 mln zł.
Miano jednego z czołowych producentów dętek na świecie, a jednocześnie coraz bardziej liczącego się gracza na rynku opon zdecydowanie należy się wielkopolskiej firmie Kabat Tyre. Spółka konsekwentnie rozwija oferowany asortyment, a także śmiało zdobywa kolejne rynki zbytu - w przypadku dętek eksport stanowi już 80% obrotów. Przychody Kabat Tyre w 2013 r. wyniosły 180,1 mln zł, aby w 2018 r. urosnąć aż do 289,4 mln zł.

Jedną z najważniejszych fabryk włoskiej grupy ADR jest zakład w Zagórzu na Podkarpaciu, zarazem siedziba spółki ADR Polska. Właściciel stale zwiększa wielkość zakładu, jego moce produkcyjne, a także zatrudnienie - w realizacji jest bardzo ambitny plan inwestycyjny. Dzięki temu obroty firmy osiągnęły w 2018 r. poziom 260 mln zł, o 8,7% wyższy niż w roku 2017 - 239,3 mln zł.
Połączenie w 2014 r. swoich sił przez dwie spółki - Grene Dystrybucja i Kramp Polska - sprawiło, że na rynku pojawił się jeszcze silniejszy podmiot zajmujący się obsługą kanału hurtowego - spółka Kramp z siedzibą w Modle Królewskiej. Firma ta wywindowała w 2018 r. przychody do poziomu 241,1 mln zł (dla porównania w 2017 r. było to 223,1 mln zł; Grene Dystrybucja w 2012 r. wygenerowała przychody w wysokości 228,6 mln zł).

Pod tym samym adresem znajduje się inna, doskonale znana na rynku części zamiennych firma - Grene. Spółka odpowiedzialna za sprzedaż detaliczną, czyli sieć sklepów rolniczo-technicznych, w 2018 r. wypracowała 144,5 mln zł przychodów - o 12,7% więcej niż w 2012 r. (128,2 mln zł).
Intensywnie swoją obecność na rynku rozwija działająca od 2004 r. spółka Granit Parts Części Zamienne, której filozofia zakłada bycie partnerem firm handlowych z branży maszyn rolniczych w zakresie szybkiej i efektywnej dostawy części zamiennych i komponentów. Pozycja rynkowa firmy szybko rośnie, skoro w 2012 r. spółka wygenerowała 99,9 mln zł przychodów, aby w ciągu kolejnych 6 lat je podwoić - do poziomu 202,5 mln zł...

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.