Rolnictwo 4.0 Technika

Ochrona roślin. Zabiegi punktowe i robotyka w uprawie buraka cukrowego

Data publikacji:

Należące do koncernu Südzucker gospodarstwo testowe Kirschgartshausen od 2020 r. prowadzi szereg badań, których celem jest porównanie różnych metod mechanicznych i chemicznych zwalczania chwastów, jak również ich kombinacji. W tym przypadku zaskakująco dobrze spisały się roboty polowe.

    Ochrona roślin. Zabiegi punktowe i robotyka w uprawie buraka cukrowego

    Praktyczny test zwalczania chwastów - po lewej poletko obrobione w sumie siedem razy przez Farmdroida, po prawej kontrola niepoddana obróbce. Wysiew miał miejsce 14 marca 2022 r., gęstość wysiewu na wszystkich odcinkach próbnych 108 tys. roślin/ha. (Zdjęcie z 17.05.2022 po ostatnim zabiegu)

Wielu producentów stawia sobie obecnie za cel rozwój autonomicznych urządzeń wszelkiego typu. AgBot AGXEED czy też w pełni zautomatyzowany ciągnik John Deere to dwa przykłady automatyzacji w uprawie gleby. Horsch pracuje z robotem automatyzującym siew. Z kolei inne projekty, takie jak Xaver AGCO koncentrują się na technologii roju. Na pierwszym planie stawiają m.in. zastąpienie brakującej siły roboczej. 

W zakresie ochrony roślin zainteresowania skupiają się wokół poprawy precyzji i redukcji środków ochrony roślin. Także w tej dziedzinie wykorzystanie nowoczesnej techniki kamer, GPS i sztucznej inteligencji niesie ze sobą duży potencjał. Wprowadzona przez Amazone, przy współpracy z firmami Bayer i BASF, technologia SmartSprayer umożliwia efektywną identyfikację chwastów. Szerokość robocza urządzenia wynosi 36 m, co oznacza, że jest przeznaczone do pracy na dużych powierzchniach. Z kolei ARA szwajcarskiej firmy Ecorobotix ma szerokość roboczą zaledwie 6 m, ale może bardzo precyzyjnie nanosić środki ochrony roślin na polu o wymiarach 6 x 6 cm. W zależności od stopnia zachwaszczenia takie technologie pozwalają zaoszczędzić znaczne ilości chemicznych środków ochrony roślin. 

Gospodarstwa ekologiczne okazały się pionierami w stosowaniu nowoczesnych technologii pielenia. Atrakcyjne wydaje się nie tylko użycie sterowanego kamerą chwastownika, ale także robota, bazującego na GPS lub kamerze. Przykładami są Farmdroid z Danii, który pracuje z wykorzystaniem GPS, oraz farming GT i BlueBob, oba z inteligentnym systemem kamer, dzięki którym identyfikują i pielą w sposób ukierunkowany chwasty.

...

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.