Technika

Obsługa pojazdów. Komfortowe sterowanie dżojstikiem

Data publikacji:

Dżojstik nie jest nowym wynalazkiem, jest on jednak stosowany w coraz większej liczbie kategorii maszyn. Rozwiązanie to poprawia ergonomię podczas długiego dnia pracy, a kolumna kierownicza nie przesłania pola widzenia.

    Obsługa pojazdów. Komfortowe sterowanie dżojstikiem

Koło kierownicy było centralnym elementem sterowania prawie wszystkich pojazdów samojezdnych przez dziesięciolecia. Dżojstik stosowany jest jednak niemal równie długo, drążek sterowniczy do pierwszych samolotów opracowano już ok. 1900 roku, a w trakcie drugiej wojny światowej zaczęto stosować jego wersję elektryczną.

Pomimo dostępności tego elementu od bardzo dawna, dotychczas nie można było mówić o lawinowym rozwoju dżojstika i uznania go jako zwycięzcy tej rywalizacji, ponieważ pojazdy niemal bez wyjątku były i są sterowane kołem kierownicy. Coraz więcej branż nabiera jednak apetytu na takie rozwiązanie, na przykład w przypadku maszyn budowlanych kierowcy są od dawna przyzwyczajeni do sterowanych dźwigniami pojazdów gąsienicowych, a niektóre maszyny są obsługiwane bez użycia kierownicy.

Sterowanie dżojstikiem przyjęto w ładowarkach kołowych firmy Caterpillar - początkowo dość sceptycznie - dopiero w połowie lat 90. ubiegłego wieku - obecnie jest ono jednak standardem w przypadku wielu żółtych maszyn tej marki. Elektrohydrauliczny układ sterowania firmy Caterpillar już od 2011 r. oferuje komunikaty zwrotne zależne od prędkości, które powinny zapewniać bezpieczne i precyzyjne manewry nawet przy pełnej prędkości, dzięki czemu urządzenia spełniają wymogi rozporządzenia o ruchu drogowym. Kupujący chcący korzystać z koła kierownicy są tymczasem zmuszeni do zamawiania go jako wyposażenie opcjonalne.

Również konkurent, firma Liebherr, dołączyła do tego trendu i oferuje sterowanie dżojstikiem własnej ładowarki kołowej. W przypadku jej rolniczego partnera - firmy Claas, we współpracy z którym opracowano modele ładowarek kołowych Torion, technika ta nie jest jednak obecnie jeszcze stosowana. W przeciwieństwie do kopalni i żwirowni, rolnicze ładowarki kołowe pracują jednak w trybie ciągłym przez bardzo długi czas. W takich scenariuszach sterowanie z użyciem dżojstika bardzo dobrze się sprawdza, ponieważ zapewnia zdecydowanie lepszą ergonomię. Jest ono zatem coraz częściej stosowane w technologii rolniczej, w maszynach stosowanych podczas zbiorów...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.