[ATR] Aktualności suszarnieAG-Projekt

Obiekty dobrze skrojone

Data publikacji:

W kompleksowej realizacji inwestycji w suszarnię czy magazyny zbożowe często kluczowe znaczenie ma wieloletnie doświadczenie w branży. Na aspekt ten wskazują zgodnie rozmawiający z redakcją atr express przedsiębiorcy rolni, którzy postawili na producentów posiadających głęboką wiedzę odnośnie do potrzeb i wymagań klientów w zakresie przechowalnictwa i suszarnictwa. Oczywiście każdy klient ma swoje założenia, ale jednocześnie ograniczenia, czy to związane z dostępną powierzchnią, czy z istniejącą już infrastrukturą, które należy uwzględnić. Dlatego proces projektowania i tworzenia kompletnej technologii przypomina „szycie na miarę”, o czym mówią użytkownicy rozwiązań firm: AG-Projekt, Agremo, Polnet i Riela.

Elewarr/AG-Projekt -Wojciech Jakubowski,kierownik elewatora

Jesienią ub. roku uruchomiliśmy nowy, nowoczesny obiekt suszarni zbożowej w Nowych Proboszczewicach - byłoby szybciej gdyby nie wydłużające się w nieskończoność procedury administracyjne. Wcześniej ogłosiliśmy przetarg na budowę kompletnej suszarni zbożowej o wysokiej wydajności suszenia ziarna wraz z niezbędną infrastrukturą. Wybraliśmy firmę AG-Projekt nie tylko ze względu na wysoką wydajność, ale i konkurencyjną cenę. Suszarnia daszkowa Eco Silent z rekuperacją SD6/20ESR o ładowności kolumny 153 t (204 m³) została postawiona w miejsce wyeksploatowanych instalacji zasilanych miałem węglowym i olejem opałowym. W pierwszym sezonie tak naprawę uczyliśmy się jej obsługi, oczywiście przez cały czas mogliśmy liczyć na wsparcie ze strony pracowników AG-Projekt. W nowym obiekcie wysuszyliśmy już ponad 6 tys. ton kukurydzy. Zakładaliśmy, że dzięki tej instalacji będziemy mogli wysuszyć ok. 500 ton ziarna na dobę, jednak gdy trafiająca do nas kukurydza miała wilgotność nie przekraczającą 30%, wynik ten udawało się znacznie poprawić - nawet do 700 ton na dobę. Poza tym rozwiązanie firmy AG-Projekt zapewnia bardzo ekonomiczne suszenie. Proces suszenia odbywa się przy wykorzystaniu ekologicznego czynnika jakim jest gaz skroplony - mamy do dyspozycji 6 zbiorników gazu LPG po 6400 l każdy, które ze spokojem wystarczają nam na dwie doby pracy ciągłej. Zastosowany podwójny system odzysku ciepła stanowił dla nas pewną nowość - jest to dolna rekuperacja przy użyciu wentocyklonu oraz górny wymiennik ciepła z powietrza wylotowego z suszarni. Odzysk ciepła z powietrza wylotowego suszarni sprawia, iż apetyt na paliwo jest bardzo ograniczony. Skoro jednak mowa o odzysku ciepła należy pamiętać o dodatkowym czyszczeniu ziarna - dodatkowo zainstalowaliśmy wialnię na koszu przyjęciowym. W innym razie może dojść do zatkania separatora, poprzez który spływa do kanalizacji woda wykraplająca się...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 12/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.