Opinie użytkowników

Obiekt Mepu w Czarnym Piątkowie

Data publikacji:

Okolice Środy Wielkopolskiej stanowią jedno z „zagłębi” drobiarskich w Polsce. Tutaj znajduje się również firma FJM Pasze, która zajmuje się skupem ekologicznych zbóż i dodatków paszowych. We wrześniu 2022 r. firma otworzyła własną, nowoczesną mieszalnię pasz dla zwierząt, którą wyposażono w instalacje magazynowe w formie silosów fińskiej marki Mepu oraz hiszpańskiej Symaga. Realizację projektu mieszalni pasz powierzono firmie Dzielbud z wielkopolskiego Żelazkowa.

    Obiekt Mepu w Czarnym Piątkowie

Nowo wybudowany obiekt został stworzony na potrzeby ekologicznej mieszalni dla drobiu w miejscowości Czarne Piątkowo. Magazyn oparty został o 12 silosów AMK 64010 firmy Mepu o pojemności 316 m³ każdy. Do tego zastosowano mniejsze silosy paszowe marki Symaga, gdzie przechowywane są komponenty paszowe, małoilościowe. Wszystkie urządzenia przenośnikowe, połączenia rurowe itd. pochodzą od firmy Dzielbud, która jest również dilerem firmy Mepu. Wydajność przyjęcia materiału do instalacji wynosi 65 t/h, produkt jest na bieżąco podawany do kosza zsypowego grawitacyjnie. Dla materiałów trudno sypkich istnieje możliwość ograniczenia przepływu w instalacji. Cały obiekt zasilany jest jednym podnośnikiem kubełkowym.

Bezpieczne przechowywanie ziarna

Za oczyszczanie zboża odpowiedzialna jest czyszczalnia bębowo - sitowa, wyposażona w 5 rodzajów sit. W tym miejscu usuwane są wszelkie ciała obce, jak kłosy, ale też kamienie czy fragmenty metaliczne. Ze względu na fakt, że zboża i stosowane komponenty są w pełni ekologiczne, nie są stosowane tutaj żadne środki chemiczne. Materiał musi jednak zachować optymalne parametry jakościowe i nie można dopuścić do jego psucia. Wszystkie silosy wyposażone są w wentylatory służące do osuszania i schładzania przechowywanego zboża.

Ponadto szczególną uwagę przywiązuje się do tego, aby nie doprowadzić do zawilgocenia obiektu, gdyż ziarno ekologiczne jest bardziej wrażliwe. W zbiornikach centralnie umieszczone jest 5 czujników temperatury, rozstawionych co 2 m, które wysyłają dane do centrali sterującej pracą wentylatora o mocy 18 kW. Wentylator przedmuchuje efektywnie powietrze przez całą wysokość silosu, na szczycie umieszczony jest komin wylotowy.

Wydajna produkcja ekologicznej paszy

Za mieszalniki pasz odpowiada firma Dzielbud, która nie tylko wykonała projekt, ale dostarcza zbiorniki, przenośniki oraz śrutowniki. Gniotownik ziarna pochodzi natomiast od czeskiej firmy Romill. Sterowanie pracą mieszalni odbywa się manualnie z poziomu sterowni lub poprzez system komputerowy z autorskim oprogramowaniem. W tym miejscu określa się masę każdego komponentu na tonę paszy według opracowanej receptury.

W firmie FJM Pasze do produkcji stosuje się zboża, makuch sojowy, słonecznikowy i rzepakowy, wapno, premiks, olej sojowy oraz wiążącą wszystko melasę. Cały system pracuje automatycznie, wystarczy dostarczać odpowiednie komponenty. Mieszalnią można sterować także zdalnie z wykorzystaniem smartfona. Po wykonaniu zadania pasza jest pakowana w worki i przesyłana do magazynów. Obecnie produkowana przez FJM pasza kierowana jest na rynek krajowy, w planach jest również eksport.

Po każdej wyprodukowanej porcji pobierane są próbki, które przekazuje się do badań laboratoryjnych. Firma FJM Pasze posiada na miejscu własne laboratorium, gdzie oceniany jest stan ziarna pod względem zanieczyszczeń, poziomu wilgoci, zawartości białka, tłuszczów i glutenu. Pobierane są też próbki do badań mikrobiologicznych. Zawartość pestycydów badana jest przez laboratorium zewnętrzne. Cała procedura badawcza trwać może nawet dwa tygodnie, a w tym czasie zboże magazynowane jest bezpiecznie w silosie buforowym. Na miejscu badany jest również produkt końcowy -pasza,  pod względem podziału na frakcje oraz właściwości odżywczych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.