Nowości Uprawa i siew

Nowości wśród siewników Horsch

Data publikacji:

Podczas „Dni Prasowych” w 2021 roku firma Horsch zaprezentowała uniwersalny siewnik Avatar 12.25, którego mniejsza wersja pojawiła się wiosną 2023 roku. Seria Avatar SD/SL przeznaczona jest dla mniejszych gospodarstw, dla ciągników o mniejszej wydajności. Z drugiej strony Horsch udoskonalił swoją serię Pronto, gdzie model Pronto 3-6 DC ma teraz jeszcze większą wydajność.

    Siewniki Horsch serii Avatar oferowane są w wariantach 8- i 9-metrowych

Siewniki serii Avatar oferowane są w wariantach 8- i 9-metrowych, przy czym ich wyposażenie przedstawia się podobnie. Można tutaj wybierać pomiędzy dwukomorowym zbiornikiem o pojemności 6300 litrów lub potrójnym 6400 litrów, można też zamontować zbiornik MiniDrill o pojemności 400 litrów. Rozszerzono przy tym opcjonalne wyposażenie. 

W Avatarze 8 - 12 SD można zastosować gwiazdy czyszczące, które zapewniają idealne dopasowanie do gleby, a poradzą sobie także przy większej ilości słomy, jest również selektywne owężowanie ułatwiające naprzemienne zasilanie redlic siewnych dla dwóch różnych upraw. Rozwiązanie to sprawia, że drobne nasiona można umieszczać płytko, a gruboziarniste głęboko, rozstaw rzędów można przy tym podwoić. Możliwy staje się więc np. wysiew zboża przy rozstawie rzędów 25 cm i soi przy szerokości rzędów 50 cm. 

Wersja siewnika Avatar 10.25 SD zostanie zaprezentowana na targach Agritechnica 2023. Wyposażona będzie w system AutoForce, który to automatycznie dostosowuje nacisk redlic do zmieniających się warunków glebowych, gwarantując jednorodny rozwój łanu.

Najmniejszy w rodzinie

Siewnik Avatar SL jest najmniejszym z serii Avatar. Ta kompaktowa maszyna oferuje jednak wiele możliwości, wersja 3-punktowa przeznaczona jest głównie do precyzyjnego siewu w mulcz. Zastosowano tutaj rolkę prowadzącą na głębokości redlice jednotarczowe SingleDisc, która zapewnia równomierną głębokość siewu, co ważne także w nierównym terenie. Rozstaw rzędów siewnika to 25  lub 30 cm. Siewnik można dodatkowo połączyć ze zbiornikiem czołowym Partner, dostępna będzie też wersja „solo” ze zbiornikiem na nasiona o pojemności 800 litrów, umieszczonym z tyłu. Oprócz tego można wybrać hydrauliczne przenoszenie ciężaru z naciskiem do 240 kg na redlicę, gwiazdy czyszczące oraz selektywne przewody.

Pronto 3-6 DC - jeszcze większa wydajność

Siewnik  Pronto 3-6 DC ma uniwersalne zastosowanie i z powodzeniem jest używany podczas siewu w mulcz, po orce czy po intensywnym mieszaniu. Nadaje się również do siewu różnych nasion takich jak: rzepak, pszenica, jęczmień, do międzyplonów, trawy, orkiszu i roślin strączkowych: bobiku i soi. Siewniki Pronto ze względu na duże prędkości robocze, wymaganą siłę uciągu oraz dokładne umieszczenie materiału w glebie zapewniają wysoką wydajność oraz optymalizację procesów roboczych obejmującą także oszczędność paliwa i czasu.  

Horsch wprowadza jednak kolejne udoskonalenie serii. Zawierają one innowacyjną koncepcję obsługi z programowanym interfejsem użytkownika z terminalem Isobus z ekranem dotykowym, dalej jest jeszcze zintegrowany ze zbiornikiem wentylator. W kwestii zbiorników są np. dodatkowy pojedynczy zbiornik o pojemności 4000 litrów dla modelu Pronto 6 DC, a także podwójny zbiornik PPF.

W związku z nową koncepcją zbiornika udoskonalono także próbę wysiewu. Skrzynkę do próby wysiewu można teraz szybko wyjąć i włożyć w worek kalibracyjny, w systemach zbiorników ciśnieniowych standardowo znajduje się zasuwa odgradzająca, zapewniająca łatwiejszą wymianę wałka nawet wtedy, gdy zbiornik jest pełny. Model Pronto 3-6 DC jest opcjonalnie dostępny z wieżą rozdzielczą RowControl, co umożliwia  wyłączenie poszczególnych rzędów, a przez to uniknięcie nakładania się siewu i brakujących miejsc. W efekcie otrzymuje się jeszcze dokładniejszy siew i oszczędność dodatkowych nasion i nawozu. 

Kolejne opcje wyposażenia siewników serii Pronto to system reflektorów roboczych LED WorkLight, MiniDrill jako trzeci zbiornik, w wersji G&F na nasiona oraz PPF do wysiewu mikrogranulatu, wsiewek lub granulatu na ślimaki. MiniDrill PPF pozwala na oddzielne wysiewanie trzech komponentów na trzech różnych poziomach wysiewu. Wyposażony jest we własny wentylator, układ pneumatyczny z osobną wieżą rozdzielacza oraz płytkę rozpryskującą przed co drugą redlicą siewną.

Optymalne zagęszczenie gleby gwarantują wały oponowe o długiej żywotności. Planowane jest  już wprowadzenie dla modelu Pronto 6 DC, wersji 18” kół wału, co umożliwi osiągnięcie prędkości drogowej do 40 km/h, czyli szybszy i bezpieczny transport. 

Sprinter - rozwiązanie na suszę

Nowe modele Sprinter 6.25 SL i Sprinter 12.25 SC są odpowiedzią firmy Horsch na zmiany klimatyczne i coraz częstszy problem suszy, gdzie potrzebny jest siewnik, który sprawdzi się na twardszych glebach i przy większej ilości resztek słomy. Obecnie celem staje się zatrzymanie jak największej ilości wody w glebie poprzez ograniczenie orki do minimum. Nowe Sprintery są wyposażone w redlicę siewną z zębami trzech typów. 

Ultra ThinEdge to najwęższa z redlic, mająca jedynie 12 mm szerokości. Doskonale nadaje się do precyzyjnego siewu w ściernisko, minimalnie zakłócając strukturę gleby i zachowując pokrywę słomy. Idealna jest do międzyplonów i rzepaku. Wersja ThinEdge o szerokości 21 mm usuwa resztki słomy z obszaru siewu, jednocześnie tworząc wąską bruzdę siewną. Pozostawia glebę osłoniętą, z utrzymaną wilgocią i ogranicza nagrzewanie się podłoża. Wreszcie najszersza 110 mm WideEdge tworzy szerszą taśmę nasienną o szerokości około 70 mm, co zwiększa ruch gleby. Warto jednak używać jej w warunkach wysokich ściernisk przy wyższych dawkach wysiewu. 

Nowe maszyny Horscha wyróżnia ponadto trzybelkowa konstrukcja i duży prześwit, zęby o rozstawie 25 cm z siłą zrywającą 180 kg, gdzie głębokość każdego zęba jest precyzyjnie kontrolowana przez koło dociskowe, a także podwójny zbiornik o pojemności 6300 litrów. Dostępne opcje to potrójny  zbiornik oraz wspomniany już zbiornik MiniDrill.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.