Aktualności

Nowości Kuhn w rozmiarze XXL

Data publikacji:

Zbliża się kolejna edycja targów Agritechnica w Hanowerze. Znak to nieodzowny, iż czołowi producenci maszyn rolniczych prezentują swoje nowości produktowe na organizowanych dla mediów branżowych spotkaniach prasowych. Do tego grona rzecz jasna należy firma Kuhn, która w dniach 6-7 lipca zaprosiła do Saverne we francuskiej Alzacji prawie 80 dziennikarzy z całej Europy.

    Nowości Kuhn w rozmiarze XXL

Francuski producent konsekwentnie przy tym stawia na maszyny w największych rozmiarach, czyli XL i XXL. Celem jest bowiem zaspokojenie potrzeb największych gospodarstw rolnych. Jest to oczywiście możliwe dzięki temu, iż Kuhn ogromne środki inwestuje w projekty badawczo-rozwojowe - przez ostatnie 10 lat było to ponad 400 mln euro. Poza wprowadzaniem maszyn wielkogabarytowych prace te koncentrowały się również m.in. na rozwiązaniach cyfrowych, takich jak portal myKuhn.

Jest Aura, będzie Karl

Przejdźmy jednak do nowości produktowych, które będziemy sukcesywnie prezentować w najbliższych wydaniach atr express (m.in. zgrabiarka GA 13231 - GA 15231 z napędem hydraulicznym, siewnik Megant 602 R czy opryskiwacz Metris z systemem iSpray i hybrydową belką). Na pierwszym planie jest bez wątpienia autonomiczny, samojezdny wóz paszowy Aura, którego pierwsze egzemplarze pracują już w gospodarstwach hodowlanych we Francji. Maszyna o wysokości 2,5 m i szerokości 1,9 m wyposażona jest w zbiornik o pojemności 3 m³ z dwoma pionowymi ślimakami, pozwalający obsłużyć stado nawet 280 krów mlecznych.

Aura wyposażona jest w silnik o mocy 42 kW (silnik elektryczny - planowany na początek 2025 r.) ze zużyciem paliwa na poziomie 3,5-4 l/h, a także rozwiązania umożliwiające wykonanie wszystkich funkcji załadunku, ważenia, mieszania oraz zadawania paszy. Poruszanie się z prędkością od 1 do 7 km/h umożliwia konfigurowalny system nawigacji GPS RTK (na zewnątrz) i LIDAR (w pomieszczeniach) z czujnikami ruchu. To firma Kuhn już zaprezentowała, a w gamie maszyn autonomicznych już niebawem - a dokładnie podczas listopadowych targów w Hanowerze - pokaże znajdujący się na ukończeniu projekt robota polowego Karl.

Optimer na 12,5 metra

W gamie kompaktowych bron talerzowych z serii Optimer Kuhn wprowadza nowy model - a jakże, w rozmiarze dla największych gospodarstw - o nazwie L12500, sugerującej rzecz jasna imponującą szerokość roboczą, czyli 12,5 m. Nowy model został zaprojektowany z myślą o klientach pracujących w systemie CTF (Controlled Traffic Farming, a zatem stałe ścieżki przejazdowe) o szerokości 12 m. Nowa brona wyposażona jest w talerze o średnicy 510 mm, małe lub duże zęby oraz wał w kształcie podwójnego „U”. Znakiem rozpoznawczym maszyny jest rzecz jasna dostępny w standardzie system kontroli gleby Steady Control, który reaguje natychmiast na zmianę warunków glebowych, dokładnie kontrolując nacisk i równomiernie zagęszczając glebę.

Cztery modele pras

Firma Kuhn wprowadza także 4 modele pras zwijających, oferujących nowe funkcje oraz szerokie możliwości konfiguracji. W ten sposób producent chce dotrzeć ze swoją ofertą do szerszego grona klientów. Z jednej strony są bowiem modele VB 3260 i VB 3290 (średnica bel odpowiednio od 0,8 do 1,6 lub 1,8 m), które zostały zbudowane z myślą o wszechstronności, optymalnej wydajności i wysokiej rentowności. Prasy te zapewniają o 10% większą wydajność w porównaniu z obecnymi modelami VB 3160 i VB 3190 oraz o 10% większą gęstość bel dzięki nowej opcji Progressive Density Plus (system zwiększania ciśnienia skutkujący w przypadku zbioru suchych roślin). Z kolei prasy VB 3255 i VB 3285 zostały zaprojektowane dla gospodarstw wyspecjalizowanych w zbiorze roślin zielonkowych i słomy.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.