Aktualności

Nowości ASM Technology w rozwiązaniach do separacji ziarna

Data publikacji:

Firma ASM Technology z Białegostoku specjalizuje się w produkcji nowoczesnych i wysoko wydajnych maszyn do czyszczenia i konfekcjonowania ziarna. Urządzenia te mogą być stosowane w zakresie czyszczenia i obróbki nasion zbóż, roślin strączkowych i oleistych. Polski producent cały czas rozwija swoją ofertę, wprowadzając nowe, opatentowane rozwiązania.

    Nowości ASM Technology w rozwiązaniach do separacji ziarna

Na początek warto zadać sobie pytanie, czy separacja ziarna się opłaca, jest to przecież proces wymagający dodatkowego sprzętu oraz nakładów energii. Korzyści z separacji są jednak niepodważalne. Separacja pozwala bowiem podnieść ogólną jakość ziarna poprzez oddzielenie frakcji drobnej i połamanej, usunięcie zanieczyszczeń lekkich i ciężkich i obniżenie ogólnej wilgotności materiału.

Proces ten poprawia wyrównanie ziarna i pozwala wyselekcjonować te najpełniejsze i najlepiej wyrośnięte. Separatory opracowane w firmie ASM to urządzenia aerodynamiczne, działające w oparciu nie o wielkość ziarna, jak to jest w wersjach sitowych, lecz o ich masę. To daje wiele możliwości: od oczyszczania zbieranego z pola ziarna, poprzez wydzielenie materiału paszowego, aż po przygotowanie ziarna konsumpcyjnego oraz siewnego o wysokich parametrach jakościowych.

Nad czym obecnie pracuje ASM Technology?

Firma cały czas rozwija swoją linię produktową i patentuje nowe rozwiązania. Nowy separator bębnowy CM-50 jest urządzeniem, które może pracować samodzielnie lub jako wsparcie dla separatora aerodynamicznego. Jego wydajność wynosi od 20 do 30 t/h. Konstrukcja maszyny zawiera ramę nośną, a do tego pojemnik zasypowy, komorę separacyjną oraz cyklon. Zasilanie zapewniają dwa silniki elektryczne po 2,2 kW, a do ustawiania parametrów roboczych takich jak prędkość obrotowa, ilość zasypywanego ziarna czy też do załączania cyklonu, służy niewielka szafka sterownicza. Separator bębnowy to urządzenie sitowe rozdzielające surowiec na frakcje o różnej wielkości.

Bęben separatora umieszczony jest nie poziomo lecz pod regulowanym w zależności od potrzeb kątem przechyłu, w jego wnętrzu zainstalowane jest dodatkowo mieszadło, przyspieszające ruch materiału i zwiększające powierzchnię czynną sita. Prędkość obrotowa bębna i mieszadła regulowane może być niezależnie od siebie. Nachylanie bębna jest regulowana ręcznie przez śrubę trapezową oraz nakrętki.

Do oferty ASM dołączają również dwa nowe modele separatorów aerodynamicznych. Wersje ASM-70 i ASM-71 działają na takiej samej zasadzie w stosunku do tych dotychczas oferowanych, ale są mniejsze i o niższej wydajności 5 t/h. To z kolei przekłada się na niższą cenę urządzenia. Nowe separatory przeznaczone są więc dla mniejszych gospodarstw. Wersja ASM-71 posiada fabrycznie montowany cyklon, natomiast model ASM-70 jest produkowany bez cyklonu i będzie to najtańsze urządzenie w ofercie firmy.

Obecnie trwają prace nad dostosowaniem tych separatorów do sieci elektrycznych w USA i Kanadzie, ponieważ każde z tych państw ma nieco inne warunki zasilania elektrycznego, zwłaszcza jeżeli chodzi o napięcie sieciowe. Są także pewne istotne różnice w przepisach i normach dotyczących dopuszczalnych rozwiązań przy projektowaniu instalacji elektrycznej w urządzeniach.

Na koniec jeszcze kilka zdań na temat prototypowego przenośnika pneumatycznego do omłotu ziarna. Urządzenie o wydajności do 10 t/h może pracować samodzielnie, ale jest również dostosowane do współpracy z separatorami aerodynamicznymi i bębnowym. Znajduje zastosowanie w przypadku gdy zebrany materiał został słabo omłócony przez kombajn i w surowcu znajdują się części kłosa, zawierające kilka ziaren. Taki kłos trafi do odpadów ciężkich zarówno w separatorze aerodynamicznym (cięższy niż pojedyncze ziarno), jak i w urządzeniu sitowym (ze względu na wielkość nie zmieści się w otworach sita). Prototyp urządzenia został przetestowany w warunkach rzeczywistych i wkrótce urządzenie trafi do produkcji seryjnej. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.