Wywiady Aktualności

Nowoczesny park maszynowy - Działania rozwojowe

Data publikacji:

Jak w ciągu kilku lat rozwinąć kilkudziesięciohektarowe gospodarstwo rolne do poziomu 1500 ha uzupełnione o coraz sprawniej funkcjonujące usługi rolnicze? Jak w takiej sytuacji unowocześnić swój park maszynowy? Odpowiedź na to pytanie płynie z rozmowy z Tomaszem Rosińskim, właścicielem gospodarstwa w m. Folusz koło Trzemeszna (woj. wielkopolskie), z którym rozmawia Grzegorz Antosik.

Jest Pan nadal rzadko spotykanym w naszym kraju przykładem rolnika preferującego wspólne użytkowanie sprzętu…
Zaczynałem 7 lat temu od 40-hektarowego gospodarstwa po rodzicach. Postawiłem jednak na motor napędowy w postaci działalności usługowej, umożliwiającej np. kupno nowego sprzętu. Poza tym wszedłem wraz z kolegą w spółkę, dzięki której obecnie uprawiamy wspólnie 1460 ha, z czego około 500 ha w Wielkopolsce, a pozostałe na… Dolnym Śląsku, w okolicach Lubania i Bogatyni. Jest tam nadal sporo gruntów „do wzięcia”, podczas gdy w moich rodzinnych stronach już niekoniecznie, albo ziemia jest zbyt droga. Dlatego też mam tam sporo długoletnich dzierżaw - żadnych piasków czy gliny, tak jak „wokół komina”. W gospodarstwie zajmujemy się produkcją roślinną - podstawową uprawą jest kukurydza, która jest stosunkowo łatwa w uprawie i nie wymaga dużo pracy. I wyłącznie ze względu na konieczność zmianowania, wśród upraw pojawiły. . .

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 03/2019
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.