[ATR] Nowości Kronesieczkarnie

Nowoczesne rozwiązania w sieczkarniach Krone

Data publikacji:
sieczkarnia krone

Firma Krone ma w swoich sieczkarniach szereg nowoczesnych rozwiązań, które sukcesywnie wprowadza do swoich maszyn.

Producent ze Spelle w swoich sieczkarniach zrezygnował z napędu mechanicznego. Zamiast tego zastosowano silniki hydrauliczne do napędu na 4 koła. W ten sposób uzyskano mniejszy promień skrętu, co znacznie poprawia możliwości manewrujące maszyny i ułatwia jej pracę na polu. Prawdziwe innowacje kryją się również w całym układzie roboczym sieczkarni.

Krone VariLOC

VariLOC jest skrzynią biegów, która zmienia prędkość bębna rozdrabniającego z 1250 na 800 obr./min (sieczkarnie posiadają dodatkowe koło pasowe). Dzięki temu w ciągu kilku minut można błyskawicznie zmienić cięcie z krótkiego na długie i odwrotnie. Cała zmiana trwa mniej niż 5 minut. Możliwość ta jest bardzo przydatna np. przy zbiorze traw. Czyni sieczkarnię wszechstronną i elastyczną w działaniu.

Walec zgniatający OptiMaxx

Nowa konstrukcja walców zgniatających OptiMaxx do kondycjonera poza tradycyjnym zgniataniem ziarna pozwala również na dodatkowe rozszarpywanie słomy kukurydzianej. Pożądany efekt ścinania i rozdrabniania uzyskuje się przez zastosowane walców o różnej ilości zębów (górny/dolny) oraz dzięki spiralnym zębom, które są w stosunku do siebie ustawione ukośnie. Profil zębów kondycjonera OptiMaxx jest odchylony o 5o. W zależności od zastosowania dostępne są 123/144 zęby do krótkich i średnich długości cięcia oraz 105/123 zęby do średnich i długich długości.

Taki system zapewnia intensywną obróbkę podawanej masy - słomy kukurydzianej i ziarna zarówno w kierunku wzdłużnym jak i poprzecznym, gdyż następuje tutaj efekt rozrywania włókien ze zbieranej masy wzdłuż kierunku jej podawania i poprzecznie do kierunku przesuwu. Ponadto standardowo pomiędzy walcami istnieje 30% różnica prędkości obrotowej, a opcjonalnie różnicę tę można zwiększyć do 40 lub 50% dla uzyskania najbardziej intensywnego strzępienia masy z najlepszym rozkładem ziarna.

W sieczkarniach BIG X 680 istnieje możliwość zamontowania zgniataczy o jeszcze większej średnicy. OptiMaxx 305 to największa średnica wałka do kondycjonera kukurydzy na rynku. Zamiast standardowych 250 mm mamy tutaj 305 mm. Powierzchnia tarcia zwiększa się o 11%, a prędkość obrotowa o 20% w porównaniu z rolkami o średnicy 250 mm. W ten sposób zapewnia się intensywniejszą obróbkę oraz idealną jakość rozdrabnianej masy, nawet przy dużej przepustowości i długich długościach cięcia.

W przypadku większej średnicy rolek zwiększona została też ilość zębów. W zależności od zastosowania jest to 150/175 zębów do krótkich i średnich długości cięcia, a także 125/150 zębów do średnich i długich długości. Standardowa i opcjonalna różnica prędkości obrotowej walców jest podobna jak w mniejszych modelach. W systemie OptiMaxx 305 istnieje też możliwość pomiaru temperatury na łożysku wałków zgniatacza. Daje to operatorowi maszyny możliwość stałego monitoringu temperatury oraz przechowywania jej pomiarów w terminalu maszyny dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa podczas pracy.

Kolejne innowacje

Sieczkarnie Krone wyposażone są w 6 walców wciągających, co umożliwia uzyskanie większego stopnia sprasowania podawanej masy do bębna nożowego, przez co ułatwiają cięcie sieczki na równe kawałki. Podawanie dobrze sprasowanej masy zmniejsza także zapotrzebowanie na moc i przez to ogranicza zużycie paliwa. Zawsze zapewniona jest doskonała jakość cięcia - nawet przy nierównym przepływie materiału.

Krone VariStream umożliwia wydajną pracę na nierównych pokosach. Ruchoma podłoga pod bębnem tnącym i pod wyrzutnikiem zapewnia płynny przesuw masy do rury wysypowej. W wypadku dostania się większej masy pod bęben nożowy dzięki sprężynom następuje odchylenie podłogi i swobodne przesunięcie masy. Bezpieczeństwo podczas pracy zwiększa Rock Protektor - chwytacz kamieni, standardowo zamontowany w każdej sieczkarni. Jeżeli ciało obce dostanie się do maszyny, powoduje rozłączenie napędów walców wciągających i ich odsunięcie.

Dla ułatwienia załadunku na przyczepę transportową przeznaczona jest funkcja Krone StreamControl. Zapewnia ona możliwość ustawiania łopatek wyrzutnika i regulację wyrzutu w zależności od zbieranej masy, wielkości plonu i ustawienia przyczepy. Sterowanie funkcją odbywa się z wykorzystaniem dżojstika i przycisków w podłokietniku. Krótki rzut pokosu stosowany jest w przypadku, gdy przyczepa jedzie obok. Strumień plonu opuszcza wtedy dziobek z mniejszą prędkością. 

Oszczędza to energię, którą można wykorzystać do zwiększenia mocy cięcia. Daleki wyrzut występuje, gdy przyczepa jedzie z tyłu, a strumień materiału musi być wyrzucany z dyszy z większą prędkością. Jako opcja istnieje również możliwość zastosowania systemu automatycznego załadunku przyczep.

Bardzo ciekawie prezentuje się również funkcja Krone AutoScan, która dzięki wykorzystaniu czujnika na przyrządzie tnącym pozwala na odczyt koloru koszonej rośliny. Dzięki temu rozwiązaniu można ustawić maszynę tak, aby koszona masa zielona była cięta na inną długość niż masa sucha.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.