Technika

Nowoczesna technologia dla oceny parametrów gleby

Data publikacji:

Optymalna jakość uprawianej ziemi jest jednym z czynników decydujących o wysokości zbieranych plonów, a pomiar i monitorowanie parametrów gleby ma zapewnić oczekiwane efekty ekonomiczne dla gospodarstwa. Na rynku istnieją rozwiązania przeznaczone do pomiarów parametrów gleby takich jak zawartość próchnicy, pH, zdolności magazynowania wody itd. Takie działania wpisują się oczywiście we współczesne trendy rolnictwa precyzyjnego stanowiącego fundament oferty firmy Agrotechnology.

Firma z siedzibą w Łobzie w Zachodniopomorskiem ma w swojej ofercie m.in. produkty amerykańskiej firmy Veris Technology, która oferuje swoim klientom tzw. skanery glebowe. Urządzenia te w zależności od modelu pozwalają zmierzyć parametry takie jak elektrokondutkancję gleby (przewodność elektryczną profilu glebowego) do głębokości nawet 1 m, zawartość próchnicy w glebie oraz jej kwasowość (pH). Zebrane przez czujniki informacje po odpowiednim przetworzeniu komputerowym są wykorzystywane do tworzenia map tekstury gleby, pojemności wymiany kationowej (CEC), stref ryzyka suszowego, stref mineralizacji azotu oraz zdolności magazynowania wody. Służą również do wyznaczenia precyzyjnych, homogenicznych stref zarządzania oraz reprezentatywnych miejsc pobrania próbek gleby.

Podstawowym modelem firmy Veris jest kompaktowy iSCAN, który odwzorowuje główne właściwości fizyczne i biologiczne pola. Pozwala na szybkie zbieranie danych podczas wykonywania prac polowych, będąc zamontowanym  jako element maszyny uprawowej.  iSCAN zbiera dane dotyczące tekstury gleby (EC) i ilości materii organicznej (OM). W wersji PRO mierzy również wilgotność i temperaturę gleby. Zebrane dane są przesyłane do chmury VerisFieldFusion i przetwarzane dla stworzenia cyfrowych map wybranych parametrów.

Veris seria U pozwala dodatkowo zbierać dane o miejscowym pH gleby. Skaner gleby może być ciągnięty przez pojazdy rolnicze lub samochód terenowy. Pomiar pH gleby odbywa się po zatrzymaniu pojazdu - wówczas to moduł pomiarowy pH wykrywa spowolnienie i zatrzymanie i wykonuje odczyt w ciągu 8-10 sekund.

Model MSP3 gwarantuje większą wydajność, gdyż nie wymaga zatrzymywania się podczas wykonywania odczytu pH gleby. Ze względu na swoją konstrukcję i większą masę wymaga do obsługi małego ciągnika rolniczego.

Czy skanery gleby są opłacalne? Koszty pozyskania danych z wykorzystaniem skanerów Veris są przynajmniej 10 razy niższe niż wykonywanie podobnych analiz w specjalistycznym laboratorium. Oszczędza się również czas, a pomiary można wykonywać prawie w czasie rzeczywistym. Skanery gleby są idealne dla firm świadczących usługi rolnicze lub wynajmujące sprzęt klientom indywidualnym.

Próbki pobrane

Firma Agrotechnology na rynku polskim oferuje także asortyment duńskiej firmy Wintex Agro, która ma duże doświadczenie w produkcji automatycznych próbników glebowych. Urządzenia takie pobierają próbki gruntu do przeprowadzania dalszych badań laboratoryjnych zasobności gleby w składniki pokarmowe. Próbki nawet z dużych obszarów są pobierane szybko, wydajnie i precyzyjnie.  Sprzęt firmy Wintex Agro jest ekonomiczny, wysoce niezawodny, przyjazny dla użytkownika i wymaga jedynie minimalnej konserwacji...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 04/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.