Gospodarka i rolnictwo

Nowe technologie i odmiany roślin

Data publikacji:

Poznańska Hodowla Roślin, należąca do Krajowej Grupy Spożywczej, uzyskała prawie 19 mln zł dofinansowania w prestiżowym konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Dzięki temu wsparciu spółka zrealizuje projekt o wartości 349 mln zł, którego celem jest opracowanie nowych technologii i odmian roślin dostosowanych do zmieniających się warunków klimatycznych.

Innowacyjne odmiany dla bezpieczeństwa żywnościowego

Projekt "Innowacje w procesach i metodach w hodowli zbóż i roślin strączkowych dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju w zmieniających się warunkach klimatycznych" koncentruje się na opracowaniu nowych odmian roślin. Mają one charakteryzować się lepszą adaptacją do zmieniających się warunków klimatycznych i gospodarczych, a także spełniać nowe wymogi agrotechniczne wynikające z zasad Europejskiego Zielonego Ładu. Planowane jest wprowadzenie co najmniej kilku nowych odmian do krajowego rejestru prowadzonego przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.

 

Nowoczesne metody hodowli i narzędzia

Realizacja projektu, która rozpoczęła się w styczniu 2024 roku i potrwa do końca 2029 roku, obejmuje wdrożenie innowacyjnych metod oceny i selekcji materiałów roślinnych. W ramach tych działań PHR planuje rozwój nowych narzędzi molekularnych wspierających proces selekcji i stabilizacji mechanizmów roślinnych, a także metod hodowli in vitro zbóż ozimych. Ważnym elementem projektu jest również wykorzystanie dronów w procesach hodowlanych, co umożliwi precyzyjne zarządzanie uprawami i zwiększy efektywność produkcji rolnej.

 

Stabilność finansowa projektu

Środki na realizację przedsięwzięcia pochodzą nie tylko z dofinansowania NCBiR, ale również z Funduszu Badań i Rozwoju Grupy Kapitałowej Krajowej Grupy Spożywczej. Dzięki temu projekt ma zapewnioną stabilność finansową, co pozwoli PHR kontynuować innowacyjne prace i przyczynić się do rozwoju polskiego rolnictwa oraz poprawy bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

 

Poznańska Hodowla Roślin – potentat w hodowli nasion

Poznańska Hodowla Roślin to spółka specjalizująca się w hodowli zbóż ozimych i jarych, roślin strączkowych, gorczycy, facelii oraz traw. Firma słynie z produkcji elitarnego materiału siewnego, który dzięki nowoczesnym technologiom hodowlanym spełnia oczekiwania współczesnego rolnictwa. Nowe odmiany roślin tworzone przez PHR cechują się zwiększoną wydajnością, tolerancją na niesprzyjające warunki glebowe i klimatyczne, a także odpornością na czynniki chorobotwórcze

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.