Technika

Nowe technologie białkowe: odpowiedź na potrzeby żywieniowe przyszłości

Data publikacji:

Alternatywne systemy rolnictwa mogą pomóc zaspokoić rosnące potrzeby żywieniowe świata. Spójrzmy zatem na innowacyjne metody pozyskiwania białka, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość systemów żywnościowych.

    Nowe technologie białkowe: odpowiedź na potrzeby żywieniowe przyszłości

    Agritechnica2023 Inhause Farming

Patrząc na najnowsze trendy trzeba wskazać przede wszystkim nowoczesne rozwiązania, które obejmują całość łańcucha wartości w produkcji alternatywnych białek przeznaczonych do żywności oraz pasz dla zwierząt. Prof. Nils Borchard, szef działu badań i rozwoju w DLG, podkreśla znaczenie różnorodności w systemie żywnościowym oraz kluczową rolę, jaką odgrywają alternatywne białka. 

– Nasz system żywnościowy potrzebuje różnorodności, a alternatywne białka odgrywają w nim kluczową rolę – mówi Borchard.

Według niego Europa, a zwłaszcza Niemcy, dysponują niezbędną wiedzą technologiczną i profesjonalnym zapleczem, aby rozwijać i produkować wysokiej jakości produkty białkowe, które mogą odpowiadać różnym regionalnym preferencjom żywieniowym w Europie.

Innowacyjne metody pozyskiwania białka

Rozwój sektora alternatywnych źródeł białka obejmuje wiele obszarów badawczych, od podstawowych badań po transfer technologii i skalowanie produkcji. Prof. Marius Henkel, posiadający jedną z pierwszych profesur w dziedzinie rolnictwa komórkowego w Niemczech, prowadzi badania nad hodowlą komórek oraz precyzyjną fermentacją. Jego zespół pracuje nad procesami imitującymi struktury i właściwości mleka oraz jaj, co daje szerokie możliwości w przemyśle spożywczym. 

– Temat ten jest obecnie bardzo na czasie, a w sektorze powstaje wiele nowych firm – zaznacza Henkel.

W bioreaktorach proces produkcji białek wymaga modyfikacji genetycznej mikroorganizmów, takich jak bakterie czy drożdże. Uzyskane w ten sposób białka mogą być wykorzystywane m.in. jako składniki serów i jogurtów. Procesy te umożliwiają również hodowlę autentycznych komórek roślinnych, które mogą być alternatywą dla produktów pochodzenia zwierzęcego.

Spotkania inwestorów i start-upów

Chociaż Niemcy dysponują silnym zapleczem badawczo-naukowym, wiele możliwości pozostaje niewykorzystanych. Carlotte Lucas, szefowa działu przemysłu w GFI Europe, podkreśla znaczenie kapitału inwestycyjnego dla wzrostu firm produkujących żywność roślinną, hodowlaną oraz fermentowaną. 

Kapitał inwestycyjny jest kluczowy dla rozwoju innowacyjnych firm produkujących żywność roślinną, hodowlaną i fermentowaną – wyjaśnia Lucas.

Rolnictwo wertykalne – uprawy w zamkniętych systemach

Wśród nowinek technicznych znajdują się także nowoczesne metody rolnictwa kontrolowanego, jak np. rolnictwo wertykalne, które pozwala na uprawę roślin niezależnie od warunków pogodowych. 

– Dzięki tej technologii możliwa jest produkcja żywności i surowców bez uzależnienia od warunków pogodowych oraz przy jednoczesnym oszczędzaniu zasobów naturalnych, takich jak woda czy gleba – wyjaśnia ekspert DLG, Borchard.

Choć rolnictwo wertykalne ma swoje zalety, wciąż mierzy się z wyzwaniami, takimi jak wysokie koszty inwestycyjne oraz zapotrzebowanie na energię. Borchard wskazuje jednak, że połączenie tych systemów z energią odnawialną, np. z turbin wiatrowych, może znacząco zmniejszyć ich wpływ na środowisko.

Hodowla ryb w zamkniętych systemach recyrkulacji

Rybołówstwo stanowi jeden z kluczowych elementów globalnego łańcucha żywnościowego. Coraz większą popularność zyskuje hodowla ryb w systemach zamkniętych, które w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów klatkowych mają mniejszy wpływ na środowisko. W systemach takich, jak "Seawater Cube", możliwa jest hodowla ryb morskich, co stanowi alternatywę dla hodowli w wodach naturalnych. 

– Ta nowoczesna forma hodowli ryb pozwala na produkcję wysokiej jakości żywności w systemach zamkniętych, niezależnie od ich lokalizacji – mówi Borchard.

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.