[ATR] Nowości

Nowe opcje w rozrzutnikach od Bergmann

Data publikacji:

Firma Bergmann przedstawiła m.in. nowy szeroki adapter V Spread, który będzie dostępny dla dwuosiowych uniwersalnych rozrzutników serii TSW 5210 i TSW 6240, a także dla trzyosiowych uniwersalnych rozrzutników TSW 7340 S.

Adapter V Spread gwarantuje nieosiągalną wcześniej maksymalną szerokość rozrzutu przekraczającą 36 m (w zależności od rozrzucanego materiału) oraz optymalny rozkład boczny. Obecnie maksymalna szerokość rozrzutu w rozrzutnikach dostępnych na rynku wynosi 35 m, a przeważnie jest to od 18 do 24 m. Rozwiązania oferowane przez niemieckiego producenta są więc warte uwagi. V Spread został zaprezentowany na targach Agritechnica 2019 na uniwersalnym rozrzutniku TSW 6240W o masie całkowitej pojazdu 24 t. Wysoką wydajność maszyny uzyskano dzięki połączeniu zespołu tnącego wyposażonego w 3 wałki, kanału rozrzutnika o wysokości 1,8 m oraz układowi tarcz rozrzucających ustawionych w kształcie litery V prostopadle do kierunku jazdy. Średnica tarcz rozrzucających została zwiększona do 1100 mm. Większa średnica tarcz zapewnia równomierny rozkład materiału i tym samym jeszcze lepsze rozdrobnienie na polu. Na każdej tarczy umieszczono po 6 odpornych na ścieranie łopatek. Za rozdrobnienie materiału odpowiedzialne są bardzo odporne na ścieranie zęby zespołu tnącego.

Napęd bijaków rozrzucających przenoszony jest za pomocą wałków kardana. W porównaniu ze zwykłym napędem łańcuchowym wyróżnia się znacznie płynniejszą pracą i minimalnym zużyciem przez co wymagana konserwacja została zredukowana do minimum.Podczas targów, Bergmann zaprezentował również system automatycznego, elektronicznego monitorowania ogranicznika wzorca rozrzutu. Gdy ogranicznik rozrzutu zostanie ustawiony w pozycji roboczej, jest to rozpoznawane elektronicznie, a prędkość rozrzutu dostosowywana jest automatycznie do nowej szerokości roboczej. Dzięki temu dawka wysiewu pozostaje stała nawet przy zmniejszonej szerokości roboczej. Dotąd regulacja taka mogła być wykonywana tylko ręcznie przez kierowcę za pomocą terminala obsługowego. Rozrzutnik TSW 6240 W jest standardowo wyposażony w hydrauliczne podwozie, które zapewnia maksymalny komfort jazdy zarówno na drodze jak i na polu. Opcjonalnie dostępna jest unoszona pierwsza oś pozwalająca zwiększać nacisk dyszla na zaczep. Zwiększa w ten sposób nacisk na tylną oś ciągnika i poprawia jego trakcję. Jest to szczególnie przydatna funkcja przy pustym lub częściowo napełnionym rozrzutniku, zmniejsza również zużycie opon. Opcjonalnie dostępny jest hydropneumatycznie amortyzowany dyszel dla zapewnienia  jeszcze większego komfortu jazdy. Na standardowe wyposażenie rozrzutnika składa się system ważący z 8 czujnikami obciążenia oraz system automatycznego wykrywania wysokości otwarcia ściany dozującej, który umożliwia automatyczne dostosowanie prędkości przesuwania się podłogi dla zapewnienia optymalnego tempa rozrzutu. Rozrzutnik 6240 W można standardowo obsługiwać za pomocą sterownika ciągnika. Możliwe jest również stosowanie modułów sterujących (E-control light lub Pilotbox) lub terminalu sterującego Bergmann BCT 20. Opcjonalnie dostępne jest także sterowanie za pośrednictwem terminali Isobus takich jak CCI 50, CCI 200 i CCI 1200 CCI lub innych zgodnych z certyfikatem AEF.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 03/2020

zamów egzemplarz   zamów prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.