[ATR] Aktualności brony

Agrimet - Nowe możliwości

Data publikacji:

Lata doświadczenia w prowadzeniu gospodarstwa rolnego opartego o produkcję roślinną i hodowlę indyków sprawiły, iż Waldemar Modzelewski, właściciel firmy Agrimet z siedzibą w miejscowości Babki koło Gołdapi, zdecydował się na rozpoczęcie działalności produkcyjnej. Brak możliwości nabycia dobrego sprzętu za rozsądną cenę sprawił, że za cel postawił sobie produkcję maszyn, których jakość będzie porównywalna do jakości producentów europejskich, a cena będzie odpowiednia do polskich warunków.

Wprowadzanie na rynek nowych maszyn zbiegło się z rozwojem pandemii Covid-19 i czasowym zamknięciem polskiej gospodarki. Ten czas firma Agrimet wykorzystała na opracowanie nowych modeli i dopracowanie prototypów maszyn, a także prowadzenie testów.

W ten sposób powstała gama bron talerzowych Multicat HD, o szerokości roboczej od 2,5 do 8 m. Maszyny te mają: siłowniki z kompozytowymi tulejami niewymagającymi smarowania, talerze o grubości 6 mm wykonane ze stali borowej, montowane na piastach bezobsługowych, niewymagające smarowania łożyska bezobsługowe oraz stalowe tuleje, znane z montażu w maszynach budowlanych czy sprzęcie pracującym w trudnych warunkach.

Brony Multicat HD charakteryzuje też mechanizm szybkiej wymiany wału poprzez łatwy system wypinania, co zapewnia wymianę wału w zależności od warunków. Ciężki wał zalecany jest do stosowania podczas uprawy w suchych warunkach, podczas gdy lekki wał płaskownikowy zalecany jest podczas uprawy powierzchni mokrej i wilgotnej. Do wyboru jest także wał ceownikowy - w zakładzie produkcyjnym firmy Agrimet wykonywane jest gięcie kół z ceownika.

Głębokość pracy brony regulowana jest hydraulicznie, a ograniczenie głębokości następuje dzięki aluminiowym klipsom. Odpowiednio dobrany środek ciężkości powoduje, że maszyny nie falują, a dodatkowo montowane między wałem a maszyną koła podporowe sprawiają, że maszyna zachowuje bardzo dobrą przyczepność. Konstrukcja dyszla z zastosowaniem siłownika pomiędzy dyszlem a maszyną daje dodatkową możliwość agregowania maszyny z hakiem polowym, np. kula ø80.

Pierwsze brony talerzowe Agrimet trafiły już do rolników podkreślających ich jakość, mocną budowę, konkretną konstrukcję bez zbędnych ulepszeń oraz właściwie dobrane elementy robocze. Producent pracuje już nad rozszerzeniem oferty bron talerzowych o maszyny o szerokości roboczej do 12 m, które wkrótce będą mogły pracować w dużych polskich gospodarstwach.

Do głębokiej uprawy

Oferta firmy obejmuje też linię maszyn do głębokiej uprawy, sięgającej do 30 cm. Obecnie Agrimet oferuje zawieszany agregat 3-belkowy wykonany z profilu gorącowalcowanego ze ścianką 100x100x8 mm oraz profilu 80x80x8 mm (odległość pomiędzy belkami - 800 mm). Maszyna ma talerze wykonane ze stali borowej o średnicy 510 mm, zęby o wysokości 750 mm (takie same wykorzystywane są w kultywatorach Tiger AS marki Horsch, możliwość pracy z podcinaczami) i rozstawie 350 mm, z zabezpieczeniem „non-stop”, a także wał o średnicy 560 mm (standard - płaskownikowy, opcja - ciężki oraz ceownikowy).

Prześwit pomiędzy ramą a podłożem wynosi 900 mm. Ustawianie głębokości pracy odbywa się hydraulicznie, z zastosowaniem klipsów. Warto podkreślić możliwość regulacji momentu wyzwolenia zęba od 400 do 900 kg, co gwarantuje możliwość pracy w trudnych warunkach.

Producent zdradza, iż pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które pozwolą łączyć sprawdzone od lat metody przygotowania gleby pod uprawę z nowoczesnymi technologiami. Takim rozwiązaniem będzie maszyna do zbioru kamieni wraz z urządzeniem do identyfikacji ich położenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.