Nowości Ciągniki rolnicze

Nowe ciągniki dużej mocy Claas XERION

Data publikacji:

Seria Xerion 12 firmy Claas zawiera teraz dwa nowe modele 12.590 i 12.650, które wyróżniają się wysoką mocą, wydajnością układu hydraulicznego oraz nowoczesną, komfortową kabiną operatora. Dostępne są również w wersji Terra Trac z podwoziem  gąsienicowym z funkcją tłumienia drgań oraz Trac z kołami bliźniaczymi. Nowe modele Xerion to wysoce wydajni specjaliści do nawet najcięższych prac pociągowych, z szerokimi narzędziami do uprawy gleby i siewnikami. Sprawdzą się doskonale także do użytku z przyczepami przeładowczymi. Główne rynki docelowe dla tych maszyn stanowią kraje Ameryki Północnej i Południowej, Europy Środkowej i Zachodniej oraz daleka Australia.

    Claas Xerion 12.650 w wersji z gąsienicami Terra Track

    Xerion 12.650 w wersji z gąsienicami Terra Track

W kwestii wyboru silnika nie było żadnych wątpliwości. Claas postawił na markę Mercedes-Benz i sześciocylindrowy, rzędowy silnik OM473 LA o pojemności 15,6 litra, który oferuje ogromny moment obrotowy, oszczędność paliwa i niskie koszty serwisowania. W modelu Xerion 12.590 dostępne jest teraz 585 KM od 1600 obr/min, w 12.650 nawet 653 KM. Ciągnik wyposażony jest w technologię Turbo Compound z turbosprężarką Wastegate, wydajne chłodnice silnika, przekładni, układu hydraulicznego, hydrauliczny wentylator rewersyjny oraz bezobsługowy układ oczyszczania spalin zgodny z normą Stage V. Okres między wymianami oleju wynosi 1000 godzin pracy.

Za przekazywanie napędu odpowiada ceniona przekładnia bezstopniowa Cmatic najnowszej generacji, która dzięki czterem automatycznie zmieniającym się zakresom jazdy, pracuje z wysoką sprawnością, a moc jest stale przekazywana na obie osie. Należy zauważyć, że bezstopniowy napęd na wszystkie koła pojawia się po raz pierwszy w ciągniku 650 KM. Pełny moment obrotowy silnika jest dostępny od prędkości minimalnej 0,05 km/h. Wersja Terra Trac osiąga prędkość maksymalną 40 km/h, wariant kołowy do 50 km/h.

Topowa wydajność

Ciągniki można wyposażyć w koła bliźniacze maksymalnie w rozmiarze 800/70 R42 z idealnym rozkładem masy 50:50. Wariant Terra Trac wyposażony jest z kolei w duże, trójkątne gąsienice z taśmami o szerokości 30 lub 36 cali. Dzięki dwóm osiom skrętnym, niezależnie od typu podwozia, ciągniki zawsze są zwrotne i precyzyjne podczas zawracania, a ich układ kierowniczy reaguje podobnie jak w ciągnikach standardowych. Oprócz zwykłego programu kierowania z nadążnym prowadzeniem kół tylnych, możliwe jest również klasyczne kierowanie wszystkimi kołami z równolegle prowadzoną osią przednią i tylną. W standardowym programie kierowania jest też funkcja Dynamic Steering, która zmniejsza o połowę liczbę wymaganych obrotów kierownicy podczas prac polowych i jeszcze bardziej redukuje moment skrętu. Wielogodzinna praca jest z pewnością mniej męcząca dla operatora.

Układ hydrauliczny obsługują trzy pompy typu Load Sensing z łączną wydajnością przepływu maksymalnie do 537 l/min przy 1900 obr/min silnika. Nawet najszersze siewniki pneumatyczne o wysokim zapotrzebowaniu na olej mogą więc pracować przy niższej prędkości obrotowej, w jeszcze bardziej wydajny sposób. Ciągnik dysponuje ośmioma parami złącz hydraulicznych. Natężenie przepływu jest wyświetlane graficznie dla każdej pary hydrauliki w terminalu CEBIS, co pozwala sterować priorytetami natężenia oleju w przypadku stosowania kilku odbiorników o dużym zapotrzebowaniu.

 Duża kabina z koncepcją czteropunktowej amortyzacji

Nowa kabina operatora z czteropunktową amortyzacją jest dłuższa o 27 cm, co czyni ją obecnie największą  w segmencie ciągników Premium. Fotel operatora jest dostępny w trzech różnych wersjach, może być obracany o 40 stopni w prawo i 10 stopni w lewo, co w połączeniu z przemyślaną konstrukcją nadwozia, daje doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach. Obsługa i monitorowanie centralnych funkcji realizowane są poprzez ergonomicznie ukształtowany podłokietnik z dźwignią wielofunkcyjną Cmotion i terminalem Cebis z ekranem dotykowym.

Kompatybilność z rolnictwem precyzyjnym

Inteligentny system wspomagania operatora i optymalizacji pracy Cemos, dzięki optymalizacji sposobu przenoszenia mocy, zarządzania napędem i balastowania pozwala na obniżenie zużycia paliwa i zwiększenie wydajności. Cemos zawiera asystenta ustawienia pługa i aplikację Terranimo,  która po wprowadzeniu warunków pracy, szybko oblicza i wizualizuje ryzyko zagęszczenia gleby w trzech warstwach, aby w ten sposób wspomagać operatora podczas ustawienia ciągnika pod kątem większej ochrony gleby.

Na zamówienie ciągniki Xerion 12  można wyposażyć w zindywidualizowany pakiet do zastosowań ISOBUS i w rolnictwie precyzyjnym. Według potrzeb użytkownika, dodatkowe funkcje obejmują przykładowo jazdę automatyczną za pomocą GPS Pilot z różnymi sygnałami korekcyjnymi, zarządzanie zleceniami online i offline, ponadto zastosowania w rolnictwie precyzyjnym z Section Control i zmienną aplikacją dostosowaną do danego fragmentu pola  VRA (Variable Rate Application). Obsługa tych zaawansowanych rozwiązań odbywa się poprzez 12-calowy terminal Cemis 1200. Moduł Claas Connect pozwala na internetowe przesyłanie bezpośrednio do terminalu nowych wersji oprogramowania, ale także zleceń z utworzonymi liniami referencyjnymi i mapami aplikacyjnymi z podłączonych platform do zarządzania gospodarstwem.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.