Topowa wydajność
Ciągniki można wyposażyć w koła bliźniacze maksymalnie w rozmiarze 800/70 R42 z idealnym rozkładem masy 50:50. Wariant Terra Trac wyposażony jest z kolei w duże, trójkątne gąsienice z taśmami o szerokości 30 lub 36 cali. Dzięki dwóm osiom skrętnym, niezależnie od typu podwozia, ciągniki zawsze są zwrotne i precyzyjne podczas zawracania, a ich układ kierowniczy reaguje podobnie jak w ciągnikach standardowych. Oprócz zwykłego programu kierowania z nadążnym prowadzeniem kół tylnych, możliwe jest również klasyczne kierowanie wszystkimi kołami z równolegle prowadzoną osią przednią i tylną. W standardowym programie kierowania jest też funkcja Dynamic Steering, która zmniejsza o połowę liczbę wymaganych obrotów kierownicy podczas prac polowych i jeszcze bardziej redukuje moment skrętu. Wielogodzinna praca jest z pewnością mniej męcząca dla operatora.
Układ hydrauliczny obsługują trzy pompy typu Load Sensing z łączną wydajnością przepływu maksymalnie do 537 l/min przy 1900 obr/min silnika. Nawet najszersze siewniki pneumatyczne o wysokim zapotrzebowaniu na olej mogą więc pracować przy niższej prędkości obrotowej, w jeszcze bardziej wydajny sposób. Ciągnik dysponuje ośmioma parami złącz hydraulicznych. Natężenie przepływu jest wyświetlane graficznie dla każdej pary hydrauliki w terminalu CEBIS, co pozwala sterować priorytetami natężenia oleju w przypadku stosowania kilku odbiorników o dużym zapotrzebowaniu.
Duża kabina z koncepcją czteropunktowej amortyzacji
Nowa kabina operatora z czteropunktową amortyzacją jest dłuższa o 27 cm, co czyni ją obecnie największą w segmencie ciągników Premium. Fotel operatora jest dostępny w trzech różnych wersjach, może być obracany o 40 stopni w prawo i 10 stopni w lewo, co w połączeniu z przemyślaną konstrukcją nadwozia, daje doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach. Obsługa i monitorowanie centralnych funkcji realizowane są poprzez ergonomicznie ukształtowany podłokietnik z dźwignią wielofunkcyjną Cmotion i terminalem Cebis z ekranem dotykowym.
Kompatybilność z rolnictwem precyzyjnym
Inteligentny system wspomagania operatora i optymalizacji pracy Cemos, dzięki optymalizacji sposobu przenoszenia mocy, zarządzania napędem i balastowania pozwala na obniżenie zużycia paliwa i zwiększenie wydajności. Cemos zawiera asystenta ustawienia pługa i aplikację Terranimo, która po wprowadzeniu warunków pracy, szybko oblicza i wizualizuje ryzyko zagęszczenia gleby w trzech warstwach, aby w ten sposób wspomagać operatora podczas ustawienia ciągnika pod kątem większej ochrony gleby.
Na zamówienie ciągniki Xerion 12 można wyposażyć w zindywidualizowany pakiet do zastosowań ISOBUS i w rolnictwie precyzyjnym. Według potrzeb użytkownika, dodatkowe funkcje obejmują przykładowo jazdę automatyczną za pomocą GPS Pilot z różnymi sygnałami korekcyjnymi, zarządzanie zleceniami online i offline, ponadto zastosowania w rolnictwie precyzyjnym z Section Control i zmienną aplikacją dostosowaną do danego fragmentu pola VRA (Variable Rate Application). Obsługa tych zaawansowanych rozwiązań odbywa się poprzez 12-calowy terminal Cemis 1200. Moduł Claas Connect pozwala na internetowe przesyłanie bezpośrednio do terminalu nowych wersji oprogramowania, ale także zleceń z utworzonymi liniami referencyjnymi i mapami aplikacyjnymi z podłączonych platform do zarządzania gospodarstwem.