Technika

Nowa norma emisji spalin Euro Stage V

Data publikacji:

Nowa norma emisji spalin Euro Stage V, która wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r., drastycznie ograniczy zawartość cząstek stałych w spalinach silników przeznaczonych do napędu maszyn i pojazdów pozadrogowych typu „non-road”. W porównaniu z poprzednią normą Stage IV poziom redukcji cząstek sięga 40%, do czego większość producentów jednostek napędowych intensywnie przygotowuje się od dłuższego czasu. Dzięki temu wiele silników spełnia nową normę już dziś lub będzie z nią zgodnych w najbliższej przyszłości.

    euro stave v5 kombajn

Choć nowa norma wejdzie dopiero za 11 miesięcy, producenci mogą ubiegać się o homologację typu już od
1 stycznia 2018 r. Norma Stage V w silnikach o mocy od 19 do 560 kW zaostrza przede wszystkim dopuszczalną zawartość cząstek stałych, zarówno w odniesieniu do ich masy (PM), jak i - co jest całkowitą nowością - w odniesieniu do ich liczby (PN). Maksymalną masę cząstek stałych redukuje do zaledwie 15 mg/kWh (0,015 g na kWh), o 40% w stosunku do normy Stage IV (0,025 g/kWh), natomiast dopuszczalną liczbę cząstek stałych określa na maksymalnie 1012/kWh (10 do potęgi 12, czyli bilion na kWh wytworzonej energii), pozostawiając graniczny poziom pozostałych zanieczyszczeń w zasadzie bez zmian. Dla wprowadzanych na rynek silników z przedziału mocy 56-130 kW przewidziano roczne moratorium, dzięki czemu norma Stage V zacznie je obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.
Małe silniki o mocy poniżej 19 kW/25,8 KM, jak również duże o mocy powyżej 560 kW/762 KM, których do tej pory normy emisji spalin nie dotyczyły, będą teraz tak samo objęte odpowiednimi regulacjami w tym zakresie. Nie są one wprawdzie tak restrykcyjne, jak dla przedziału 19-560 kW, i nie dotyczą liczby cząstek stałych (PN), ale ograniczają np. już ich masę (PM) do 0,4
g/kWh w przedziale do 19 kW i do 0,45
g/kWh powyżej 560 kW oraz zawartość tlenków azotu (NOx) do 7,5 g/kWh (łącznie z węglowodorami HC) do mocy 19 kW i do 3,5 g/kWh powyżej 560 kW (osobny limit dla HC - 0,19 g/kWh).

Filtr pożądany

Wprowadzenie nowej normy będzie w większości wypadków oznaczało konieczność zastosowania w silnikach filtra cząstek stałych (DPF), który już dziś montuje wielu producentów. Filtry DPF szeroko stosuje m.in. należąca do koncernu John Deere firma John Deere Power Systems z Orleans we Francji, produkująca silniki przemysłowe o mocy od 36 do 448 kW (49-609 KM), posiadająca 85-letnie doświadczenie w zakresie budowy jednostek napędowych dla pojazdów typu „non-road”, która od roku 1949 wyprodukowała ponad 5 mln silników Diesla. Jeśli chodzi o dostosowywanie silników do najnowszych norm emisji, John Deere. . .

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 02/2018
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.