[ATR] Technika

Nowa generacja siatek do obwiązywania bel cylindrycznych

Data publikacji:

Chcąc zwiększyć wytrzymałość siatki rolniczej, należy zwiększyć jej grubość i zużyć więcej surowca, co spowoduje otrzymanie cięższego produktu końcowego. Nie jest zatem możliwe, produkując siatkę ze „standardowego” surowca, zapewnienie wyższej wytrzymałości oraz dłuższej rolki, bez zwiększenia jej średnicy i masy. W obliczu tych problemów Tama Plastic Industry posiadająca swój oddział produkcyjny w Polsce, wprowadziła nowatorskie rozwiązanie w produkcji siatki zwane Tama Light Technology, które zostało zbadane w 2017 r. przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Siatka rolnicza jest najczęściej produkowana z tworzywa o nazwie HDPE - polietylen o wysokiej gęstości. W procesie produkcji siatki podczas ekstrudowania polimerów, molekuły ustawiają się w kierunku osnów (w kierunku maszyny), co jest czynnikiem dającym bardzo wysoką wytrzymałość surowca w tymże kierunku. W procesie produkcyjnym siatki różni producenci wykorzystują różne typy surowca HDPE. Wyższe gatunkowo, lepszej jakości surowce, umożliwiają wyprodukowanie polimerów o większej wytrzymałości, analogicznie gorsze gatunkowo surowce nie będą równie wytrzymałe przy tej samej masie surowca. Chcąc zwiększyć wytrzymałość siatki, jesteśmy zmuszeni zwiększyć jej grubość i zużyć więcej surowca, co spowoduje, że otrzymujemy cięższy produkt końcowy. Tym samym zwiększona zostanie liczba gramów na 1 metr bieżący siatki, co spowoduje wzrost ciężaru rolki siatki i zwiększenie jej średnicy, przy tej samej długości siatki. Nie jest zatem możliwe, produkując siatkę ze „standardowego” surowca, zapewnienie wyższej wytrzymałości oraz dłuższej rolki bez zwiększenia jej średnicy i masy.

Siatka Covernet

W obliczu tych problemów Tama Plastic Industry, posiadająca swój oddział produkcyjny w Polsce, wprowadziła nowatorskie rozwiązanie w produkcji siatki zwane Tama Light Technology (Tama - technologia lekka - akronim LT). W tym celu została wykorzystana zaawansowana formuła polietylenu HDPE, w połączeniu z całkowicie nową technologią produkcji. Zastosowana technologia LT umożliwiła wyprodukowanie siatki lżejszej i znacznie wytrzymalszej w porównaniu do siatki standardowej. Dzięki temu osiągnięto też odpowiednio wyższą relatywną wytrzymałość siatki, będącą zależnością pomiędzy wytrzymałością siatki w kN, a jej ciężaru 1 mb w g/m. Dlatego też błędnym jest utożsamianie ciężaru 1 mb siatki jako wskaźnika jej wytrzymałości, z czym często można się spotkać w praktyce (tab.1).
Innym stwierdzeniem, które w praktyce też jest powtarzane, jest takie, iż cieńsza siatka nie będzie dobrze pobierana i podawana przez mechanizmy obwiązujące pras zwijających. W związku z tym w sezonie agrotechnicznym 2017 roku zostały przeprowadzone badania nowego produktu firmy Tama Polska przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Przedmiotem badań była siatka firmy Tama produkowana w nowoczesnej technologii LT o handlowej nazwie Covernet.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 04/2018
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.