Czy można poprawić coś, co już jest bardzo dobre? Okazuje się, że tak. Konstrukcja nowej wersji rozrzutnika Tornado została znowu ulepszona. W porównaniu do poprzednika nadwozie Tornada jest teraz bardziej zwężone, a ściany boczne są gładkie, aby ułatwić opróżnianie i czyszczenie. Tylna burta została poszerzona, aby zwiększyć równomierność rozrzucania materiału. Przewody hydrauliczne zintegrowano z górną listwą krawędziową korpusu, co zapewnia im lepszą ochronę, błotnik też przeprojektowano, aby wykluczyć możliwość zastojów materiału podczas pracy.
Standardowe wyposażenie obejmuje uproszczone m.in. hydrauliczne zawieszenie dyszla z zamkniętym obwodem.
Dobrze przemyślana konstrukcja
Jednoosiowa wersja rozrzutnika Tornado ma ponadwymiarową oś przykręcaną pod skrzynią nawozową, co zapewnia idealne wyważenie, z odpowiednim obciążeniem na oczku, niezależnie od wybranej konfiguracji opon. Modele dwuosiowe są standardowo wyposażone w oś skrętną i zawieszenie hydrauliczne Hydro-Tandem zapewniające doskonałą trakcję i optymalną stabilność.
Projektanci Joskin dążyli do tego, aby nie zwiększać niepotrzebnie masy rozrzutnika. W ten sposób wymagania na moc ciągnika są mniejsze, ogranicza się też zużycie paliwa. Podstawowe elementy konstrukcji rozrzutnika wyprodukowano ze stali o wysokiej wytrzymałości i optymalnych właściwościach dynamicznych. Nie ma więc potrzeby wykonania dodatkowych, obciążających wzmocnień konstrukcyjnych. Bijaki skonstruowano tak, aby minimalizować wibracje pracującej maszyny.
Każdy rozrzutnik wyposażony jest w dwa lekko nachylone do przodu bijaki, które obracają się z prędkością 423 obr./min.
Skrzynia nawozowa ma pojemność od 8,6 m³ dla najmniejszego modelu do 22,4 m³ dla największego. Ściana przednia korpusu jest perforowana dla lepszej widoczności z poziomu kabiny ciągnika, a specjalna nadstawka zapobiega spadaniu materiału na dyszel. Spawana podłoga wykonana została ze stali o wysokiej wytrzymałości i grubości 4 mm. Podłoga ruchoma powstała natomiast z rur stalowych i dwóch łańcuchów transportowych Ø 16 mm o najwyższej klasie trakcyjnej. Są one przykręcone do listew o profilach zamkniętych.
Naprężenie łańcuchów można oczywiście regulować za pomocą dwóch łatwo dostępnych mechanicznych napinaczy bocznych. Ponieważ zespół rozrzucający jest szerszy niż korpus skrzyni, nawóz można rozprowadzić na całej powierzchni, zanim zostanie rozdrobniony przez bijaki. Rozrzutnik Tornado, z pojedynczą lub dwiema osiami, jest dostępny z bijakami pionowymi lub ze stołem rozrzutowym i bijakami poziomymi.
Podłoga ruchoma powstała z rur stalowych i dwóch łańcuchów transportowych Ø 16 mm o najwyższej klasie trakcyjnej.
Różne wersje wyposażenia
Modele rozrzutnika z bijakami pionowymi są tańsze, i nie wymagają przy tym specjalnej konserwacji. Dostępne są w trzech różnych wysokościach nadwozia: 1,1 m (T11), 1,3 m (T13) i 1,6 m (T16) i przeznaczone do rozrzucania cięższego obornika ze słomą na szerokości roboczej od 7 do 16 m. Każdy rozrzutnik wyposażony jest tutaj w dwa lekko nachylone do przodu pionowe bijaki, które obracają się z prędkością 423 obr./min i wyrzucają materiał nawozowy za pomocą przykręconych zębów HB400 o wymiarach 80x12 mm. U ich podstawy znajdują się dodatkowo dwa chowane ostrza o średnicy 1060 mm, które wyrzucają obornik.
Modele Horizon posiadają natomiast dwa poziome bijaki o średnicy 600, które obracają się z prędkością 320 obr./min, rozdrabniając doprowadzany do nich materiał. Ich zęby o wymiarach 230x50 mm są wykonane ze specjalnej stali S700MC. Są ponadto przykręcone, co ułatwia wymianę w przypadku czasowego zużycia. Rozdrobniony materiał nawozowy wyrzucany jest na zamkniętą osłonę rozrzucającą, aby ostatecznie wpaść na dwie tarcze rozrzucające Ø 1040 mm z 6 łopatkami. Szerokość rozrzutu dla modeli Horizon wynosi od 12 do 22 m, w zależności od rozrzucanych produktów, czyli kompostu, wapna lub obornika.
Standardowe wyposażenie rozrzutników Tornado obejmuje uproszczone hydrauliczne zawieszenie dyszla z zamkniętym obwodem, pneumatyczny układ hamulcowy, płozę hydrauliczną, zderzak, WOM szerokokątny, pełne oświetlenie w technologii LED oraz drabinkę. W opcji znajdziemy: ocynkowane drzwi gilotynowe ułatwiające dozowanie i transport, kratkę ochronną bijaka, system szybkozłącza, tylny, centralny separator dla modeli pionowych, a także nadstawki zwiększające objętość skrzyni nawozowej.
Dostępne są do tego różne terminale kontrolne Ferti-control 500 lub 4000, Touch 800, instalacja hydrauliczna, przydatna, gdy rozrzutnik musi być sprzężony z kilkoma ciągnikami, aby uniknąć mieszania olejów, system ważenia z czujnikami wagowymi dla modeli jednoosiowych lub w wersji na zawieszeniu hydraulicznym dla dwuosiowych. Sterowanie funkcjami hydraulicznymi rozrzutnika realizowane jest poprzez Load Sensing lub Isobus.